TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Masal Terapi

Görüntülenme 4914

0
Haftanın Kitabı - Masal Terapi

Kendi küçük, gönlü geniş, ruhu derin bir kitabı paylaşıyorum bu hafta: Masal Terapi

Masal bir suya benzer

Yıkanmak için ısıttığın.

Ateşle ten arasında elçilik yapar.

Onları kavuşturur, seni temizler!

Kişisel dönüşümü gerçekleştirme yolculuğunda; o antenlerimize yıllar yılı takılan yargılar, önyargılar, korkular, kaygılar, endişelerden kurtulmak için temizlenme vakti, malum bahar geldi. Yenilenmek, tazelenmek, yüklerden kurtulmak, hafiflemek, temizlenmek için masalları yanımıza alalım.

Sevgili Özcan Yüksek’in ifade ettiği gibi ‘Dünyayı masallar kurtaracak’’, yeter ki kalbimizi açalım. Yıllar yılı ördüğümüz duvarları yıkıp, o içimizdeki çocuğa kapıları açalım. O çocuğa yaklaşmak için attığımız her adım aslında kendimizi iyileştirmeye, dönüştürmeye yol açacaktır. Masallar o kilitli kapıların anahtarı. Kaybettiğimiz ve bir yetişkin olduğumuzda artık çok nadiren hatırladığımız, bizi biz yapan anahtar.

İşte o anahtarı bulmada ‘’Masal Terapi’’ bir pusula adeta. Bir yol ayırımında mısınız? Kararsızlık mı yaşıyorsunuz? O hep merak ettiğiniz sorunun yanıtını bulmaya mı çalışıyorsunuz? Mutlaka size bir mesaj veriyor. Nasıl mı?

Önce sizin için önemli bir konuya odaklanıyorsunuz. Sonra kitaptan rastgele bir sayfa açıyorsunuz. Ve okumaya başlıyorsunuz. Karşınıza çıkan masal sizin pusulanız ve size yolunuzu bulmanıza yardım ediyor. Unutmayın, hiçbir şey tesadüf değil. Karşınıza çıkan masala dikkat edin ve masaldaki mesajı anlamaya çalışın.

Masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapisti Judith Malika Liberman’ın yazdığı kitap Doğan Novus yayıncılıktan, İstem Erdener’in çevirisiyle çıkmış. Yazar, masalların iç sesimizle ve birlikte yaşadığımız insanlarla bağlantı kurmamıza yardım ettiğine, dünyayı değiştirmek adına ilham verdiğine inanıyor.

Kitapta dünyanın dört bir yanından gelen, pek çok farklı gelenekten toplanmış masallar yer alıyor. Her bir masalın sonunda masalın mesajı, seyir defteri (masala dair düşünceleri yazmak için), alıştırmalar ve alıntılara yer verilmiş. Her seferinde bir masal okumayı öneririm.

10962_10153251696684742_8584510160466333150_n

Masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapisti Judith Malika Liberman’ın yazdığı Masal Terapi, Doğan Novus yayıncılıktan çıktı.

Masal Terapi kitabında 54 masal var. Egitimpedia takipçileri için kitaptan rastgele bir sayfa açtım ve kısmetlerine ‘’Dolu Fincan’’ masalı çıktı karşıma. Ve şöyle başlıyor masal…

Yaşlı usta kapısının ısrarla vurulmasıyla sarsılarak derin düşüncelerinden sıyrıldı. Zengin giyimli adam davet beklemeden içeri daldı. Nefes bile almadan genizden gelen yüksek bir sesle kendini tanıttı: ‘’Bilmelisin ki değerli usta, bugün huzuruna gelen bu öğrenci tanınmış ve saygıdeğer bir alimdir’’ diye konuşmaya başladı. ‘’Ben kralın en güvendiği danışmalarından biriyim. Kral bana sormadan parmağını bile kımıldatmaz. Tavsiyelerim ve bilgeliğim elbette başka bir çok güç sahibi kişi tarafından da talep görüyor. Bulunduğum konuma gelmem kolay olmadı. En iyi ustalarla çalıştım, en katı öğretilere uydum ve sürekli kendimi geliştirmeye çabalıyorum. Senin bilgin ve öğretilerin de pek çok kişi tarafından bendenize ısrarla tavsiye edildi, bunun için seni görmeye geldim’’.

Adamın peş peşe makineli tüfek gibi söylediği cümleler arasında kısa bir boşluk yakalayan usta, bu davetsiz misafire birlikte bir fincan çay içmeyi teklif etti. Adam başarılarını sıralamaya ve misafiri için çay dolduran ustaya teorilerini anlatmaya devam ediyordu. Fincanı dolmuştu ama yaşlı usta çay fincandan taşıp masaya ve oradan da misafirin kucağına akmaya başlayana kadar dökmeye devam etti. Üzerine çay dökülen adam ayağa fırlayıp paltosunu silkelerken, ‘’Yaşlı adam, fincanın dolduğunu görmüyor musun? Fincan daha fazlasını alamadığı halde neden hala çay dolduruyorsun?’’ diye bağırdı.

‘’Senin zihnin de evlat, bu fincan gibi’’ dedi yaşlı adam. ‘’Yeni bilgiler alamayacak kadar dolu. Git onu boşalt. Bana boş bir fincan gibi bir zihinle gelene kadar sana öğretecek bir şeyim yok.’’

Altay’larda bir şaman duası der ki; ‘’Bilmek isteyen yola çıkar’’. Yola çıkmak için ilk adım bugün bir masal okumak olsun, ne dersiniz?

İçindeki çocuğa masallar anlatan ve kendini iyileştirmek isteyen masalperestler bu kitap sizin için…

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

masal-terapi-788675-Front-1

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!