TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Karmaşıklık Dünyasında Organizasyon

Görüntülenme 1016

0
Haftanın Kitabı - Karmaşıklık Dünyasında Organizasyon

Stephen Hawking,  “21.yüzyıl karmaşıklık yüzyılı olacaktır” diyor. Karmaşıklığın içinde birey olarak, yönetici olarak akılcı sadelikle ilerleyebilmek ise büyük marifet.

Dönüşüm süreçlerindeki size ve ekibinize yol gösterebilir nitelikte bir kitap yazan Niels Pflseging, iş yönetimi konusunda bir danışman. Türkçe baskısının çevirisini yapan Selçuk Alimdar ise eş yazar olarak “işi oyunlaştırmak: Çalışmaya hayat katmak için bir icra çerçevesi önerisi” bölümünü yazmış.

Bu kitap; iş sahiplerinin, yöneticilerin, değişim öncülerinin, danışmanların ve her türden profesyonelin genel olarak ilgisini çekebilecek konuları içeriyor.

Hepimiz kendimize şöyle sorular sormuyor muyuz:

  • Büyüyen bir organizasyonu bürokrasi tuzağına düşmeden nasıl düzenleyebiliriz?
  • Organizasyonum artan karmaşıklıkla nasıl başa çıkabilir?
  • Yeni koşullara uyum sağlama kabiliyetimizi nasıl geliştirebiliriz?
  • Performans, inovasyon ve büyümenin önündeki mevcut engelleri nasıl aşabiliriz?
  • Şirketim yüksek adanmışlığı nasıl elde edebilir ve tüm insanlara uyan bir organizasyon haline gelebilir?
  • Duvara toslamadan derinden bir değişimi nasıl sağlayabiliriz?

Kitabın yazarları, bu soruları yanıtlayabilmek için karmaşıklığa tam olarak dayanıklı ve insanoğlunun tabiatına uygun bir organizasyon oluşturmak ve onu sürekli kılmak zorunda olduğumuzu iddia ediyor. Kitap boyunca bunun nasıl başarılacağını da tartışıyor. Büyüklüğü, yaşı, sektörü, ülkesi ve kültürü ne olursa olsun, organizasyonunuzu karmaşıklığa uygun bir şekilde tasarlamayı öğrenme hedefleniyor.

Karışık ve karmaşıklığın arasındaki farkın ne olduğu ile başlayan kitaptan bir bölüme bakalım:

Karmaşık sistemler sürprizlerle doludur. Yaşayan varlıkların bulunduğu veya katkı yaptığı sistemlerdir. Yaşayan sistemler oldukları için her an değişebilirler. Bu tip sistemler dışarıdan kontrol edilemez; ancak gözlemlenebilir. Karmaşık bir sistemin davranışı öngörülemez. Karmaşık bir sistemde, karışık sistemlerde olduğundan daha fazla yanılma, belirsizlik ve hata payı olması doğaldır. Karmaşık bir sistemde standart (öngörülebilir) bir şekilde işleyen unsurlar olabilir fakat bunların birbirleriyle olan etkileşimi daima değişkenlik gösterir.

Karmaşıklıkla etkin bir şekilde başa çıkma kabiliyeti olan yegane ‘’şey’’ insandır. Karmaşıklıkta önemli olan (konumuz sorun çözmeyse) ne araçlar, ne standartlaşma, ne kurallar, ne yapılar ne de süreçlerdir. Tüm bunlar cansız pazarların olduğu sanayi çağında işimize yarıyordu. Karmaşıklıkta soru, bir sorunu nasıl çözeceğimiz değil onu kimin çözeceğidir. Artık önemli olan ustalık ve üstün yetenek sahibi insanlar ve hünerli insanlar. Fikirleri olan insanlar. Onlara profesyoneller diyoruz. Çırağı olan profesyonellere ise usta diyoruz. Yaşamın olamadığı bir sistemde sorun çözmek talimat vermekle ilgilidir. Yaşayan bir sistemde sorun çözmek ise iletişimle ilgidir. Karmaşıklık yönetilemez veya azaltılamaz. Ona sadece insanın ustalığıyla göğüs gerebiliriz.

Bu kitabı farklı şekillerde okuyup kullanabilirsiniz: Organizasyonlar hakkında düşünmek için ders kitabı olarak, ilham kaynağı olarak, sözlük olarak veya çalışma kitabı olarak…

Organizasyonlarda yüksek performans elde etmenin hem kuramına ve uygulamasına giriş niteliğindeki Karmaşıklık Dünyasında Organizasyon, yüksek performanslı bir organizasyon için çalışmaya yeniden nasıl hayat verebiliriz sorularını da yanıtlıyor.

Optimist Kitap’tan çıkan Karmaşıklık Dünyasında Organizasyon’un ilave online içeriğine, ilave kaynaklarına kitabın sitesinin (www.organizeforcomplexity.com) ‘’Bonus Content’’ sayfalarından ulaşabilirisiniz.

Karmaşıklık dünyasında bulunduğu organizasyonu dönüştürmek isteyen yöneticiler, bu kitap sizin için…

karmaşıklıkdünyasındaorganziasyon

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!