TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Kızlarıma Notlar

Görüntülenme 2436

0
Haftanın Kitabı: Kızlarıma Notlar

Üç kız babası ve iş adamı Ahter Kutadgu’un ilk kitabı ‘’Kızlarıma Notlar’’, bir babanın kızlarına sıcak ve samimi öğütlerini içeriyor.

Benjamin Franklin’in ‘’Unutulmak istemiyorsan ya okunacak şeyler yaz ya da yazılmaya değer şeyler yap’’  sözünü kendine şiar edinen Ahter Kutadgu, sadece bu zamanlarda değil tüm zamanlar için geçerli olan düşüncelerini, öğütlerini, yaşadıklarını ve öğrendiklerini paylaşmış.

Doğan Novus yayınlarından çıkan kitap yazarın ilk kitabı. Yazar, bugüne kadar en yakınlarıyla paylaştıklarını açık bir yürekle okuyucularla paylaşmış. Birkaç saatte okunacak akışta, sade, samimi bir dille yazılan kitapta, yazar sadece kendi yazılarına yer değil, kıymet verdiği kişilerin yazılarına da yer vermiş. Bu da, kitabı daha da okunur kılıyor.

“Bu kitap bir hatırlatmadır. Akıl ve vicdan sahibi insanlara aslında farklılıklarımızdan çok, ortak değerlerimizin olduğunun naçizane hatırlatmasıdır” sözüyle kitabını tanımlayan yazar, kitapta ‘özgürlük’ konusuna sıkça değinmiş.

Kitabı okurken en etkilediğim, bir babanın kızlarına hitabındaki üslup oldu. Ahter Kutadgu, kızlarına değil, kızlarıyla konuşur gibi bir üslubu benimsemiş. Hayatın her alanında karşılaştığımız eril, kibirli, baskıcı, buyurgan bir dilden eser yok.

Kitaptan seçtiğim bir yazı ‘’Bir saat’’. Derin bir nefes alıp kendine dönmenin değerini vurguluyor.

Bir saat

Her şeyin bittiğini, en önemlisi de umudumuzu kaybettiğimizi hissettiğimiz anlar olur zaman zaman. Değer yargılarımızın bizi yanılttığını, bastığımız toprağın kaydığını düşündüğümüz; sevdiklerimize karşı derin suçluluk duygusunu yaşadığımız, özgüvenimizin paramparça olduğu anlar…
Olur bunlar, mutlaka olur.
Böyle anlarda gözümüz kararır bilincimizi yitiririz…
İlk yaptığımız başkalarını suçlamak olur.
Kısa sürerse, bunda bir anormallik yok.
Bir saat yeter bu insani duyguyu yaşamak için.
Saat tutun ve kendinize yalnızca bir saat verin.
Bu bir saatte tüm benliğinizle hayal kırıklığınızı, suçluluk duygunuzu, karamsarlığınızı, kaçışlarınızı yaşayın doya doya…
Ama yalnızca ‘’bir saat’’; kendi kendinize.
Bir saat doldu mu ‘’Kör kuyudan çıkma zamanım geldi’’ deyip duygularınızdan sıyrılın, aklınızı devreye alın.
Açık yüreklikle ve dürüstçe…
Nerede yanlış yaptım?
Nasıl düzeltebilirim?
Kördüğümü ilk nereden çözebilirim?
Yalın ve basit düşünün.
Aklınızı test edin ve sizi yeneni kutlamakla başlayın örneğin.
Yenmeye başlamanın ilk adımı olarak…
Eminim, bir saatte halledersiniz.

Ahter Kutadgu ‘’Kin yüreğin yüküdür’ diyor kitabında. Bu yükün nasıl atılabileceğinin yanıtını Posta Gazetesindeki Elif Yılmaz’ın bir röportajında şu şekilde yanıtlamış:

“Belki şunları denersek yararı olabilir… Birincisi: Önyargılardan kendimizi arındırıp neyi, niçin yaptığımızı sorgulasak, yanlışlarımızı düzeltsek. İkincisi: Uzunca bir süredir bize öyle düşünmeyi ve davranmayı kendi çıkarları için telkin edenleri bir kenara itip farklılıklarımıza değil ortaklıklarımıza odaklansak. Üçüncüsü: Birlikte yaşamayı ‘meselemiz’ haline getirsek. Kişisel meselemiz…

Günün birinde kızlarına/oğullarına yaşadıklarını, düşüncelerini, öğrendiklerini yazmak, bunları paylaşmak isteyenler bu kitap sizin için…

dn.asp

Mürşide Demirkol
Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!