TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Kadın Beyni Erkek Beyni

Görüntülenme 2030

0
Haftanın Kitabı - Kadın Beyni Erkek Beyni

Binlerce yıldır kadın ve erkekler arasında yaşanan sorunları farklı bir bakış açısı ve mizahi bir dille ele alıp aslında tüm yaşanan sorunların nedeninin beynimizdeki bazı bölgelerinin birbirinden farklı çalışmasından kaynaklandığını anlatan bir kitap Kadın Beyni Erkek Beyni. Elma Yayınevi’nden nisan ayında çıkan kitabın yazarı Serkan Karaismailoğlu. Beyin cinsiyeti üzerine doktorasını tamamlayan yazarın, tam da bu konuyu ele alan bir kitap yazması sürpriz olmasa gerek.

Yazar, kitabın ilk sayfasında pek çok kişinin belki de ilk kez duyacağı bir soru ve bilgiyle karşılıyor okuyucuyu. İşte o satırlar:

“Hepimiz hayatımızın bir evresinde bir beyin resmi görmüşüzdür. Peki, hiç merak ettiniz mi, baktığınız resimdeki beyin bir erkeğe mi, yoksa bir kadına mı ait diye?”

Son 10 yılda yapılan araştırmaların çok net olarak orta koyduğu bir sav üzerine odaklanmış yazar; beynimizin kendine ait bir cinsiyetinin olduğu. Bu kitabı okuduğunuzda beyninizin cinsiyeti hakkında birçok detayı öğreneceksiniz. Siz de merak ettiyseniz beyninizin cinsiyetini kitapta yer alan bilgiler ışığında kolayca bulabiliyorsunuz.

Akıcı bir şekilde ilerleyen kitabı hızlı bir şekilde okurken, kadınlar ve erkekler arasındaki farkları, karşı cinsin sizi kızdıran, güldüren hatta şaşırtan birçok tepkisinin nedenini de anlayacaksınız.

Kitapta, milattan önce yaklaşık 7000 yılında başlayan beyni anlama hikâyesinin bu zamana kadarki geçirdiği aşamalar, kadın ve erkek beynine dair şehir efsanelerine ve en güncel sinirbilim araştırmalarına yer verilmiş. Şaşkınlık ve merakla okuyacağınız kitabın her biri bölümü günlük hayattan kısa hikayelerle kurgulanmış.

Peki başka neler var kitapta? Sorular, sorular ve sorular…

  • Kadın ve erkek beyni arasındaki temel farklar nelerdir?
  • Kadınlar gerçekten de çok mu konuşur?
  • Erkekler neden dinlemez?
  • Empati yapmak erkek adamı bozar mı?
  • İlişkide seçici olan kimdir?
  • Bir insanın sadece parmaklarına bakarak beyni hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirsiniz?
  • Erkekler neden dinlemez?
  • Acaba beyinlerimizin işitmeden sorumlu bölgeleri birbirinden farklı mı?

Yazar bu soruları, kimi zaman düşündürücü kimi zaman komik kimi zaman da o zihnimizdeki ezberleri bozacak şekilde yanıtlamış. Yabancısı olduğumuz pek çok sinirbilimsel kavramı ise metaforlarla anlatmış.

Kadın-erkek beynini, bilmekten öte ANLAMAK isteyenler bu kitap sizin için…

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

 

kadin beyni erkek beyni

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!