TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: The Manager - Futbolun Dahi Liderleri

Görüntülenme 1146

0
Haftanın Kitabı: The Manager - Futbolun Dahi Liderleri

İyi bir lider olmak için ne gerekir? İster iş hayatında ister futbolda başarılı olmak isteyin, liderlik önemli bir özelliktir. Bu hafta tanıtacağım kitap, ‘’liderliğe’’ başka bir yerden, başka bir bakış açısıyla bakıyor.

MCT’nin şubat 2015’de düzenlediği ‘’İnsan Kaynakları Zirvesi’’ sinde dinleme fırsatı bulduğum The Manager-Futbolun Dahi Liderleri kitabının yazarı Mike Carson, ‘’Sürdürülebilir liderlikte; takımlar durmaksızın değişse bile lider güçlü bir şekilde sahnede kalmaya devam eder’’ diyerek konuşmasına başlamış, ‘’Uzun dönemli başarı için beş kilit nokta şunlardır: Önemli kararlar almak, derin bilgiler yaratıp paylaşmak, bağlılık yaratmak, değişim ile dönüşüme hazırlıklı olmak, yeteneklere yatırım yapmak’’ diyerek konuşmasını tamamlamıştı. Etkileyici konuşmasından sonra, The Manager- Futbolun Dahi Liderleri adıyla Türk Hava Yolları Yayınları tarafından Recep Özerin çevirisiyle yayınlanan kitabını merakla ve heyecanla okumuştum. Futbol ve liderlik. Bu iki birbirinden farklı kavram nasıl bir araya geldi? İşte yanıtlar Mike Carson’un titizlikle hazırlanmış ve okunması bir o kadar keyifli kitabında.

Mike Carson, işletme ve insan dönüşümü alanlarında uzman danışmanlık şirketi olan Aberkyn’in ortağı bir liderlik uzmanı. Carson kitabında, İngiltere Premier Ligi’nin bütün önemli menajerlerinin neyi nasıl yapmaya çalıştıklarını araştırmış. Futbolun bazı ünlü liderlerinin çalışmalarına, düşüncelerine, duygularına ve uygulamalarına, kısaca hikâyelerine bir bakış sunuyor. Alex Ferguson, Arsène Wenger, José Mourinho ve diğer menajerlerin hikayeleri birbirinden farklı. Kültür, kişisel görüş ve mesleki bakış açılarındaki farklılıklarına rağmen Mike Carson tanıştığı tüm menajerlerin tek bir şeyde hem fikir olduğunu belirtmiş. ‘’Liderlik tamamen insanlarla alakalıdır. Hedefleri ya da büyük vizyonu ne olursa olsun; hiçbir lider, çalışanlarına ilham verme becerisi olmadan gerçek anlamda kayda değer bir şey başaramaz’’.

Futbolun Dahi Liderleri’nde Mike Carson, futboldaki en başarılı ve tanınmış bazı menajerleri çok iyi anlatmış. Kitapta, her birinin liderliğin onlar için ne anlam ifade ettiğine ve takımlarından en iyi verimi nasıl alabileceklerine dair kişisel görüşleri var.

Kitabı okuduğumda, futbolun dahi liderlerinin hepsinde ortak olan şu iki özellik benim dikkatimi çekti. Futbola duydukları tutku ve sürekli gelişme dürtüsü.

Aşağıdaki bölüm ise kitaptan. Farklı sektörlerde çalışan tüm liderler için ders niteliğinde.

Hakiki Lider

Hayatı ve kariyerleriyle ilgili ilham veren bir hikaye anlatmak isteyen bütün liderler için şu temel ilkeler söz konusudur:

  1. İlham kaynağını belirleyin ve ona güvenin.

Birçokları için bu kaynak bir kişidir; genelde tanıdığınız ya da samimi olduğunuz ve peşinden gittiğiniz yolu açan biri. Kim olduğunu ve neden size ilham verdiğini bilmek, hikayenizin başlangıç noktasıdır ve baskı altındaki bir menajer için dayanak noktası görevidir.

  1. Tecrübeyi bilgeliğe dönüştürün.

Bütün liderlerin kariyerleri hem karar verme hem de başarısızlık içerir. Başarılı liderler hiçbir pişmanlık duymadan kararlarını analiz eder ve başarısızlığı gelişmelerine katkı sağlayacak öğe olarak görür. Hikâyeleri ilerledikçe anlam kazandırmak, farkındalık ve kendine inanma duygusu yaratır. Bu iki özellik onları güçlendirir, daha akıllı yapar ve daha akıllı bir lider haline getirir.

  1. Amacınızı aklınızdan çıkarmayın.

Kazanan liderler amaçlarını bilir. Tarzlarını adapte edebilir ya da yaklaşımlarını değiştirebilir ama başarmak istedikleri, inandıkları ve arkasında durdukları şeyi bilir ve buna bağlı kalırlar.

  1. Felsefenize sadık kalın.

Hakiki bir liderin bağlı olduğu bir felsefesi vardır. Kim olduğunu bilir ve başkasıymış gibi davranmaz

  1. İyi bir öğrenci olun:

Büyük liderlerin öğrenim odaklı bir düşünce yapısı vardır. Zor zamanlarda bile sahip oldukları öğrenme arzusu, onları meslektaşlarından ayırır. Kibir yerine itibar, yıpranmışlık yerine gelişme getirir. Öğrenme, liderin hikâyesini sürükleyen yakıttır.

Futbolun liderlerinden ilham almak isteyenler bu kitap sizin için.

futbolider

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!