TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Var Olmanın Gücü - Hayatının Amacını Uyandır!

Görüntülenme 3124

0
Haftanın Kitabı: Var Olmanın Gücü - Hayatının Amacını Uyandır!

Artık gerçek “siz” olan yaşamı hissedemediğinizde, hayatı nesnelerle doldurmaya çalışırsınız. Var Olmanın Gücü, yaşamı nesnelerle doldurmanın insanın hayat amacını uyandırmadaki olumsuz etkileri üzerine müthiş bir kitap. İki kez okuduğum bu kitap tekrar tekrar okunası. Zira her okunuşta yeni farkındalıklar oluşturuyor. Hele de okumalar arasında yıllar geçtiyse. Bu yönüyle katmanlı ve derin bir kitap.

Eckhart Tolle, günümüzün en önemli spiritüel öğretmenlerinden biri. “Şimdi’nin Gücü” kitabıyla tüm dünyada tanınan Eckhart Tolle’un bu kitabı, “Şimdi’nin Gücü”nün devamı niteliğinde. Koridor Yayıncılık’tan 2006 yılında Selim Yeniçeri tarafından Türkçe’ye çevrilen kitap, yıllar geçse de alanında en çok okunan kitaplardan biri.

Var Olmanın Gücü‘nde Tolle, şimdi çok daha sevgi dolu olan yeni bir dünyanın doğumunu göstermek için bizleri kendi yaşamlarımızın ötesine taşıyor. Egomuzla yaptığımız mevcut kimlik tanımlamamızı aşarak, kim olduğumuz hakkında tamamen yeni bir düşünce tarzını benimsemeyi ve insan zihninin yapısının evrimsel bir değişim geçirmesi gerektiğini vurguluyor. Ego temelli bilincimizin dinamikleri detaylıca açıklanıyor kitapta.

Ego ile ilgili bölümler ise oldukça dikkat çekici ve ezber bozucu nitelikte. Egonun ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı, bizi nasıl esir aldığı, bizi nasıl yönlendirdiği ve yönettiği ve bizi nasıl tutsak ettiği basit ve sade örneklerle paylaşılıyor. Egolarınızla yüzleşerek egolarınızdan nasıl kurtulacağınızı öğrenebilirsiniz. Kitapta bir formül sunulmuyor ancak adım adım izlenecek yol çok iyi tarif ediliyor. Bu kitabın diğer kişisel gelişim kitaplarından farklı olduğunu, özgün ve farklı bir kitap olduğunu vurgulamak isterim.

Çoğu kişi, egonun daha sınırlı bir şey olduğunu düşünür. Eckhart Tolle ise egonun duygularımıza kadar girdiğini, düşüncelerimizi esir aldığını ve çok geniş bir kapsamda bize hükmettiğini söylüyor.

Ve kitaptan bir bölüm…

‘’Yaptığınız şeyden aldığınız zevk bir hedef ve vizyonla birleştiğinde, coşkuya dönüşür. Bir hedefiniz olsa bile, şu anda yaptığınız şeyin dikkatinizin odak noktası olarak kalması gerekir; aksi taktirde, evrensel amacın dışında kalırsınız. Vizyonunuzun veya hedefinizin sizin şişirilmiş bir imajınız ve dolayısıyla egonun şişirilmiş bir imajınız ve dolayısıyla egonun gizlenmiş bir hali olmamasına dikkat edin; örneğin bir film yıldızı, ünlü bir yazar ya da zengin bir iş adamı gibi. Hedefinizin, deniz kenarında bir villa, kendi şirketiniz veya banka hesabınızda on milyon dolar gibi  şunu ya da bunu elde etmeyi içermemesine dikkat edin. Bütün bunlar statik hedeflerdir ve dolayısıyla sizi güçlendirmezler. Bunun yerine, dinamik hedefler seçin; örneğin, yaptığınız ve bütün insanlıkla sizi birleştirebilecek bir eylemi seçin. Çalışmanızla sayısız insanı esinlendirdiğinizi ve hayatlarına bir şeyler kattığınızı görün. O eylemin sadece sizin hayatınızı değil, daha sayısız insanın hayatını zenginleştirdiğini görün…’’

Var olmanın gücünün farkındalığını yaşamak isteyenler, bu kitap sizin için.
varolmanıngücü
Mürşide Demirkol
Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç
@mursidedemirkol

 

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!