TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı -Odak: Mükemmelliğin Gizli Anahtarı

Görüntülenme 1933

0
Haftanın Kitabı -Odak: Mükemmelliğin Gizli Anahtarı

İnsan beyni ve bu konudaki çalışmalar ile ilgili merakım hiç azalmadan devam ederken, Duygusal Zeka’nın yazarı Daniel Goleman’ın “ODAK: Mükemmelliğin Gizli Anahtarı” kitabını okumamak ve paylaşmamak olmazdı. Beynimiz, her şeyin özü. Daha iyi çalışmasından öte onu iyi tanımalıyız ve anlamayız. Varlık yayınlarından, Filiz Nayır Deniztekin çevirisiyle yayınlanan bu kitap tam da bu gereksinimi karşılar nitelikte.

Her an her yerde olmanın, aynı anda birçok şeyi yapmanın adeta körüklendiği bu zamanda odaklanamamak hemen herkesin yaşadığı bir sorun. Bu sorun üzerine düşündürttüğü, yeni araştırmalarla desteklediği Goleman’ın ODAK kitabı bir solukta okunuyor. Yazar, ODAK: Mükemmelliğin Gizli Anahtarı’nda internet çağının enformasyon ve eğlence seli içinde kıt bir kaynak haline gelen dikkat ve odaklanma yetilerini araştırıyor.

Odak: Mükemmelliğin Gizli Anahtarı kitabı 7 kısımdan oluşuyor. Ve her bir kısımda birbiriyle ilişkili. İlk kısımda dikkatin anatomisi, ikincisinde öz-farkındalık var. Öz-farkındalıktan sonra sırasıyla; Başkalarını Okumak, Daha Geniş Bağlam, Akıllı Alıştırma, İyi Odaklanmış Lider Ve Büyük Resim yer alıyor.

Kitap da belirtildiği üzere; “dikkat, bir kas gibi çalışır: kötü veya az kullanılırsa zayıflar, iyi çalıştırılırsa gelişir”. Kendi içimize, başkalarına ve dış dünyaya yönelik üç tür odaklanma olduğunu söyleyen Goleman, yüksek performanslı kişilerin – ister sporcu olsun, ister sanatçı, yönetici ya da siyasetçi – bunların her birinde ustalaştığına dikkat çekiyor. Çok sayıda dikkat dağıtıcının her an sel gibi üzerimize geldiği bir çağda, odaklanmayı öğrenmemizin her zamankinden daha fazla önem taşıdığını vurguluyor. Ayrıca, ABD’de birçok çalışanın iş konsantrasyonunu artırmak için “odaklanma eğitimi” aldığına dikkat çekiyor.

Başarıya ulaşmak için odaklanmayı sağlamak gerektiğini vurgulayan Daniel Goleman, üç tip odak (içsel, başkalarına ve dışsal) arasındaki uyum ve dengeyi sağlamanın esas başarıyı sağlayacağını kitap da çeşitli argümanlarla destekliyor.

Kitapta, odak tiplerinden ilki duygularınızı ve düşüncelerinizi kontrol edebilmek; ikincisi etrafınızdakilerin düşünce ve duygularını anlayabilme çabası ve üçüncüsü ise rakiplerinizde ve dünyada olup bitenleri kavrayabilmek olarak açıklanıyor.

Peki, Goleman, neden “odaklanma” konusuna bu kadar önem veriyor? Çünkü, ona göre dikkatimiz hiç olmadığı kadar büyük bir saldırı altında. Özellikle iş dünyası, kendi yararına kullandığını düşünse dahi, akıllı telefonların da gelişiyle 7/24 hayata karışan dijital teknolojinin “bölücü ve dağıtıcı” etkilerinden bolca nasiplenmiş durumda. Bu görüşe katılmamak mümkün değil.

Umut, şu ana ve şimdiye odaklanmaktır. Belki de bunca kişinin umutsuzluğunun sebebi ya geçmişe ya da geleceğe dikkatini vermekten dolayı şimdiyi kaçırmak olmasın?

Erickson Koçluk ekolünün kurucusu Dr. Marilyn Atkinson, “İnsan hayatta neye odaklanırsa mutlaka ondan sonuç alır” der. Bundan yola çıkarak sorayım: Ey okuyucu “Sen tam olarak neye odaklanmak istiyorsun?”

Odağınız sizin gerçeğinizdir. Gerçeğini bulmak isteyenler bu kitap sizin için…

odak

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!