TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Hayal Avcılığı

Görüntülenme 1357

0
Haftanın Kitabı: Hayal Avcılığı

Çıktığın yolda, bugün, yelken açık, yapayalnız,
Gözlerin arkaya çevrilmeyerek, pervâsız,
Yürü! Hür mâviliğin bittiği son hadde kadar!…
İnsan, âlemde hayâl ettiği müddetçe yaşar.

Yahya Kemal Beyatlı

 

Korkuların, kaygıların kol gezdiği bu dünyada bir hayale tutunmanın değeri paha biçilemez. Hayallerden hayata bir yol vardır görünmez. Bundan dolayı, hayalleri daha çok dile getirmek, onlara daha çok odaklanmak ve “o büyük hayalimizi” tanımlamamız gerekiyor. Hayallere değer vermek üzerine araştırma yaparken karşılaştığım Hayal Avcılığı kitabını hızlıca okuyuverdim.

Hayal Avcılığı kitabında yazarlar, Paul Levesque ve Art Mcnell ‘’Büyük Hayal’’ler kurmanın ve onlara ulaşmanın tekniklerini paylaşmışlar. Büyük bir hayale sahip olmanın değeri vurgulanmış ve izlenecek adımlar sade bir dille yazılmış. Büyük hayalin tanımını ise ayrıca sevdim.

Nedir Büyük Hayal?
Sizin için gerçekten çok önemli bir şey, aklınıza her geldiğinde yüreğinizde bir heyecan çınlaması meydana getiren bir şey olduğunda, diğerleri küçük görseler dahi, bu, sizin için ‘’büyük’’ olarak tanımlanır.

Hayal Avcılığı, hayallerimize ulaşabilmemiz için hangi becerilere sahip olmamız gerektiğini basit ve pratik yöntemlerle anlatıyor. Okurken ilham aldığım, hayalleri gerçeğe dönüştürme yolcuğunda gerekli olan beş makro beceri ise şunlar:

  • Arzu: Bir misyon duygusu oluşturmak

Çok önemli olan herhangi bir hayalinizi gerçekleştirmek için, ilk olarak başarma azminizin tamamını ortaya çıkarmalısınız. Ayrıca hayalinizi keskin bir şekilde tanımlamış olmanız da çok önemlidir.

  • Motivasyon: Kararlılığı pekiştirmek ve sürdürmek

Hiçbir şeyin iyimserliğinizi ve hevesinizi azaltmasına izin vermemelisiniz. Devam eden süreçte kararlılığınızı tazelemek ve artırmak için belirli tekniklere hakim olmalısınız.

  • Planlama: Bugünü yarına başlamak

Birbirleriyle çelişen acil gereksinimleriniz ile uzun vadeli hedefleriniz arasında bir denge sağlamak ve zaman kazanmak için yollar bulmalısınız.

  • Katılım: Başkalarını başarıya dahil etmek

Çevrenizdekilerin motivasyonunuzu kırıcı etkilerini azaltmak, ortadan kaldırmak ve hatta sizinle birlikte çalışmalarını sağlamak da çok önemlidir.

  • Uygulama: Hayal avcılığı alışkanlığını geliştirmek

Arzu, motivasyon, planlama, katılma döngüsü olarak birçok kez kendini tekrar edeceği için, hayallerimize ulaşabilmemiz tüm bu becerileri kullanmaktan çok daha iyisini yapmamıza bağlıdır.

Hayal Avcılığı kitabında yer alan, Victor Frankl’den Williams Kardeşler’e, Walt Disney’den  Winston Churchill’e pek çok kişinin ‘’büyük hayali’’ ile ilgili hikayeleri de oldukça ilgi çekiciydi.

Unutmayın, Walt Disney’in dediği gibi ‘’ Hayal edebiliyorsanız, yapabilirsinizde’’

Hayatın içinde bir ahenk oluşturmak isteyenler bu kitap sizin için…

 

Hayal Avcılığı

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol
Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç
@mursidedemirkol

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!