TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Sade

Görüntülenme 2366

0
Haftanın Kitabı: Sade

Sade kavramı, zihnimizde acaba nasıl bir çağrışım uyandırıyor? “Sadelik, en yüksek gelişmişlik düzeyidir” demiş, Leonardo da Vinci. Sadelik bir bakış açısı. Bu bakış açısına bir kez sahip olundu mu da hayatın tüm alanlarına ister istemez sızıyor.

Hayatlarını sadeleştirmek isteyen ama nereden başlayacaklarını bilemeyenler için tam da yeni yıl öncesi ilham kaynağı olabilecek bir kitap olarak  karşımıza çıkıyor ‘’Sade’’.

Günümüz dünyası artık daha hızlı. Çok fazla eşya, çok fazla seçenek var. Sahip olunan çok az zaman nedeniyle de, baskı hissediliyor. Endişeler ve sorunlar yaşanıyor. Haftanın kitabı olarak seçtiğim ‘’Sade’’ kitabı hayatı sadeleştirmeyi öneriyor. Daha az endişelenmeyi ve hayatı sadeleştirmeyi odağına almış bir kitap.

Begüm Başoğlu ve Ege Erim’in birlikte yazdıkları ‘’Sade’’ kitabı deneyimlerden yola çıkılarak yazılmış bir kitap özelliği taşıyor. Bir rehber niteliğinde adeta. Okuyanus Yayınları’ndan çıkan kitabın hikâyesi ise şöyle: Begüm Başoğlu ve Ege Erim bir gün hayatlarındaki fazlalıkları attıkça daha mutlu olduklarını keşfederler. Giymedikleri giysileri tutmayıp, kullanmadıkları eşyaları ile vedalaşmışlar. Her programa dahil olmaktan vazgeçerken, sade yaşamı tercih etmişler. Bundan yola çıkarak tüm bu süreçte yaşadıklarını kitaplaştırmışlar.

Begüm Başoğlu ve Ege Erim kitaplarında, kalabalıkta bile kendimizi bulamadığımız zamanlardan geçerken azalınca çoğalmanın, sadeleştikçe özgürleşmenin önemini vurgulamışlar.

‘’Sade’’ kavramını ise şöyle tarif ediyorlar: İçinde daha az eşya, daha fazla deneyim olan, daha hafif, sınırlarını kendinizin belirlediği dolu dolu bir yaşam.

Arzuları kışkırtan bunca nesne göz kırparken insanın “sade bir yaşam” sürdürmesi o kadar kolay mı? Pek kolay değil. Zira alışkanlıkları değiştirmek hemen olmuyor. Bir süreç gerektiriyor. Bu süreçte sadenin gücünden yararlanmalıyız. Bu güçten yararlanmanın ilk adımı ise vazgeçme cesareti. ‘’Vazgeçme, bizden herhangi bir şey eksiltmez ama bize bir şey verir: Sadeliğin tüketilmez gücünü’’  diyor M.Heidegger. Sadelik tüketilmez bir güçtür. Bu gücü yaşamlarında kullanan yazarlar, farkındalıklarını ve sonuçlarını aktarmışlar ‘’Sade’’ kitabında.

Bir Tutam “Sadelik” Lütfen

‘’Sade’’ kitabında, ‘Gardıropu, evi, ilişkileri, parayı, iş hayatını ve teknolojiyi sadeleştirmek neden gereklidir?’ sorusuna yanıt verilirken aynı zamanda sadeleşme yolunda atılacak adımlar da paylaşılıyor. Denemeye değer adımlar.

Tüketim hastalığının kol gezdiği günümüzde önce aklımızı sadeleştirerek bir adım atmaya başlamak en doğrusu olsa gerek.

2016 yılı hedefi olarak kendine yaşamının her alanında sadeleşmeyi koyanlar, bu kitap sizin için…

sade

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!