Haftanın Kitabı: Karşı Konulmaz – Bağımlılık Yapıcı Teknolojinin Yükselişi ve Bizim Ona Esir Edilişimiz

0
1557

Bağımlılık yapıcı teknolojinin yükselişi ve bizim ona esir edilişimizin hikayesini merak ediyorsanız, ilk adım “Karşı Konulmaz” kitabını edinmek ve okumak olmalı. Ekran bağımlılığından muzdarip olanlar için mesleği ne olursa olsun, hemen herkesin ilgisini çekecek bir kitap yazmış Adam Alter. Öyle ki, insan kitabın her satırında, kendini sürekli değerlendirmekten alıkoyamıyor: “Neye, ne kadar bağımlığım var acaba?”

Prof. Dr. Selçuk Şirin’in yazılarında paylaştığında haberdar olmuştum Karşı Konulmaz kitabından. Paloma Yayınevi’ne kendi adıma teşekkür ederim, Deniz İrengün’ün akıcı çevirisiyle güncel ve çok beğenilen kitabı çok kısa zamanda yayınladığı için.

Yazar Adam Alter kitabında davranışsal bağımlılığın biyolojisine, bileşenlerine, geleceğine ve çözümlerine dair hem bir bakış açısı ortaya koyuyor, hem de hayatın tam içinden örneklerle, güncel araştırma sonuçlarıyla sade, akılcı ve uygulanabilir öneriler sunuyor.

Kitabın arka kapağında yer alan yazı, kitabın özünü anlatıyor:

‘’Davranışsal bağımlılık çağına hoş geldiniz. E-postalarımız, Instagram’da aldığımız beğenilir ve Facebook paylaşımları konusunda saplantılıyız; dizilerin birkaç bölümünü arka arkaya izliyoruz; üst üste Youtube videoları seyrediyoruz; çalışma saatlerimiz her yıl uzuyor; her gün ortalama üç saatimizi akıllı telefonlarımızla bir şeyler yaparak geçiriyoruz. Yarımız telefonun kırılmasındansa bir kemiğinin kırılmasını yeğler durumda ve Milenyumun çocukları ekran önünde o kadar çok vakit geçiriyorlar ki gerçek, canlı insanlarla etkileşim kurmakta zorlanıyorlar.”

Uykuya dalmadan önce baktığınız son şey bir ekransa, son bir saat içinde telefonunuza  hatırlayamadığınız sayıda bakmışsanız, gelen her mesajda dikkatiniz dağılıyorsa davranışsal bağımlılık sizi de ele geçirmiş olabilir.

Peki çözüm ne? Adam Alter şöyle diyor: Teknolojiden vazgeçemeyiz, vazgeçmemeliyiz de. Bazı teknolojik gelişmeler davranışsal bağımlılıkları ateşliyor ama aynı zamanda mucizeviler ve hayatımızı zenginleştiriyorlar. Üstelik doğru tekniklerle bağımlılık yapıcı olmayabilirler. Vazgeçilmez olduğu halde bağımlılık yapmayan bir ürün ya da deneyim de yaratabilirler. Çocuklar ekranlarla birden değil, yavaş yavaş ve denetimli olarak tanıştırılabilir. Bağımlılık yapıcı deneyimlere yaklaşımımız büyük ölçüde kültüreldir ve eğer kültürümüz işsiz, oyunsuz, ekransız durma sürelerine yer verirse, bizim ve çocuklarımızın davranışsal bağımlılığın çekimine direnmemiz daha kolay olur. Onun yerine, birbirimizle bir takım cihazlar aracılığıyla değil doğrudan iletişim kurarız ve bu sosyal bağların ışığı bizi herhangi bir ekran ışığının yapabileceğinden çok daha fazla mutlu eder ve zenginleştirir’’.

Adam Alter, Karşı Konulmaz’da birbirimizle iletişim kurma biçimlerimizi iyileştirmek, paramızı harcamak ve biriktirmek ve iş ile oyun arasına sınır çizebilmek için bağımlılık yapıcı ürünlerden nasıl faydalanabileceğimizi ve kendi esenliğimiz ile çocuklarımızın sağlığı ve mutluluğu üzerindeki zararlı etkilerini nasıl en aza indirebileceğimizi açıklıyor.

Peki siz, bugünden başlayarak ekran ışığı dışında sizi mutlu edecek ve zenginleştirecek neyi farklı yaparsınız?

Karşı Konulmaz kitabını okuduktan sonra, Adam Alter’in ‘’Ekranlar Neden Mutsuz Eder?’’ başlıklı TED konuşmasını da izlemenizi öneririm. Davranış bağımlılığının yarattığı etkilerin bilincine varan ve  bunu yönetmek isteyenler, bu kitap sizin için…

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here