TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler

Görüntülenme 1941

0
Haftanın Kitabı - Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler

İşte “hayret”le okuduğum bir kitap.

Bugüne kadar kaos kuramı, karmaşıklık, insan beyni ve zihninin yapısı, zihin kontrolü, bilim-inanç ilişkisi ve evrim kuramı konularında yaptığı konuşmalarla tanıdığımız Sinan Canan, bildiği ile yetinemeyenlere yazılmış mektuplar olarak tanıtıyor kitabını.

Evet, mektuplar gibi samimi ve sahici, bir fraktal gibi çok yönlü ve sürprizli bir kitap.

Her yaştan genç ve hayat boyu öğrenen için hayata dair yol gösterici ve farklı düşünceleri aktarırken basit ve sade bir anlatımı benimsemiş yazar. Bazı nazik mevzulara dokunma cüretini göstermiş. Kimi zaman mizah, kimi zaman derin bir bakış açısıyla…

Kitap üç bölümden oluşuyor: Bize Dair, Bilime ve İnanca Dair, Kaosa Dair. Her bir bölüm de birbirini kapsayıcı nitelikte. Bütüncül bakış açısı ile yazılmış ‘Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler’ kitabını okurken en dikkatimi çeken şey, satır aralarında yazarın sorduğu sorular oldu. Soruları okurken başka başka sorular da zihnimizdeki dehlizden yukarı çıkıyor. İşte o sorulardan bir kaçı:

  • Çocuk yetiştirirken ne yapsak? Sıra dışı ve ‘başarılı’ bir kişi mi, gerçek ve sıradan bir insan mı yetiştirmeli?
  • Bir düşünsenize, bugün yahut 50 yıl sonra hayata gözlerimizi kapadığımızda, gerçekten bizim olan ne kalacak geriye?
  • Tüm evren devinir ve değişirken bazı insanların ‘sabit’ kalmak için uğraşması hayret verici değil mi?

Kitapta yer alan ‘Bilimle Uğraşmak İsteyen Gençlere Minik Hatırlatmalar’ yazısı bence sadece bilimle uğraşmak isteyenler için değil tüm gençler için hayata dair önemli ipuçları içeriyor. 25 madde içerisinde beni en etkileyen ilk üç madde ise şunlar:

  1. ‘İnsanları okumak’ yeteneğinizi geliştirmeye çalışın çünkü akademik dünyada yaşayacağınız sorunların çok büyük bir çoğunluğu (bazen tamamına yakını) insan kaynaklıdır.
  2. Eğlenmeyi ve hayret etmeyi unutmayın.
  3. Mutlu olmayı ve ‘bu dünyaya ne için geldiyseniz onu bulmayı’ unutmayın.

Tuti Kitap tarafından yayımlanan ‘Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler’ de yer alan kaos ve onunla yakından ilişkili fraktal geometriye ilişkin bilgiler, etrafımıza, kendimize, işimize ve bildiklerimize tekrar ve bambaşka bir gözle bakmamızı sağlıyor adeta. Ve bir de bu bölümü birkaç kez okumak gerekiyor.

Ve son olarak eğitimciler, kitapta yer alan ‘’Kenar Etkisi’’ bölümünü, okullarını, sınıflarını ve öğrenmeyi yeniden tasarlarken tekrar tekrar okumalı ve üzerine düşünmeli bence. İşte o bölümden bazı alıntılar.

Kenar etkisi çevre bilim ile ilgili bir terimdir. Yaşamın ve verimliliğin, farklı ortamları birbirinden ayıran ‘kenarlarda’ veya ‘sınırlarda’ zenginleştiği ve çeşitlendiği gerçeğini anlatır.

Farklı düşüncelere sahip, farklı geçmişlerden ve inançlardan gelen insanların karşılaşmasının ve iletişime geçmelerinin nasıl ‘zenginleştirici bir kenar etkisi’ oluşturduğunu biliyoruz. Kenarların verimliliğinin fazla olmasının en önemi şartı, kenarın iki yanı arasında belirgin ‘farklar’ olmasıdır. Yani benzer düşüncelerdeki insanların bir araya gelmesinden güçlü bir kenar etkisi beklemek boşunadır. İstediğiniz kadar fazla sayıda insanı bir araya getirin; aynı sloganları tekrarlamak, sonuçta bağnazlaşma ve düşüncelerde keskinleşmeden başka bir fayda sağlamaz. Aksine farklı düşünce, inanç ve geçmişlerden gelen insanların karşı karşıya gelmeleri, sağlıklı ve doğurgan bir ‘’kenar etkisi’’ için birinci şarttır. İkinci önemli koşul ise iletişim kuralları içinde sağlıklı bir alışverişte bulunabilmektir. Zira iletişimin olmadığı kavga ve mücadele ortamlarında düşünsel bir alışverişten söz etmenin imkanı yoktur. Kenar etkisinden faydalanmanın kültürel altyapısını oluşturmak için önce kenar etkisini anlamak zorundayız. Farklı düşünceden korkan, herkesin tek tip zihinlere sahip olmasını isteyen anlayışlarla taban tabana zıt bir yaklaşım olan kenar etkisi, modern dünyada belki de en önemli ‘kurtuluş’ yollarımızdan biridir.

İnsanın şuurunu açan bereketli bir kitap ‘Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler’. Hayata, bilime, beyine, kaosa başka bir açıdan bakmak isteyenler, bu kitap sizin için.

623145ff-221a-493f-b5b6-87c3c5a3f1c9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!