TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Sükunet Sanatı

Görüntülenme 3510

0
Haftanın Kitabı: Sükunet Sanatı

“Sükunet, bazen en güzel cevaptır.” – Dalai Lama.

sükûnet
.–./
ad
1.
dinginlik, durgunluk, hareketsizlik, sakinlik.
2.
erinç, huzur, rahat.

Basit ve sade bir kelime ‘’sükunet’’.  Dünyaya sırt çevirmek değil; daha net görebilmek ve daha derinden sevebilmek için ondan ara sıra uzaklaşmak…

Hız ve bağlantı çağını yaşadığımız bugünlerde ihtiyacımız olan tek şey ‘’Sükunet’.’

Hız çağında yavaşlamaktan daha canlandırıcı bir şey olamayacağını düşünüyorum artık. Dikkat dağıtma çağında, dikkati bir yere toplamaktan daha büyük bir lüks yok. Sürekli devinim çağında, sükun içinde oturmaktan daha acil olan bir şey de…

ABD’de ve Japonya’da yaşayan bir yazar olan Pico Iyer, Sükûnet Sanatı’nda okuru Hiçbir Yer’e gitmeye davet ediyor. Ana fikir ise şu: İç dünyamıza dönebilmeye yetecek kadar sükun içinde oturmayı seçmek. Yaptığı seyahatlerden sonra sükun içinde oturmanın nasıl bir dönüşüm yaratabileceğini keşfeden Pico Iyer, Sükûnet Sanatı kitabında, bilgi bombardımanı altında sıkışıp kaldığımız, her şeyin olağanüstü hızlandığı ve insanların giderek daha fazla stres yüklendiği koşullarda yavaşlamanın yol ve yöntemlerini gösteriyor.

Kitabı okurken altını çizdiklerimden;

Hiçbir Yer’e gitmeye ne dersiniz?

Bahsi geçen hiçbir yere gitme fikri, yerçekimi kanunu kadar evrenseldir. Bu nedenle farklı geleneklerden bilge kişilerin bu konuyla ilgili söyleyecek sözleri olmuştur. 17. yüzyılda yaşamış Fransız matematikçi ve filozof Blaise Pascal, ‘’İnsanların tüm mutsuzluğu çok basit bir durumdan kaynaklanır: Odalarında sakince oturamamaları’’demişti. Amiral Richard E. Byrd yaklaşık beş ayını, hava sıcaklığının -70 derecelere kadar düştüğü Güney Kutbu’ndaki bir barakada geçirdikten sonra, ‘’Dünyadaki karmaşanın yarısının, aslında ihtiyaç duyduğumuzun ne kadar az olduğunu bilmememizden kaynaklandığına’’ ikna olmuştu. Ya da Kyoto dolaylarında söylendiği gibi ‘’Hiçbir şey yapma. Sadece olduğun yerde otur’’.

Bugün dünyada birçok şirket “stres azaltma programları” uyguluyor ve bu tür programların sayısı günden güne artıyor. Bu programları, çalışanların zihinlerindeki tıkanıklığı açmanın yararlı bir yöntemi olarak görüyorlar. Sürekli devinim çağında, sükûn içinde oturmanın hem kişiye hem de kuruma değer kattığı deneylerle kanıtlanmış durumda.

Optimist Kitaptan çıkan ‘’Sükunet Sanatı’’ TED kitapları serisinden. Gerek anlatımıyla gerekse sayfa sayısıyla hızlıca okunuyor. Okunanları hazmetmek ve üzerinde düşünmek ise bir çırpıda olmuyor. O yüzden önerim dönüp dönüp tekrar okumak. Kitapta, Wired Dergisi’nin yıldızı teknoloji uzmanı Kevin Kelly, müzisyen Leonard Cohen ve moleküler biyoloji dehası Matthieu Ricard’ın sükunet sanatını nasıl icra ettiklerine dair hikayelerine de  yer verilmiş.

Fiziksel çevrenin gürültü ve sesten arınmış olması, Hindistan’da aşrama katılmak, bir dağ başında ya da denizin ortasında kalmak sessizlik ya da sükunet olarak adlandırılamaz. Çünkü zihninizin içindeki diyaloglar çevrenin tüm fiziksel sessizliğine rağmen bütün gürültüsüyle devam etmektedir. Bu yüzden gerçek sükunet, her ne ile meşgul olursak olalım içsel sessizliği bulmakta ve bu hali güne yaymakta saklıdır.

Sessiz zihinlere ve açık yüreklere sahip olmanın ilk adımı yavaşlamaktan geçiyor. Ondan sonra sükunet kendiliğinden geliyor.

Gerçek sükunete ulaşma yolunda bir küçük adım atamak isteyenler, bu kitap sizin için.

 

sükunetsanatı

Mürşide Demirkol
Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!