TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Kendi Everest'inize Tırmanın

Görüntülenme 971

0
Haftanın Kitabı - Kendi Everest'inize Tırmanın

Kişisel gelişim kitaplarının pek çoğunda “Kendinizi tanıyın” vurgusu dikkati çeker. 2800 yıl önce Delfi’de inşa edilen Apollon Tapınağı’nın girişindeki “Gnothi Seauton” yani “Kendini Bil” yazısı ise insanın kendini bilmesine yönelik kayda geçen belki de tarihin en eski sözlerinden biridir. Aynı şekilde; tüm öğretilerde, felsefelerde, dinlerde kendini bilmek önemlidir. “Kendini bilmek” sözüyle işaret edilen ve aslında “Olmak” olarak tarif edilen ise kişinin kim olduğunu, ne istediğini ve ne yapabileceğini bilmesi, bunun farkına varmasıdır. Bilgeliğin yolu, kendini bilmekten geçer. Bu hafta tanıtacağım kitap benim için kişisel gelişimden öte bir bilgelik kitabı…

Kendi  Everest’inize Tırmanın kitabının yazarı hepimizin çok yakından tanıdığı bir isim: AKUT (Arama Kurtarma Derneği) Kurucu Üyesi ve aynı zamanda Everest’e ilk Türk tırmanışını gerçekleştiren profesyonel dağcı, değerli yazar Nasuh Mahruki.

kendi-everestinize-tırmanın

 

Mahruki’nin, Alfa Yayınları’ndan 2010 yılında çıkan kitabı, kişisel deneyimlerinin ışığında, bireyin ruhsal gelişim yolculuğunu anlatıyor. Kendi Everest’imize tırmanmamız konusunda rehber niteliğinde olan kitap, piyasadaki birçok kişisel gelişim kitabından belirgin biçimde ayrışıyor. Ayrışıyor çünkü içinde; deneyim, birikim, yaşanmışlıklar var. Mahruki kitabında, bireysel yetenek ve becerileri tutkuyla birleştirip çalışarak, kişinin hayat misyonunu nasıl gerçekleştirebileceğini kendi yaşamının izdüşümleri ile anlatıyor. Kısacası Nasuh Mahruki’nin, insanın kaç yaşında olursa olsun en çok hikayelerden öğrendiği gerçeğiyle kaleme aldığı kitabın içinde, gerçek bir “hikaye” var.

Son yıllarda, geliştirilen eğitim programlarında,“beceriler” bilgiden de öte önemli bir gündem oluşturuyor. “21. yüzyıl yaşam becerileri” olarak adlandırılan bu kavramlar, adeta yeni dünyaya uyum sağlamanın kodları niteliğinde konumlandırılıyor. 4C başlığı altında Communication (İletişim), Creativity (Yaratıcılık), Critical Thinking and Problem Solving (Eleştirel Düşünme ve Sorun Çözme) ve Collaboration (İşbirliği) olarak tanımlanan 21. yüzyıl becerileri, kanımca sadece bu yüzyılda değil tüm zamanlar için geçerliliği olan kavramlar.

İşte bu becerilerin tümü Nasuh Mahruki’nin “Kendi Everest’inize Tırmanın” kitabında yaşam buluyor, anlamlı bir hikaye ile sözcüklere dökülüyor. Yazar kitabında, bireyin bu becerileri nasıl harekete geçirebileceği ile ilgili 64 maddelik bir de yol haritası çiziyor okuyucuya.

satranc

Özellikle gençlerin ve çalışan herkesin kitabı bu bakış açısıyla okumasını öneririm. Kitabın ilk sayfasında yer alan aşağıdaki şiir ise adeta kitabın önsözü gibi:

her şey ve her yer;

burası ve orası özde aynı

ve aslında hepsi bir…

kendi yoluna gitmeli,

kendi dağına tırmanmalı,

kendi denizine dalmalı,

kendi göğünde uçmalı,

kendi gözlerinle görmeli,

kendine gitmeli,

kendine tırmanmalı,

kendine dalmalı,

kendine uçmalı,

kendini görmeli,

gittim, tırmandım, daldım, uçtum,

görülmek için çok büyük, ama

görmek için çok küçükmüş.

“Bu kitap, yaşam yolculuğunda kendi zirvelerine ulaşarak, gerçek değerini ortaya çıkarmak isteyenler için kaleme alındı” diyen Nasuh Mahruki, kişinin dikkatini tümüyle kendisine yoğunlaştırmasını sağlayacak can alıcı sorularla okuyucusunu, kitabın odağına ve amacına biraz daha yaklaştırıyor.

Kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Neyi başarmak sizi mutlu eder?

Hayatınızda neleri gerçekleştirmek istersiniz?

Nasıl anılmak istersiniz? 

Kendi Everest’inizin nerelerde olduğunu düşünüyorsunuz? 

Gençlere“Ne olmak istiyorsun?” yerine Mahruki’nin yukarıda sıraladığı soruları yönelttiğimizde, kendi potansiyellerini ve yapmak istediklerini keşfedeceklerine yürekten inanıyorum. Bunu, kitaptaki şu cümleler de güçlü biçimde destekliyor: “Herkes Everest’e tırmanamayabilir ama herkesin tırmanabileceği bir Everest’i vardır. Asıl olan birimizin diğerinden daha iyi olması değil, her birimizin kendi içimizde taşıdığımız potansiyeli, kendimiz için en iyi ve en doğru olanı bulmasıdır. Kendi potansiyelinin doruğuna ulaşan insan, zaten yaşam içinde diğerlerinin arasındaki doğru yerini de bulmuş olur.”

Yine kitaptan bir alıntıyla yazımı noktalamak istiyorum:

“Yaşamdaki rutinlerimizin dışına çıkmak, yeni ve farklı ilgi alanları seçmek, hayata ve sunduğu fırsatlara farklı açılardan bakabilmek, daha önceden yapamadığımız ama düşlediğimiz şeyleri denemek, yeni başlangıçlar; potansiyelimizin henüz farkına varmadığımız ve kullanmadığımız kapasitesini de ortaya çıkaracaktır.”

Ben, kitabı aldığım gün bitirmiştim; birçok sayfanın altını çizerek, notlar alarak… Ertesi gün bir kitapçıda dolaşırken Nasuh Mahruki’yle karşılaşmak, kitabını imzalatıp, yazdıkları üzerine sıcağı sıcağına sohbet etmek de hoş bir tesadüf olmuştu benim için.

Gençler, gençlerle çalışan öğretmenler, profesyonel koçlar ve her daim genç kalanlar; bu kitabı keyifle okuyacaksınız.

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!