TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Siz, Çocuğunuz ve Okul

Görüntülenme 1523

0
Haftanın Kitabı: Siz, Çocuğunuz ve Okul

Okul çağında çocuğu olup da endişesi olmayan ebeveyn yok gibidir. Okullarla ilgili pek çok soru işareti var ebeveynlerin zihinlerinde. Eğitime dair pek çok sorunun gün geçtikçe çığ gibi büyümesi ise ebeveynleri umutsuzluğa itiyor. Siz, Çocuğunuz ve Okul kitabının bu umutsuzluğa bir nebze de olsa iyi geleceğini düşünüyorum.

Dr. Ken Robinson  Öz, Yaratıcılık, Aklın Sınırlarını Aşmak ve  Yaratıcı Öğrenciler kitabından sonra Siz, Çocuğunuz ve Okul kitabı ile okurlarıyla buluştu. Odağına ebeveynleri alan Dr. Ken Robinson’un yeni kitabı, öyle hızlıca okunup bırakılacak bir kitap değil. Tekrar tekrar okunmalı ve satır satır anlaşılmalı.

Peki bu kitap size nasıl yardımcı olabilir? Bu sorunun yanıtını Dr. Ken Robinson şu cümleleriyle açıklıyor.

“Kitabın sizin için üç açıdan faydalı olacağını umuyorum. Birincisi, çocuğunuzun bugünlerde ihtiyacı olan eğitim türüne bakıp ebeveyn rolünüz ve eğitim arasında nasıl bir ilişki kuracağınızla ilgilidir. Aileler genellikle çocuklarının kendileriyle aynı tür eğitime ihtiyaç duyduğunu düşünür. Bu, genellikle ne çeşit bir eğitim aldıklarına bağlıdır ama genellikle de doğru değildir. Dünya o kadar hızlı değişiyor ki eğitim de değişmek zorundadır. İkincisi, çocuğunuzun eğitimine yardımcı olurken karşılaştığınız zorlukları görmektir. Bu zorlukların bazıları, kamu politikalarıyla ve daha genel olarak içinde bulunduğumuz dönemle ilgilidir. Üçüncüsü, ebeveyn olarak bu zorlukları aşmak için seçeneklerinizin ve gücünüzün farkında olmaktır.”

“Çocuğunuzun eğitimi için en iyi yolu keşfedin!” iddiasıyla yola çıkan Siz, Çocuğunuz ve Okul, ebeveynler için Dr. Ken Robinson’un Lou Aronica ile birlikte yazdığı bir başucu kitabı adeta. Tüm kitaplarını okumuş biri olarak diyebilirim ki Siz, Çocuğunuz ve Okul, Dr. Ken Robinson’un zamane çocuklarını ve zamane ebeveynlerini anlamak, ebeveynlerin çocuklarına okul seçerken yaşadıkları durumları fark etmek açısından derli toplu, sade, açık anlaşılır olması açılarından diğer kitaplarına göre bir adım önde.

On bölümden oluşan kitaptaki bölüm başlıkları şöyle: Yolunuzu Bulun, Rolünüzü Bilin, Çocuğunuzu Tanıyın, Çocuklarınızı Güçlü Yetiştirin, Okulun Amacını Anlayın, Doğru Okulu Seçin, Kaynağa Gidin, İlişki Kurun, Problemi Ele Alın ve Geleceğe Bakın. Her bir bölümde kitabın temel ilkelerini oluşturan pek çok araştırma, röportaj ve örnek olaya yer veriliyor.

Sola Unitas Yayınları’ndan, Gülsün Arıkan’ın çok başarılı bulduğum çevirisiyle yayınlanan Siz, Çocuğunuz ve Okul kitabı, okul arayışında olan ve en iyi okulu bulma konusunda bugünlerde telaş içinde bulunan ebeveynler için bir reçete sunmuyor, yol haritası ise hiç sunmuyor. O yüzden sükut-u hayale kapılmayın. Lakin, önemli bir bakış açısı sunuyor ki bence bu çok daha değerli. Dr. Ken Robinson’un, Siz, Çocuğunuz ve Okul kitabında vermek istediği mesajı en iyi yansıtan ve kitabın özünü oluşturan cümleler Önümüdeki Yol bölümünde yer alıyor: 

“Standard eğitimin tehlikelerinden biri, bir kalıbın herkese uyduğu ve yaşamın doğrusal olduğu görüşüdür. Gerçek şu ki, doyuma giden pek çok yol vardır. Çoğu insanın hayatı standart bir rotayı izlememiştir. İnsanlar genellikle beklenmedik yönlere doğru hareket eder, yeni ilgiler keşfeder ve planlamadıkları fırsatlarla karşılaşır. Okulda aldıkları eğitimin onlar için kesinlikle doğru olduğunu varsayarak çocuklarınızın geleceğini sınırlandırmamalısınız. Bir kariyer sahibi olmak için bazı derslerin diğerlerinden daha önemli olduğunu düşünüyor olabilirisiniz. Dünya değişmeye devam ettiği için, bu durum doğru olmayabilir.

Yapabileceğiniz en iyi şey çocuğunuzun farklı yönlerden gelişimine yardımcı olmak ve onları en çok meşgul eden bireysel ilgi ve yeteneklerini tanımlamalarını sağlamaktır. Siz nasıl yaptıysanız onlar da kendi hayatlarını kuracak ve o hayatı yaşayacaklar. Mümkün olduğu kadar önemseyin ve elinizden geleni yapın ancak bunu onların yerine yapmaya çalışmayın.”

“Çocuğumdaki özel olan şey nedir ve onun özel yeteneklerini ve hassasiyetlerini geliştirmek için ne yapabilirim?” sorularını kendilerine soran ebeveynler bu kitap sizin için…

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!