TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Triggers (Değişim Çarkı)

Görüntülenme 793

0
Haftanın Kitabı: Triggers (Değişim Çarkı)

Özellikle yeni bir yıla girerken ‘’değişim’’ üzerine düşünürüz; alışkanlıklarımızı, düşüncelerimizi değiştirmek üzerine yepyeni kararlar alırız. Değişim sihirli bir kelime ancak değişimi gerçekleştirmek o kadar da kolay değil.

Değişim ve yetişkinlerin değişim konusundaki istekleri ve dirençleri üzerine düşünürken Triggers (Değişim Çarkı) kitabına rastladım. Dünyaca ünlü yönetici koçu Marshall Goldsmith ile Mark Reiter’ın yetişkinlerin davranışlarını değiştirmesi konusunu ele aldıkları Mediaacat Yayıncılıktan çıkan kitapta, pratik ve hayata kolaylıkla geçirilebilecek tavsiyeler sunuluyor.

Sohbet eder gibi bir üslupla yazılmış olan Triggers (Değişim Çarkı) kitabında,  “Davranışlarımızı değiştirmek için başımıza hayatımızı tehlikeye sokacak bir darbe almamız şart değil!” vurgusunu yapılıyor. Marshall Goldsmith, koçluk yaptığı kişilerle ilgili hikayelere de yer verdiği kitabında, basit bir soru soruyor. ‘’Hayatında yaptığın en büyük davranış değişikliği nedir?’’ Ve şöyle devam ediyor:’’İki mutlak ve değişmez gerçek vardır: Bunlardan birincisi; davranışlarda kayda değer değişimler elde etmek çok zordur. İkincisi ise gerçekten istemediğimiz sürece, kimse bizi değiştiremez. Davranış değişikliğine başlamak zor, devam ettirmek daha zor, değişimin kalıcı olmasını sağlamaksa en zorudur. Hatta bir yetişkinin davranışlarını değiştirmesinin, duygusal bir varlık olan insan türü için başarılması en zor şey olduğunu söyleyebilirim. Abarttığımı düşünüyorsanız, aşağıdaki soruları cevaplayın:

  • Hayatınızla ilgili değiştirmek istediğiniz şeyler nelerdir? Büyük bir şey olabilir, örneğin kilo vermek, işinizi ya da mesleğinizi değiştirmek. Ya da örneğin saç şeklinizi değiştirmek veya annenizi daha fazla aramak ya da oturma odasını değiştirmek gibi küçük bir şey de olabilir.
  • Ne kadar zamandır uğraşıyorsunuz? Kaç ay ya da kaç yıldır sabahları uyandığınızda kendinize, ‘’Bugün bu değişikliği yapacağım’’ cümlesinin çeşitli versiyonlarını söylüyorsunuz?
  • Nasıl gidiyor? Bir başka değişle, hayatınızda bir değişiklik yapmaya karar verip hemen harekete geçtiğiniz ve sonuçtan tatmin olduğunuz herhangi bir olay oldu mu?

Yetişkin insan olarak davranışlarımızı değiştirmekten daha zor bir iş yok. Değişimden kaçmak için mazeretler bulmakta ise çok iyiyiz. Sürekli bahane üretiriz, mantıklı sebepler buluruz, çeşit çeşit inkar ve direnç davranışını tetikleyen inançlar besleriz. Bunun sonucunda, olmak istediğimiz kişiye dönüşmeyi başaramayız. Triggers (Değişim Çarkı) kitabında Goldsmith, hayatlarımızı nasıl değiştirebileceğimize, bu değişimi nasıl kalıcı kılabileceğimize ilişkin kişisel bir yol haritası sunuyor.

Yaptığımız tüm planlara ve koyduğumuz hedeflere rağmen, bizi hatalara sürükleyen ve pişmanlıkla sonuçlanan pek çok çevresel ve içsel tetikleyicilerin neler olduğu ise kitapta en ilgi çeken bölüm.  

Hayatı, alışkanlıkları ve düşüncelerindeki değişim için küçük bir adım atmak isteyenler, bu kitap sizin için..

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!