TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: Koyun Russell, Kurbağapoposu Çayırı’nda Uykusuz Bir Gece

Görüntülenme 985

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Koyun Russell, Kurbağapoposu Çayırı’nda Uykusuz Bir Gece

Uzun ve yorucu bir günün sonunda gece olmuştu. Kurbağapoposu Çayırı’nda yaşayan tüm koyunlar çoktan uykuya dalmıştı. Biri hariç. Her yolu denese de, Koyun Russell bir türlü uykuya dalamıyordu.Kara kara düşündü: “Koyunlar uyumak için ne yapardı?”

Kurbağapoposu Çayırı’nı hiç duymadınız mı? O zaman Koyun Russell’la henüztanışmamış olmalısınız. Koyun Russell, dünyanın en “şapkalı”, en esnek vücutlu, en azimli ve en komik koyunu. Her koyun gibi, kalabalık bir sürüde yaşıyor. En yakın arkadaşı, yanından hiç ayrılmayan küçük bir kurbağa. Ama Russell’ın bir sorunu var ki, o da Russell’ı bu sevimli kitabın kahramanı yapıyor. Kurbağapoposu Çayırı’nda yaşayan tüm koyunların aksine, Koyun Russell bir türlü uyuyamıyor.

Koyun Russell, dünyaca bilinen yayınevlerinden biri olan Harper Collins Children Books tarafından ilk kez 2005 yılında basılarak macerasına başlamış. 2014 yılında Mandolin Yayınları tarafından basılmasıyla ülkemizdeki okuyucularıyla buluştu. Kitabın yaratıcısı RobScotton, İngiltere’nin en başarılı illüstratörlerinden biri olarak biliniyor. Evinin civarındaki kırlarda yaptığı bir bisiklet gezisinden, yeni bir hikâyenin ilhamıyla çalışma stüdyosuna dönmüş: “Kurbağapoposu Çayırı… Komik bir isim, çocuklar buna bayılır… Kahraman bir koyun, bir yıldız… Sevimli, özel, derinliği olan… Ve tabii ki her macerasında onun yanında olan küçük bir kurbağa… Harika bir görsellik oluşturur…”

Kesinlikle yanılmamış RobScotton. Bol malzemeli ve çok özgün bir çocuk kitabını kazandırmış 3-7 yaş çocuklarına. Bir de her sayfada kıkırdayarak izleyeceğimiz, dünyanın en ünlü ve sevimli koyunuRussell’ı.

2534ee7059de

Kurbağapoposu Çayırı’ndaki tüm koyunlar horul horul uyumaya başlamışken Russell bir türlü rahat edip de uykuya dalamaz: “Böyle çok sıcak… Böyle de çok soğuk… Hava da çok karanlık… Yastığım yok… Burası da çok kalabalık… Ağaç kovuğu çok ürkütücü…” diye diye saatler geçer. Aklına gelen her yolu dener uyumak için. Şekilden şekle giren upuzun şapkası ve küçük kurbağa da Russell’ın komik yöntemlerinden nasibini alır. DerkenRussell, uyumak için bir şeyleri saymanın işe yarayacağını düşünür. Ayaklarından başlar, yıldızları sayar, ama nafile. Nihayet dâhiyane bir fikirle şapkası titreşir ve Russell uyuyan koyunları saymaya başlar. Russell saymayı bitirdiğinde artık gün ağırmıştır. Biz, sabah jimnastiğini yapan, kahvaltı eden, dişlerini fırçalayan, gazetesini okuyan diğer koyunları izlerken,Russell ve kurbağacık yorgunluktan bitap düşmüş bir halde uyuyakalır.

Kısa ve keyifli metinlerle oluşturulmuş hikâyenin resimleri ise kitabın tamamlayıcı unsuru olmaktan öte geçiyor. Resimler çok özgün, renklerde gece atmosferine uygun olarak mavinin ağırlık kazandığını görüyoruz, detaylar keyif verici. Kurbağapoposu Çayırı, adı gibi çok eğlenceli bir yer ve Koyun Russell çocuklar için dört dörtlük bir uykudan önce hikâyesi. Ama sadece okuyup geçmeyin bizce. Koyun Russell’ı çocuklarınızla birlikte okurken evde veya sınıfta yapılabilecek keyifli etkinlikler için zaman ayırmanızı öneriyoruz.

81354fd28477

Etkinlik Fikirleri

Sevimli Koyun Russell’ın uykusuz geçen gecesi, öğretmenler ve anne-babalar için çocuklarla yapılabilecek pek güzel etkinliklere vesile olacak cinsten. Gün içindeki zaman kavramları, sayılar, çizgiler ve şekiller, kırlık alanlarda, çiftliklerde yaşayan hayvanlar hakkında yapılabilecek etkinlikler, oyunlar üretilebilir. Çocuklarınızın yaş düzeylerine göre etkinlikleri sınırlandırabilir veya çeşitlendirebilirsiniz. İşte bizim şapkamızı titreten etkinlik fikirleri…

Hikâye üzerine sohbet edin…

Hikâyeyi okuduktan sonra neler olduğunu bir de çocuklardan dinleyin. Resimlerden yararlanarak hikayeyi anlatmalarını isteyin. Aşağıdaki gibi sorularla onları yönlendirebilirsiniz:

–          Koyun Russell nerede yaşıyor?

–          Gece olduğunda koyunlar yatmaya hazırlanırken neler yapıyorlar?

–          Russell’a ne oluyor?

–          Russell’ın uyuyabilmek için neler yapmayı deniyor, nerelere gidiyor?

–          Russell en son ne yapınca nihayet uyuyabildi?

–          O uyuduğunda çayırdaki diğer koyunlar neler yapıyordu?

Yaşamla ilişkilendirin…

Hikâyeden yola çıkarak çocuklarınızın hikâyedeki durumları kendi yaşamlarıyla ilişkilendirerek değerlendirmesini sağlayabilirsiniz:

–          Gece uyumadan önce biz neler yaparız?

–          Sabah kalktığımızda neler yaparız?

–          Hikâyede sayı saymak Russell’ı rahatlattı ve uykuya dalmasını sağladı. Uyuyamadığımızda, kızgın veya üzgün olduğumuzda rahatlamak için neler yapabiliriz?

dunl-big

Hikâyeyi yeniden yaratın…

Çocuklarınızdan Koyun Russell’ın hikâyesini, kitaptaki başka bir kahramanın gözünden yeniden anlatmasını isteyin. Örneğin küçük kurbağanın bakış açısından… Veya takma dişleriyle bizi gülümseten büyükanne koyunun ağzından… Okuma-yazma becerisini edinmiş çocuklardan bir iki paragraflık bir hikâye oluşturup yazmalarını isteyebilir, ardından hikâyeler üzerine sohbet edebilirsiniz.

Russell’la birlikte sayı sayın…

Koyun Russell hikâye boyunca çeşitli sayma denemeleri yaparak uyumaya çalışıyor. Buradan esinlenerek aşağıdaki çalışmaları yapabilirsiniz:

–          Çocuklarınızdan, kitabı okurken Russell’la birlikte onun saydığı nesneleri saymasını isteyin. Kağıt ve kalem vererek bulduğu sayıları yazmaya çalışması için teşvik edin.

–          Russell yıldızları saydığında “altı yüz milyon milyar on” sayısını buldu. Çocuklarınızdan bildikleri en büyük sayıya kadar saymalarını isteyin.

–          “Bu hikâyede Russell başka neleri sayabilirdi?” sorusunu sorun. Russell’ın şapkasındaki mavi/beyaz çizgileri, yarasaları, baykuşları, bulutları birlikte saymayı deneyin.

Russell kabartmalı resim…

Gece fonu yaratacak mavi veya lacivert bir kâğıt bu etkinlik için güzel olur. Çocuklarınızdan Koyun Russell’ın, kitaptan beğendiği bir resmini bu kâğıda kopyalayarak çizmesini isteyin (İsterse Russell’ı kendi hayal ettiği biçimde de çizebilir). Şapkasını boyayıp başını ve vücudunu pamuklarla oluşturabilir. Bacakları için kibrit çöpleri de kullanılabilir. Resmi, fona eklenecek ay, bulutlar, parlak yıldızlar ve küçük kurbağacık ile tamamlayabilirsiniz.

Koyunlar, yünler, battaniyeler…

Çocukların hoşuna gidebilecek bir etkinlik daha… Kahramanlarımızın çoğu koyunlar olduğu için Rob Scotton da yün battaniyeleri resimlerden eksik etmemiş. Çocuklar da sizin rehberliğinizde yaşlarına uygun kalınlıkta şişler ve renkli yünlerle küçük battaniyeler örmeyi deneyebilirler.

Russell’ın şapkası ve daha fazlası…

Russell’ın şapkası en az Russell kadar dikkat çekici. Hikâye boyunca canlı bir karakter gibi sürekli şekilden şekle giriyor.

–          Her sayfada Russell’ın şapkasının hangi şekle girdiğini birlikte inceleyin. (Yatay çizgi, dikey çizgi, zikzak çizgi, spiral çizgi…) Çocuklarınızla gördüğünüz çizgilerin benzerlerini çizme alıştırmaları yapabilirsiniz.

–          Ayrıca Russell’ın şapkasının bir benzerini eski çorapları kullanarak siz de oluşturabilirsiniz. Uzun bir şapka istiyorsanız birden fazla çorap kullanın. Önce çorapları gazete kağıtlarıyla doldurun. Ardından parmak uçlarını kesip birbirine birleştirin ve dilediğiniz gibi süsleyin.

Kendini çarçabuk sevdiren Koyun Russell’ın başka maceralarını da okumak isterseniz, RobScotton tarafından iki kitabın daha hazırlandığını hatırlatalım. Bunlardan Türkçeye çevrilen “Koyun Russell ve Kayıp Hazine” kitabını yine Mandolin Yayınları baskısıyla kitapevlerinden edinmeniz mümkün.

Koyun-Russell-kapak

Koyun Russell

Mandolin Yayınları

OrijinalAdı: Russell the Sheep

Yazanve Resimleyen: Rob Scotton

Çeviren: Senem Onan

BasımYılı: 2014

SayfaSayısı: 32

 

Hazırlayan: Ferah Nur Aslaner

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!