TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Öz

Görüntülenme 3928

0
Haftanın Kitabı - Öz

Bu hafta sizlerle paylaşacağım kitap, 2009 yılında yazılmış, orijinal adı “The Element” olan ve Türkçe’ye “Öz” olarak çevrilmiş bir kitap.

Yazarı ise dünyada ve ülkemizde TED konuşmalarıyla milyonlara ulaşmış eğitim düşünürü Sir Ken Robinson. Özellikle 30 milyondan fazla izlenmiş “Okullar yaratıcılığı öldürüyor” başlıklı TED konuşmasının çok daha detaylı hali bu kitapta yer almış.

Ken Robinson ve Lou Aronica öyle bir kitap yazmışlar ki, tek bir sefer okumalık değil. Tekrar tekrar okunacak bir kitap.

‘’Başarı ve mutluluk için tutkularınıza kulak verin…’’

Bu ilk cümlesiyle adeta odak noktasını özetliyor.  Yeteneğin kişisel tutkuyla buluştuğu nokta: Öz

Öz diye tarif edilen, kişinin potansilyeli yani gizil gücü.

be4cb412-ed3b-4d2e-bfc3-a40b81b8941a-1

Kitap kendi yaşamımızda, çocuklarımızın, öğrencilerimizin ve birlikte çalıştığımız insanların yaşamında temel bir konuma sahip meselelerle alakalı. “Öz” terimi kitapta yapmayı sevdiğimiz ve yapmakta başarılı olduğumuz şeylerin kesiştiği noktayı anlatmak için kullanılmış. Her birimizin kendi Öz’ünü bulmasının son derece önemli bulduğunu belirten yazar, bunun nedenini sadece bu durumun bizleri daha tatminkar kılacak olması değil, dünya geliştikçe içinde yaşadığımız toplumların ve kurumların geleceğinin tamamıyla bu esasa dayanacak olması olarak açıklıyor.

‘’Dünya geçmişe kıyasla çok daha hızlı bir biçimde değişiyor. Geleceğe yönelik en büyük umudumuz insanlığın varolacağı yeni bir döneme, yeni bir kapasite geliştirerek girmesi. Yeteneklerimizi beslemenin önemini kavradığımız, yeni bir bakış açısına sahip olmanın yanı sıra yeteneğin kişiden kişiye değiştirerek farklı biçimlerde de ortaya çıkacağının bilincinde olmalıyız. Okullarda, iş yerlerinde her bireyin yaratıcı bir biçimde gelişmesine ilham verecek yeni ortamlar yaratmalıyız. İçlerindeki Öz’ü kendi diledikleri biçimde keşfedebilmek için, herkesin eline, yapması gereken şeyi yapabilme fırsatı geçtiğinden emin olmalıyız.’’ şeklinde görüşlerini ifade eden yazar yeni bir bakış açısının önemine değiniyor.

Bu kitap insanoğlunun nefesleri kesecek derecede farklılık gösteren yeteneklerine ve tutkusuna, gelişmeye ve kalkınmaya karşı sahip olduğu muhteşem kapasiteye yazılmış. Ayrıca, insanoğlunun yeteneklerinin filizleneceği ya da solacağı şartlarla ilgili bir anlayışı da içeriyor. Şimdiki zamanın nasıl daha fazlası parçası olabileceğimizi ve bizlere tamamıyla yabancı ve bilinmez bir geleceğe karşı nasıl hazırlanmamız gerektiğini de anlatıyor.

Kendimizin ve başkalarının sahip olduğu yetenekleri en verimli biçimde kullanabilmek için insanoğlunun kapasitesine çok daha geniş bir bakış açısıyla yaklaşmamız gerekiyor. Uzun lafın kısası, Öz’ü kucaklamamız gerekiyor.

Ken Robinson’a göre Öz’ün iki temel özelliği ve Öz’e ulaşmanın iki şartı var. Bu iki özellik, eğilim ve tutku. Şartlarsa tavır ve fırsat olarak açıklanmış. Sıralamaysa şöyle:

Anlıyorum

Seviyorum

İstiyorum

Nerede?

Yaratıcı olduğumuz alanları keşfetmek ve geliştirmek, gerçek kimliğimize kavuşmamızın en gerekli unsurudur. “Ne yapabileceğimizi keşfedene dek kim olduğumuzu bilemeyiz” fikrine odaklanan kitap, değişik ülke ve kültürlerden ve birçok meslek grubundan dünya çapında tanınmış insanların sıra dışı çocukluk anılarını, yaratıcılık yolculuklarını ele alan etkileyici bir kitap.

Sanatın ve yüreğin çağında tam da bunlara vurgu yapan Öz’ü okumak, anne-babalara ve eğitimcilere iyi gelecektir.

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

 

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!