TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Gerçekten Beni Duyuyor Musun?

Görüntülenme 3707

0
Haftanın Kitabı: Gerçekten Beni Duyuyor Musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirmek… Bu başlıkları son yıllarda o kadar çok duyuyoruz ki! Bu konularda anne-babalara yönelik düzenlenen seminerler, atölyeler ve konferanslar da giderek çoğaldı. Zamane anne-babaları mükemmel hatta yeterince iyi anne-baba olamamak konusunda yoğun baskılar hissetmeye başladı. Kaygıları ve korkuları arttı, özellikle de çocuklarına vakit ayıramamak konusunda. Oysa sadece bu zamanlar değil tüm zamanlar için geçerli olan önemli bir gerçek var: Bütün çocuklar öncelikle duyulma ihtiyacı duyar.

Duyulma ihtiyacının elzem bir konu olduğunu düşünürken, 1999 yılının başlarında okuduğum bir kitabı tekrar okudum ve ikinci okuyuşumda da çok etkilendim. Çünkü kitap tüm zamanlar için geçerli bilgileri paylaşıyor okuyucularıyla. Leyla Navaro’nun özgün kitabı “Gerçekten Beni Duyuyor Musun?”, birbirimizi duymaktan giderek uzaklaştığımız bu günlerde daha da anlamlı. Remzi Kitabevi’nden yayınlanan kitabın ana mesajı gayet açık: “Sevdiklerinizi gerçekten duyun, kendinizi daha içtenlikle duyurun.’’ 

Leyla Navaro şöyle devam ediyor:

‘’Acı deneyimlere yol açan pek çok sorunun kökeninde, insanların birbirini gerçekten duymaması, duyamaması yatmaktadır. Çünkü sadece söylenen ‘sözcükleri’ duymak, sözcüklerin ardındaki duygu dolu mesajları alamamak, yanıtların da yüzeyde kalmasına yol açar; bu durum ise iletişimin engellenmesi anlamına gelir. Önem verdiğimiz insanlarla ilişkilerimizin onarılmaz yaralar almasını engellemenin tek yolu, doğru iletişim kurmayı bilmektir. Doğru iletişim kurmanın yolları öğrenilebilir’’.

Kitabın önsözü ise Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’na ait: ‘’En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın yetiştirilmesi bilgi, sezgi, sevgi, akılcı ve tutarlı davranış gerektiren zor bir sanattır. Bu sanatı yeterince gerçekleştirebilmek için hepimizin öğreneceği bir şeyler vardır. Babadan görme usullerin geçersizliği ortadayken, bunların yerini alacak bilimsel verilere dayanan, aydınlatıcı, yol gösterici yayınlar azdır. Leyla Navaro’nun kitabı bu eksikliği giderebilecek önemli bir yapıttır. Gönül arzu eder ki her anne baba bu kitabı okusun.”

Hem çocuklarımızı duyabilmemiz hem de kendimizi daha içten bir biçimde duyurabilmemiz yolunda bize önemli ipuçları veren ve aile ilişkilerini konu alan kitap, Leyla Navaro’nun kendi tecrübeleri, akademik çalışmaları ve yönettiği grup faaliyetleri sonucu oluşturduğu geniş bilginin ürünü. Bu kitapta pek çok çocuk gelişimi ve iletişim kitabından farklı bir bakış açısı bulacaksanız.

Eğitimin tek yönlü pasif bir aktarma olmadığına inanan Leyla Navaro, kitabında, fikir ve önerilerin yanı sıra okuyucunun kişisel katkılarını bekleyen bilinçlenme, hatırlama, düşünme alıştırmaları, uygulamalar, görsel uyarı ve önerilere de yer vermiş. Böylelikle okuyucuyu aktif kılmayı amaçlamış.

Leyla Navaro, kitabını yazmadan önceki çalışmaları boyunca rastladığı pek çok sorunun kökeninde, insanların birbirini yeterince duymadığını, duyamadığını gözlemlediğini şu sözlerle ifade ediyor:

“Çünkü, sadece söylenen sözcükleri duymak ‘gerçekten’ duymak anlamına gelmiyor. Çoğunlukla söylenenleri, sarf edilen sözcükler seviyesinde dinler ve benzer seviyede de yanıtlarız. Sözcüklerin ‘gerçekten’ söylemek istediğini ‘duyabilmek’ için, eğitilmiş bir kulağa ihtiyaç vardır…”

Leyla Navaro, katılımlı dinlemenin önemini de vurguluyor: ‘’Çocuğumuzu dinlerken, sakinleştirmek, teselli etmek, konuyu değiştirmek, çözüm yolları üretmektense katılımlı dinlersek kendini daha iyi hisseder, kendi sorununu kendi çözebilir. Nedir katılımlı dinleme? Bir bakıma karşındakinin duygularını ve durumunu ayna misali yansıtmaktır.’’

Anne babalık bir sanat aslında. Bu sanata vakıf olmak ise hayli emek, çaba ve zaman gerektiriyor. Bu sanata ulaşma yolunda “Gerçekten Beni Duyuyor Musun?” kitabını okumak küçük bir ilk adım olabilir.

Kitapta yer alan önemli konu başlıkları ise şunlar:

  • Anne Babalık Sanatı
  • Çocuğunu Kabul Edebilmek
  • Kabul Edilmez Davranışlara Engel Olmak
  • Nasıl Bir Disiplin?
  • Çocuklar Neden Söz Dinlemez?
  • Çocuğu Dinlemek
  • Anne Babanın Kızgınlığını Duyurması
  • Karşılıklı Güven

Bu kitap çocukları daha iyi duyabilmek adına ipuçları arayanlar için….

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

www.mursidedemirkol.com

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!