TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Pozitif Yönetim

Görüntülenme 942

0
Haftanın Kitabı - Pozitif Yönetim

“Keyif alarak çalışmak mümkün mü?”, “İş ortamlarının daha motive edici ve keyifli olabilmesi çok mu zor?”, Peki, işyerinde keyifli bir ortam yaratmak mümkün mü?” gibi pek çok sorunun yanıtını vererek “Pozitif Yönetim” yaklaşımıyla tanıştırıyor bizi İdil Türkmenoğlu.

İdil Türkmenoğlu bir insan kaynakları yöneticisi, eğitmen ve yazar. Elma Yayınevi’nden birkaç yıl önce çıkan kitabını bu hafta eğitimpedia okuyucularıyla paylaşmak istedim.

İdil Türkmenoğlu “Pozitif Yönetim” kitabında, keyifli bir iş ortamını yaşatmanın hiç de zor olmadığını Türkiye’den ve dünyadan pek çok örnekle açıklıyor. Odağına insanı alan her kurumun, özellikle eğitim kurumlarının yöneticileri için eğlence, motivasyon ve verimlilik konularında çok faydalı bilgiler sunuyor.

İdil Türkmenoğlu, pozitif bir dille yazdığı “Pozitif Yönetim” kitabında şöyle diyor: “Yeni tutumlar davranışa dönüştürüldüğünde, sizlerde ve ekiplerinizde bağlılığın arttığını, yaratıcılığın tetiklendiğini, motivasyonun arttığını, zorlukların daha kolay aşılır hale geldiğini ve işinizden keyif aldığınızı göreceksiniz’’ diyor. Çok sayıda yöntem ve uygulamaların yer aldığı kitabın devamı umarım gelir.

Yazar kitabında, günümüzde işyerlerinde yöneticilik işinin yönetmekten öte çalışanların kalbine dokunmak olduğuna ve bunun işe ve işyerine keyif katmanın en önemli yönetim araçlarından biri olduğuna vurgu yapıyor.

İşyerinde pozitif iklim yaratma konusunda yeni bir bakış açısı sunan İdil Türkmenoğlu’nun kitabı, içerikle paralel kullandığı pozitif, akıcı dil ve üslupla benzeri kitaplardan farklı bir konumda benim için. Çok sayıda yapılmış araştırma sonucuna yer verilen kitapta, Martin Seligman’ın humanistik yaklaşımın temellerini attığı ve “mutluluk bilimi” olarak da adlandırılan “Pozitif Psikoloji” disiplini hakkında da detaylı bilgiler yer alıyor. İlham alacağınız pek çok fikrin yer aldığı kitapta yazar, aslında çok küçük detayların işyerlerinde nasıl bir fark yarattığını, motivasyon sağladığını üstelik bunun öyle kocaman bütçeler ayırmadan mümkün olduğunu paylaşıyor.

Kitap yer alan şu ifadeler ise aslında tüm işyerlerinde keyifli ortam yaratmanın ipucunu veriyor: “İşyerinde keyifli ortam yaratmak için iyi niyetli birkaç motivasyon aktivitesi yeterli değil. Bu, yeni bir kültür yaratmayı gerektiriyor. Şirkette havayı değiştirecek, ortamı yumuşatacak, çalışanların işinden zevk almasını destekleyecek olan kişiler yine çalışanların kendisi. Yöneticilerin göreviyse onlara rahatlama imkânını sağlamak, onları gerekli gereksiz engellememek ve yönlendirmek”.

Kitapta yer alan Adrian Gostick ve Scott Christopher’ın “Liderler biraz gevşeyip çalışma ortamlarını eğlenceli hale getirirlerse, çalışanların güveni, yaratıcılığı ve iletişimi belirgin ölçüde iyileşiyor. Bu da daha düşük bir işten ayrılma oranına, daha yüksek morale ulaşmayı sağlar” ifadeleri ise adeta kitabın özet cümlesi gibi.

Eğlenmenin iş yaşamına etkileri, araştırma sonuçlarına göre kitapta sıralanmış. Bu etkiler şunlar:

  • Daha yaratıcı olurlar.
  • Daha az stres yaşarlar.
  • Başkalarıyla daha iyi geçinirler.
  • Müşteriye daha iyi hizmet verirler.
  • Daha az devamsızlık yaparlar.
  • İş yerlerine daha sadık olurlar.
  • Daha uzun saatler yoğun olarak çalışabilirler.

Yazarın paylaştığı araştırmalardan birinde şu ifadeler yer alıyor: “Çalışanların bugün şirketlerinden istedikleri ilk şeyin ‘mutluluk’ olduğunu tekrarladı. Yüksek ücret, geniş ofisler, büyük unvanların artık motivasyon ve çalışanların mutluluğu için yeterli olmadığını, çalışanların hoş iş arkadaşları ve iyi bir patron, kabul edilebilir iş saatleri ve anlamlı işlerle mutlu olduklarını vurguladı. Bugün iş hayatında yükselmeye başlayan Y kuşağı içinse işinden keyif almak, işinde anlam bulmak daha önemli’’.

Bu görüşlere katılmamak mümkün değil. Özellikle de okulları ve okul yöneticilerini düşündüğümde. Ki özellikle son yıllarda çok sayıda okul yöneticisine koçluk yaptığımda, hemen hemen hepsinden bu konuya vurgu yaptıklarını dinledim. Yani okullarda neşe, keyif ve motivasyon….Ve güleryüzlü okulların ancak, güleryüzlü yöneticiler ve öğretmenlerle mümkün olduğunu.

Merak ediyorum okullarda “gerçek anlar” neler? Acaba neler yaşanıyor? Okul yöneticileri, okul çalışanlarına nasıl anlar yaşatıyor? Çalışanların keyif ve motivasyonunu nasıl sağlıyorlar ya da sağlayamıyorlar? Bir nebze de olsa ipucu bulmak, fikir edinmek, yararlanmak isteyenler için bu kitap.

pozitif yönetim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!