TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Orijinaller

Görüntülenme 1303

0
Haftanın Kitabı: Orijinaller

Bugünlerde hem eğlenceli hem ilginç bir kitap okumak isterseniz size, Adam Grant’ın Orijinaller kitabını öneririm. Wharton İşletme Okulu’nun başarılı öğretim üyelerinden, ödüllü araştırmacı Adam Grant, başarıyı yorumlamaya dair bakış açısını sunduğu kitabında, psikologların başarıya giden iki yol olduğunu keşfettiklerinin altını çiziyor: Konformizm ve orijinallik.

Modus Kitap’tan, Barış Emre Alkım’ın çevirisiyle yayınlanan kitapta, bugün hayatımızın içinde olan marka ve şirketlerin (Facebook, Google, Microsoft gibi) nasıl orijinal fikirler ürettiğini ve yaratıcılığın nasıl devam ettirilebileceğini ilgi çekici örneklerle anlatıyor. Adam Grant, tıpkı bir önceki kitabı Vermek ve Almak‘ta olduğu gibi, olayları düşünmediğimiz açılardan ele alıp, belki de hiç aklımıza gelmeyen yollardan nasıl çözüme ulaşabileceğimizi farketmemizi sağlıyor.

Adam Grant, pürdikkat dinlediğimiz başarı öykülerinin altındaki efsaneleri çürüterek, kök salmış inançlara kafa tutarak ve büyük değişim aktörleri arasında ortak noktalar bularak sadece dünyadaki yerimize değil, dünyayı altüst etme potansiyelimize ilişkin de etkileyici ve yeni bir bakış açısı sunuyor.

Grant özetle şunu söylüyor: “Ey ahali! Konformistler hep aynı yolu yürür. Orijinallik ise az yürünmüş yoldan geçer.”

Kitapta, orijinalliği anlatan bölümden aşağıdaki satırları paylaşıyorum:

‘’….Benim tanımıma göre orijinallik, belli bir alanda nispeten sıra dışı olan bir fikri tanıtma, ilerletme ve geliştirme potansiyelini kapsar. Orijinallik, yaratıcılıktan, yani hem yeni hem de yararlı bir kavram üretmekten çıkar. Çıkar, ama orada kalmaz. Orijinal insanlar inisiyatifi ele alıp hayallerini gerçekliğe dönüştürenlerdir.

Dünyadaki yaratıcılığı körükleyen, değişimin başını çeken orijinal bireylere hayranlık beslerken hep onların bizden farklı olduğunu fark ederiz. Nasıl ki bazı şanslı insanlar kendilerini kanser, obezite, ya da HIV gibi hastalıklara dirençli kılan genetik mutasyonlarla dünyaya geldiyse, büyük yaratıcıların da risk almaya karşı biyolojik bir bağışıklığı olduğunu sanırız. Onlar doğaları gereği belirsizliğe kucak açarlar, toplumdan kabul görmeyi umursamazlar; bizlerden farklı olarak, topluma ayak uydurmamanın bedeline kafa yormaları gerekmez. Korkudan, reddedilmekten ya da alaya alınmaktan etkilenmeyen birer put kırıcı, asi, devrimci, sorun çıkarıcı, başına buyruk muhalif olmak üzere programlanmışlardır…”

İşin özü, Adam Grant orijinal olmayı, yeni bir iş kuran veya alanında fark yaratan kişilerin sahip olduğu bir özellik olarak tanımlıyor. Bu, aynı zamanda bazı noktalarda bakış açımızı değiştirdiğimizde de geliştirebileceğimiz bir özellik. Grant, kitap boyunca nasıl bir bakış açısının bize orijinal olabilme becerisi kazandıracağının ipuçlarını veriyor.

Orijinalliğinizi geliştirmekle ya da bunu başkalarına aşılamakla ilgileniyorsanız, kitapta atabileceğiniz birkaç adıma yer verilmiş:

Bireysel Eylemler: Orijinal Fikirleri Üretmek ve Tanıyabilmek

 1. Mutlak değil, duruma göre düşünün.
 2. Ürettiğiniz fikirlerin sayısını üçe katlayın.
 3. Kendinizi yabancı bir ortamın içine bırakın.
 4. Stratejik erteleme yapın.
 5. Beyin fırtınasını bırakıp beyin yazımına başlayın.
 6. Fikirlerinizi daha tanıdık hale getirin.
 7. Fikirlerinizi yeni bir kitleyle buluşturun.
 8. Dikkatinizi, fikrinizi desteklememe nedenlerine yoğunlaştırın.
 9. En cüretkar fikrinizi Truva atına bindirin, sonra açığa çıkarmak için doğru anı kollayın.
 10. İnsanların kişiliklerine, değerlerine hitap edin.
 11. Bir yenilik turnuvası düzenleyin.
 12. Şirketi batırın.
 13. Farklı departmanlarda çalışanları, fikirlerini sunmaya davet edin.
 14. Zıtlıklar günü düzenleyin.
 15. Popüler olmayan fikirleri savunmasıyla bilinen insanlardan yenilikçi görev gücü oluşturun.
 16. İnsanları kültürünüze uyum sağlamaları için değil, kültüre katkıda bulunmaları için işe alın.
 17. Çıkış görüşmelerinden giriş görüşmelerine geçin.
 18. Çuvaldızı kendinize batırın.
 19. ‘’Beğenme.’’ ‘’sevme’’ ve ‘’nefret’’ gibi sözcükleri yasaklayın.
 20. Değişim sürecini başlatmak için, yükselen yıldızlara meydan okuyun.

 

Adam Grant’ın TED konuşmalarını da izlemenizi özellikle tavsiye ederim.

İstisna olmak isteyenler bu kitap sizin için…

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!