TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın

Görüntülenme 2574

0
Haftanın Kitabı: Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın

‘’İnşa ettiğiniz bugüne iyice bakın: Bugününüz, hayalini kurduğunuz geleceğe benzemeli.’’ – Alice Walker

Kitaplarını paylaşmaktan ayrı bir keyif aldığım Optimist Yayınevinden çıkan yepyeni bir kitap hakkında yazmak istedim bu hafta. Endüstriyel ürünler tasarımcısı Ayşe Birsel’in Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın kitabı. Hayalini kurduğumuz gibi bir hayata sahip olmamız için öneriler sunan kitabın alt başlığı ise ‘Adım Adım Anlamlı Bir Gelecek Yaratma Rehberi’. Alt başlıkta ifade edildiği gibi kitap, okuyucuya adım adım sevdiği yaşamı tasarlaması için fırsat sunuyor.

Ayşe Birsel, kitabına şu sözlerle başlamış:

Tasarımcı gibi düşünmek için;

  • Olumlu düşünün,
  • Kendinizi başkalarının yerine koyun ve olaylara onların bakış açılarından bakın,
  • Büyük resmi görün,
  • Başkalarıyla işbirliği yapın çünkü bu fikirlerinizi çok zenginleştirir,
  • Son olarak kendinize ‘’Peki acaba….?’’ sorusunu sorun ve cevaplarınızı ciddiye alın.

Yaşamınızı tasarlarken bir tasarımcı gibi, iyimser ve empatiyle bütüncül ve işbirlikçi bir şekilde düşünmeyi unutmayın. Ayrıca kendinize ‘’Peki ya……?’’ sorusunu sormayı da unutmayın.

Tasarımı, “var olan kısıtlamalar çerçevesinde yeni ve daha iyi çözümler bulmaya çalışmak” olarak tanımlayan yazarın sunduğu tasarımcı bakış açısını kendi sözleriyle özetleyelim: ‘’Yaşam da bir tasarım sorunu gibi kısıtlamalarla dolu; zaman, para, yaş, konum… Her şeye sahip olamazsınız. Daha fazlasını istiyorsanız, ihtiyaçlarınızın ve isteklerinizin bir arada var olmasını sağlama konusunda yaratıcı olmalısınız. İşte bu da tasarımcı gibi düşünmeyi gerektiriyor.’’

Kitapta ayrıca hayal ettiğiniz gibi bir hayat için ‘Boz: Yap’ formülü sunuluyor.

1. Yaşamınızı Bozun.  İlk adım ‘boz’mak. Yaşamınızın yapısını çözümleyin. Aile, iş, dostlar, hobiler… Hayatınızı oluşturan parçaların neler olduğuna bakın.
2. İlham Arayın. Kahramanlar bize değerlerimiz, inançlarımız ve sürmek istediğimiz yaşama dair fikirler verir.
3. Yaşamınız İçin Bir Bakış Açısı Oluşturun. Bakış açınızı değiştirin. Alıştığımız şeylere farklı bir gözle bakabilme becerisi yaratıcılığın temelidir.
4. Yaşamınızı Yapın. Şimdi işin ‘yap’ kısmında sıra… Hayatınızı oluşturan parçalardan nelerin sizin için önemli olduğuna karar verin. Yaşamımızı tasarlamamızın amacı, sevdiğimiz şeyleri muhafaza etmek, istemediklerimizden kurtulmak, kullanamadığımız şeyleri dönüştürmektir.
5. Yaşamınızı Yeni Bir Tasarım Olarak İfade Edin. Fikirlerinizi kelimelerle, mektuplarla, şiirlerle, manifestolarla ve kitaplarla; eskiz ve çizimlerle, görsellerle ve filmlerle; şarkılarla, müzikle ve dansla; modeller, prototipler, ürünler ve deneyimlerle ifade edin. İfade etmek hem kendinizle hem de başkalarıyla iletişim kurmanıza yardımcı olur.

page213

Kitapta benim için en dikkat çekici nokta, hayaller ve değerlere özellikle vurgu yapılması. Bir tasarımcının geliştirdiği ilkeleri ve yaratıcı süreci kullanarak, dört adımda içimizde saklı becerileri ve bilgeliği keşfedebilir ve sevdiğimiz hayatı tasarlayabiliriz. Kitapta tasarlamak için bol bol yer ayrılmış.

Yaşamın senin için en önemli Proje!

Ayşe Birsel’in şu sözleri ise oldukça dikkat çekici, ‘’Bir tasarım problemi olarak yaşam-zaman, para, yaş, yer ve koşullar gibi kısıtlarla doludur. Hepsi birden tam olamaz, o nedenle istediğiniz ve birlikte olmayı azru ettiğiniz şeyi yapmak için yaratıcı olmanız gerekir.’’

Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın, basit, sade tasarımı ve içeriği ile ilham aldığım neşeli ve esinlendirici bir rehber kitap oldu bana.

Cemre bu sefer sevdiğimiz yaşama düşsün. Ne toprağa, ne suya, ne de havaya sadece sevdiğimiz yaşamımıza!

 

Sevdiği yaşamı tasarlamaya cesareti olanlar bu kitap sizin için.

sevdiğinizyaşamıtasarlayın

Mürşide Demirkol

Eğtiim Uzmanı&Profesyonel Koç

 

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!