TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Konfüçyüs Ve Liderlik

Görüntülenme 2736

0
Haftanın Kitabı:  Konfüçyüs Ve Liderlik

‘’Başarılı olmak istiyorsanız insanlarla istişare edin.’’
                                                            Çin atasözü

Liderlik eğitiminin ünlü ustası John Adair’in, Konfüçyüs felsefesinin daha iyi bir liderlik yolunda bize nasıl ışık tutabileceğini anlattığı Konfüçyüs ve Liderlik başucu kitabı niteliğinde.

Aradan yüzyıllar geçse de liderliğe olan bakış açısı ve liderlerde bulunması gereken bazı özellikler değişmiyor. M.Ö 551-M.Ö 479 yılları arasında yaşamış olan ünlü filozof Konfüçyüs’ün öğretilerinin, liderlere nasıl yol gösterdiğini anlatan Konfüçyüs ve Liderlik kitabı da bunu doğruluyor. Konfüçyüs’ün liderlik öğretilerinin 2,500 yıldır süregelmesinin ve halen güncelliğini korumasının ana sebebi, onun ilkelerinin altında yatan, insan doğasının özüne hakim olma yeteneği denebilir. Konfüçyüs’ün yüzyıllar öncesinden insanın özüne dair söylediği cümlelerde vurgulananlar, tüm zamanlar için ne kadar da geçerli: ‘’Eğer siz doğru bir örnek teşkil ederseniz, kim hata yapmaya devam edebilir? Onları haysiyetli, ağırbaşlı bir şekilde yönet ki böylece sana hürmetkar olacaklardır; onlara nezaket ile muamele et ki böylece ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır; iyiyi öv ve geride kalanları eğit ki böylece onlara heyecan aşılamış olursun.’’

Liderlik eğitmeni John Adar, bireyleri geliştirmek, adil yönetim, analiz, motivasyon, doğru takım kurma, iletişim, takdir ve teşvik etme gibi, lider için hayati öneme sahip konuları, Konfüçyüs öğretileriyle değerlendiriliyor. İşte o değerlendirmelerden bir bölüm;

Bir lider olarak görev, takım ve bireylerden sorumlusun. Ortak görev bağlamında, grup ile sanki bir kişiymiş gibi bütüncül bir ilişkin olmalı. Bu arada takımındaki bireylerle de eşit ya da birbirinden farklı ilişkilerini de devam ettirmelisin. Şunu unutma ki bir favorin olmamalı; sahip olduğun tüm örnekler bir kuğudur.

İş yapısı altında bireylere yardım etmenin birçok yolları vardır. Onlara yardım etmek, örneğin iş yapmalarını engelleyen kişisel bir problemlerini çözmek anlamına gelebilir. Burada Konfüçyüs iki ana temel üzerine durur: Çok kişiyi dinlemek ve hak eden az kişiyi yükseltmek. Bireyleri dinlemek görev ihtiyaçlarından biridir. Bu, bir lider olarak sizin alacağınız kararların kalitesini önemli ölçüde geliştirir. Bu aynı zamanda bireylerin dinlenme, katkıda bulunma ve tanınma gibi ihtiyaçlarını da giderir.

Bir karardan önce fikirlerine danışılan gruplar ya da bireyler, bu kararı uygulamakta daha itaatkâr ve hevesli olurlar. Dolayısıyla bir karar almadan evvel, içinde bulunduğunuz durumun el verdiği kadar diğer insanlarla istişareler yapmalısınız.

Özellikle operasyonel ve stratejik anlamda bireyleri geliştirmekte liderin trolünün bir parçası da takımdaki tüm bireylerin onlara özgü olan güçlerinin farkında olmak ve onları, bir fırsat doğar doğmaz bu yetenekleri doğrultusunda konumlandırmaktır. Diğer insanları bu şekilde tanımak için kişilik ya da görüşünüz ile alakalı olan meşguliyetinizden de kurtulmanız gerekir.

Okunması hızlı olan ama üzerinde düşünmesi hayli zaman alan bu kitabı telaşa kapılmadan okumakta fayda var.

Liderliğin geçmişten günümüze değişmeyen özünden ilham almak isteyenler, bu kitap sizin için.

konfüçyüsveliderlik

Mürşide Demirkol
Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç
@mursidedemirkol

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!