TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Ikigai

Görüntülenme 1593

0
Haftanın Kitabı: Ikigai

Kim her gününü mutlu yaşamak istemez ki? Herkes ister. Ama bazıları var ki, bunu bir yaşam biçimine dönüştürmeyi başarmış. Japonya’nın Okinawa takımadalarında yaşayan bir halk var. Burası dünya üzerinde yaş ortalamasının en yüksek olduğu yer. Yaş ortalaması 100 senenin bile üzerinde. Kitabın yazarları, Hector Garcia ve Francesc Miralles, bu ada halkından yüz kişiyle röportaj yaptı. Topluluğun en yaşlı üyelerine hayat felselerini, “ikigai”lerini ve uzun ömürlerinin sırrını sordular. Tüm görüşmeleri kayda aldılar ve oradan derledikleri hikayeleri kitaplarında paylaştılar.

Okinawa halkının dünyaya yayılmaya başlayan bir sırrı var: Ikigai. “IKIGAI” iki sözcüğün birleşmesinden oluşuyor. “IKI” hayat, “GAI” hedef, amaç ve gaye anlamına geliyor. Yani ikigai bir hedefe, gaye ya da arzuya hiçbir zorlama olmadan içten ve kendiliğinden bağlılık hissetme duygusu anlamına geliyor. İşte, seni yataktan fırlayarak çıkartan ve hedefine odaklanmanı sağlayan da bu duygu. Sabah yedide alarmın çalıp uyandığında, yatağından doğrulup halıya boş boş bakmaya başladığında, neden hayatta olduğunu sorguladığında ihtiyacın olan şey. Hayatına bir anlam katan, bir misyon yükleyen, çevren için faydalı olacağını hissettiği bir amaç.

Ve kitaptan bazı cümleler:

“Eğer depresyon ya da stresten uzak kalmak istiyorsanız bir şeye ihtiyacınız var: Her sabah uyandığınızda ‘iyi ki yaşıyorum’,‘ iyi ki hayattayım’ demenizi sağlayacak bir gaye, hedef, arzu ya da tutku.”

“Ikigainizi bulmak için kendinize öncelikle şu soruları sorun:

1-  Bu hayatta beni en çok mutlu edecek şey ne ve gerçekten ne yapmak istiyorum?

2-  Ben neyi seviyorum? Beni en çok heyecanlandıran şey ne?

3-  Asıl yeteneğim, iyi olduğum şeyler ne? Bunu ortaya nasıl çıkarabilirim?

4-  Kendi sıkıntılarımdan arınıp en son ne zaman dünyayı hatırladım?

İşte bu sorulara verdiğiniz cevapların kesişim noktası ikigainiz. Yani hayatta daha mutlu olmanın anahtarı. Ve hiçbir şey için geç değil. Sadece Japonlar’ın kültüründe olup bizim kültürümüzde olmayacak bir şey de değil. Emekliliği beklemeyi bırakın. Mutluluğu yarınlara ertelemenin anlamı yok.”

“Ikigai”mizi bulma yolculuğuna çıktığımızda aşağıdaki dört element ve birbirinden anlamlı dört farklı soru rehberlik edebilir bize. Bu sorular sırasıyla şöyle:

 

  • Neyi seviyorum? (Tutkumuz)
  • Dünyanın neye ihtiyacı var? (Misyonunuz)
  • İyi olduğum şeyler neler? (Ustalıklarımız)
  • Ne için ücret alıyorum? (Uğraşlarımız)

 

Bu dört farklı sorunun ardından yanıtlarımızın kesişim noktası ise bizim ikigaimizi, yaşam gayemizi çok sade ve bir o kadar güçlü bir şekilde anlatıyor.

Meltem Uzun’un çevirisiyle Indigo Kitap’tan yayınlanan kitap, toplam 170 sayfa. Sakin bir gününüzde elinize aldığınızda hemen bitirebilirsiniz. Kitapta yer alan bilgilerden öte Okinawa adasında yaşayan halkın hayata dair bakış açısını anlamak adına keyifle okunacak bir kitap Ikigai.

Her gününe bir anlam katmak isteyenler, bu kitap sizin için.

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!