TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Leonardo Da Vinci Gibi Düşünmek

Görüntülenme 2128

0
Haftanın Kitabı - Leonardo Da Vinci Gibi Düşünmek

Her şeyi öğrenmek mümkündür. – Leonardo Da Vinci

Dahiler Kitabı/The Book of Genius kitabında Tony Buzan ve Raymond Keene tarihin en büyük dahilerini sıralamak konusunda dünyanın ilk objektif girişimini yapmışlar. Bu kişileri ‘özgünlük’, ‘beceriklilik’, konusuna ‘hakimiyet’, ‘vizyonun evrenselliği’, ‘güç ve enerji’ gibi kategorilerde değerlendirmişler ve aşağıdaki kişileri ‘ilk on’ olarak sunmuşlar.

10. Albert Einstein

9. Phidias (Atina’nın mimarı)

8. Büyük İskender

7. Thomas Jefferson

6. Sir Isaac Newton

5. Michelangelo

4. Johann Wolfgang von Goethe

3. Mısır Piramitlerini inşa edenler

2.William Shakespeare

Ve Buzan ve Keene’nin araştırmalarına göre tüm zamanların en büyük dahisi, Leonardo Da Vinci çıkmış. Bu sonuç çok da şaşırtıcı değil aslında. Çok yönlülük ve yaratıcılık denince ilk akla gelen isim. Benim kişisel görüşüme göre de Leonardo Da Vinci gelmiş geçmiş en yaratıcı, donanımlı ve çok yönlü dâhidir. Tek bir şey üzerinde uzman değildir; mimariden resme, mühendislikten tıp bilimine kadar birçok konuda olağanüstü derecede katkı sağlamıştır. Mimar, heykeltıraş, mucit, askeri mühendis ve bilim adamıdır.

Michael J.Gelb, yaratıcı düşünme, hızlı öğrenme ve liderlik geliştirme alanlarında dünyaca tanınmış bir yenilikçi. Floransa’da, şirket başkanları derneği için “Kişisel ve profesyonel olarak nasıl daha yaratıcı ve dengeli olunabileceği” hakkında bir şeyler hazırlaması ve bir konuşma yapması istendiğinde hemen yanıt veriyor: “Leonardo da Vinci gibi düşünmek gibi bir şeye ne dersiniz?” Gelb çok etkileyici bulunan konuşmasından sonra Leonardo da Vinci’nin not defterinden de yararlanarak bu kitabı hazırlıyor. Yazar, Da Vinci’nin bulunabilen çalışmalarını tek tek inceledikten sonra bunlar arasındaki ortak noktaları keşfetmiş. Onun düşünme ve davranış biçimlerini, icatlarındaki zihinsel taktiklerini ve benzeri unsurları ortaya çıkararak hayatımıza uygulayabilmemiz konusunda bir harita sunmuş.

Leonardo Da Vinci çizimler

Kitap, Beyaz yayınlarından çıkmış ve Da Vinci’nin hayatından kesitler, yazarın kendi iş hayatından kesitler ve sonunda da yazarın bize sunduğu uygulama ve teknikleri içeriyor.

Da Vinci’nin aklını ve ilhamını günlük yaşamımıza sokmamız için hazırlanmış bir kitap. Kitap, yaşamımızı zenginleştirmemiz adına Leonardo da Vinci’nin dehasının temel öğelerinin uygulanması için denenmiş ve pratik bir yaklaşım sunuyor. Yaratıcı düşünme için güçlü stratejiler ve kendini ifade için yeni yaklaşımlar geliştirirken, dünyayı başka bir gözle görmek için sayısız uygulamalar içeriyor. Leonardo da Vinci Gibi Düşünmek kitabı 1998’de ilk kez yayınlandıktan sonra on sekiz dile çevrilmiş. Polonyalı bir ilkokul öğretmeni, yedi ilkeyi müfredat programını düzenlemek için kullanmış. Londra’daki bir danışmanlık şirketinin baş stratejisti, çok uluslu müşterilerinin en önemli iş sorunlarını çözmekte Leonardo’nun paha biçilemez bir müttefik olduğunu keşfetmiş.

Kitap, Rönesans’ın ve bu dönemin zamanımızla paralel olan yönlerinin gözden geçirilmesi ile başlıyor.

Kitabın özünü, yedi Da Vinci Prensibi oluşturuyor. Bu prensiplere bizler aslında aşinayız. Öyle yeniden keşfetmeye gerek yok. Sadece, hatırlamalı, geliştirilmeli ve uygulanmalı.

Yedi Da Vinci Prensibi

Curiosita: Yaşam doymak bilmeyen bir merak ve devamlı öğrenme için acımasız bir arayış.

Dimostrazione: Bilgiyi deneme yoluyla test etme, sebatkarlık ve hatalardan ders alma arzusu.

Sensazione: Duyguların, özellikle hayati deneyimlerin bir aracı olan görüşün devamlı olarak rafine edilmesi.

Sfumato (sözlük anlamıyla ‘Dumanla yükselmek’) Anlaşılmazlığı, paradoksu ve belirsizliği kucaklama arzusu.

Arte/Scienza: Bilim ve sanat, mantık ve hayal gücü arasında dengenin geliştirilmesi. ‘’Bütün beyin’’ ile düşünme.

Corporalita: Zarafet, her iki eli de ustalıkla kullanabilme, ölçülü davranma.

Connessione: Her şey ve olay arasında ilişkileri anlama ve değerlendirme. Sistemli düşünme.

Her bir prensip Da Vinci’nin not defterinden alıntılarla vurgulanmış ve onun çizimleri ve resimleriyle şekillendirilmiş. Bu açıklamaları, öz değerlendirme soruları izlemiş. Sorulardan sonra ise pratik bir uygulama egzersizine yer verilmiş.

Benim önerim, ilk önce kitabın tamamını bir okuyun. Soruları sadece fikir edinmek ve öz değerlendirme için gözden geçirin. Daha sonra her prensibi sırasıyla okuyun. Her prensibin açıklamasını okuyup egzersizleri yapın. Bazı egzersizler çok kolay ve eğlenceliyken, bazıları da zorlayıcı ve hayli iddialı.

Kitabın son bölümünde ise “Yeni başlayanlar için Da Vinci Çizim Kursu”nu bulacaksınız. Kitabın sonunda yer alan okuma listesi ise, Rönesans, düşünce tarihi, dehanın doğası üzerine görüşleri ve Leonardo’nun yaşamı ve çalışmalarını içeriyor. Daha önce Da Vinci’nin yaşamına ve çalışmalarına aşina olsanız bile kitabı yeni bir bakış açısı ve derin bir hayranlıkla bitireceksiniz.

Kitap bir soruyla başlıyor: Leonardo’nun öğrenme yaklaşımı ve zeka oluşumunun incelenmesi tüm potansiyelimizin ortaya çıkarılması için bize rehberlik edip ilham verebilir mi?

Rönesans’da da, bu zamanda da büyük beyinler büyük sorular sorarlar. Günlük olarak “zihnimize takılan” sorular, yaşam amacımızı yansıtırlar ve hayatımızın niteliğini etkilerler. Da Vinci düşüncesini yeşertmek suretiyle -açık, sorgulayan zihin gibi- evrenimizi genişletiriz ve onun içinde gezinme yeteneğimizi araştırabiliriz.

100 Soru Sormak Neyi Çözer?
Leonardo’nun sorularını, gözlemlerini, düşüncelerini, rüyalarını not defterlerine kaydettiği biliniyor. Yazarda bizim de aynı şeyi yapmamızı öneriyor. Yanınızda bir defter, bir günlük ya da ajanda taşıyın ve buna aklınıza gelenleri, hatta duygularınızı, hayallerinizi ve arzularınızı yazın.

Michael Gelb’in önerdiği diğer bir egzersiz, bizim için önemli olan 100 soruyu yazmak. Bu 100 soruyu bir oturuşta yazmamız gerekiyor. Bu sorular her türlü konuyu kapsayabilir. Gelb, ancak 100 soru ile tortuların ardındaki gerçek sorulara ulaşmamızı sağlayacağına inanıyor. Yazarak bunları döküyor ve temizliyoruz. Sonra bu 100 soru içinde bizim için gerçekten önemli olan 10 tanesini seçmemiz ve bir sonraki aşama olarak da bunları bizim için önem sırasına dizmemiz isteniyor. Hemen yanıtların ardından koşturmaya başlamayacağız. Yanıtları istemediğimizden değil. Sadece soruları gün ışığına çıkarmak bile çözümü başlatıyor.

Tuncer Büyükonat’ın çevirdiği bu kitabın hem devamı hem de tamamlayıcısı “Leonardo Da Vinci Gibi Düşünmek İçin Çalışma Kitabı” nı da edinmekte fayda var.

Kitapta yer alan ve tüm zamanların en olağanüstü özgeçmişi olarak geçen Leonarda da Vinci’nin başvuru mektubu da dikkatinizi çekecektir. Konuyla ilgili yazıya şu linkten ulaşabilirsiniz. http://goo.gl/nhFnjM 

Sınırsız bir öğrenme ve yaratıcılık yeteneğine sahibiz. Peki bunun ne kadar farkındayız?

İçindeki dehayı keşfetmek isteyenler, bu kitap sizin için…

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!