TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Hayalini Yorganına Göre Uzat

Görüntülenme 1366

0
Haftanın Kitabı - Hayalini Yorganına Göre Uzat

İsviçreli ünlü psikiyatr ve analitik psikolojinin kurucusudur Carl Gustav Jung’un “Dışarı bakan hayal görür, içeri bakan uyanır” sözü insanın kendi uyanışına odaklanmasının ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor. Zira öyle değil midir? Enerjimizi, dikkatimizi, nereye odaklarsak orası gelişir. Hatalarımıza, eksikliklerimize, iyileşmeye açık alanlarımıza değil de iyi olduklarımıza odaklanmak.

Prof. Dr. Acar Baltaş, Hayalini Yorganına Göre Uzat kitabında, iş ve özel hayattaki başarı, mutluluk, iletişim ve ilişkileri yönetmek konularına farklı ve derin bir yaklaşım sunuyor. 2007 yılında Remzi Kitabevi’nden çıkan kitap, içerdiği bilgilerle hala güncelliğini koruyor.

“En iyi, en başarılı, en zirvede sen ol” mesajlarının pompalandığı bu zamanda, Prof.Dr. Acar Baltaş, “Yetişkin için hayatta huzurlu olmak, olgun insan olmakla mümkündür. Bunun için de ‘dünyada en iyi olmak’’ gibi bir ilüzyon peşinde koşmak yerine, ‘dünya için en iyisi olmak’ gibi hem gerçekçi hem de kişiyi huzura yaklaştıracak bir yaklaşımı benimsemek daha akıllıcadır” görüşünü savunuyor.

Kitapta yer alan, başarmak ve hayal etme ilişkisinin açıklandığı bölüm ise kitabı çok iyi özetliyor:

Başarmak için hayal etmek ve istemek önemlidir. Azim ve kararlılık önemlidir. Ancak hayallerin gerçekleşmesi, yeteneğin olduğu alana odaklanmakla mümkündür. Çünkü böyle olduğu zaman kişi başarmak için gereken disiplini gösterir ve aldığı olumlu sonuçlar karşısında takdir görür. Bunun sonucunda yeni kazandığı davranışlar gelişir ve ancak o zaman hayallere ulaşmak mümkün olur. Aksi takdirde kişinin yeteneğinin olmadığı alanda gösterdiği azim ve çaba boşa gider. Geriye hayal kırıklığı, suçluluk ve değersizlik duyguları kalır.

Başarılı, mutlu, bilinçli ve uyumlu bir hayata hayaller peşinden koşularak ulaşılamaz; ancak böyle bir hayat hayalde değildir. Bir ‘sır’rın arkasına da gizlenmemiştir. Bunun için kişinin öncelikle gerçeklerini fark etmesi ve onların peşinden gitmesi gerekir. Bu yolda hedefe varanlar, hayat karşısında belirgin bir tutuma sahiptir. Bu tutumun dört özelliği vardır:

  • Yaptığı işe yürekten adanma
  • Olumlu ve yapıcı tutum
  • Başarı yönelimi ve yenilikçilik
  • İlişkileri yönetme ve başkarıyla iyi geçinme becerileri

Bu dört tutum aynı zamanda kitabın dört bölümünü oluşturuyor ve her biri ayrıntılı olarak açıklanıyor.

Bu tutumları benimsemeniz ve hayatınızın bir parçası haline getirmenizi sağlamak için atacağınız ilk küçük adım ne olur? Kitabı okuduktan sonra kendinize bu soruyu sorun. Unutmayın herşey küçük bir adımla başlar.

Mutlu olmak için dikkatini kendine, sevdiklerine yönelten ve bir şey beklemeden sevenler, bu kitap sizin için…

acarbaltas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profeyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!