TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Yeni İnsan - Bütünden Gelen Sağlık

Görüntülenme 728

0
Haftanın Kitabı - Yeni İnsan - Bütünden Gelen Sağlık

Bu hafta, uzun zamandır yayınlanmasını beklediğim ve çıkar çıkmaz hemen alıp okuduğum bir kitabı paylaşacağım. Yeni İnsan – Bütünden Gelen Sağlık kitabını, benim için özellikle paylaşmaya değerli kılan birkaç şey var.

Birincisi; koçlukla tanışmamı sağlayan, bir Erickson Koçu olmamda emeği geçen ve bu öğrenme yolculuğunda hocam olduğu için kendimi çok şanslı hissettiğim Zerrin Başer’in kitabın yazarlarından biri olması,

İkincisi; insanın bütünlüğü ve değeri üzerine dair çok derin ve anlamlı bilgiler paylaşması,

Üçüncüsü; benim hayat misyonumda olduğu gibi ‘’İnsanı Anlamak’’ üzerine farkındalık yaratması,

Dördüncüsü; olumlu ve çözüm odaklı bir bakış açısı sunması,

Beşincisi; tam bir takım çalışmasıyla (kitabın üç yazarı var) yazılmış olması,

Altıncısı; ilham veriyor olması,

Yeni İnsan – Bütünden Gelen Sağlık kitabının yazarları, insanın ve sağlığın yeniden tanımlanması gerektiğine inanan üç hekim; Zerrin Başer, Zerrin Işık Tüfekçi, Gül Yılmaz Çınar.

Üç hekimin bir diğer ortak noktaları da Profesyonel Koç olmaları. Bu ortak nokta kitabın her bir satırında hissediliyor. Öyle bir uyum, ahenk yakalanmış ki adeta tek bir kişinin kaleminden çıkmış gibi. Yazarlar kitapta , sağlığa, hasta-hekim ilişkisi/iletişimine ve sağlık sistemine dair bütünsel bir bakış sunuyor.

Yeni İnsan’da, özümüzle yeniden bağlantı kurup kendimizle iletişime geçmenin formüllerine ve iyileştirici örneklerine odaklanılmış. Sağlığımızın dışımızda bir yerde değil, kendi içimizde olduğu vurgulanıyor.

İnsan ve sağlığına dair yepyeni bir tanım yapılmış ve sağlığın gerçekte ne olduğu tarif ediliyor.

Yeni İnsan, iyileşme gücümüze koyulmuş sınırları kaldırıp kendimizi ve sağlık potansiyelimizi sonsuzca yenilememiz için bizlere kılavuzluk edecek bir kitap. Ve tam da değişim ve dönüşümün izlerinin hayatın her alanında yaşandığı zamanları yaşarken, sevgiyle, bilgiyle, iyi duyguyla, bütüncül ve çözüm odaklı bir bakış açısıyla yazılmış bir kılavuza her şeyden çok gereksinim var.

yeni insan

Ve kitaptan bazı cümleler…

‘’Hem tıp bilimi hem de insan zihni, umudu doğru bir biçimde değerlendirmeyi başarabilirse, gerçekleşecek asıl devrim insanın kendi sağlığına duyduğu inancı yeniden kazanması olacaktır’’.

‘’Günümüzde umuttan çok umutsuzluğa yönlendirilmiş olan insan, hiçbir sağlık problemi olmasa bile, sağlığına güven duymayı unutmuş bir biçimde yaşıyor. Toplumda o kadar çok hastalıktan söz ediliyor ki, ‘ben kesin hastayım’ ya da ‘tamamen sağlıklı olmam imkansız, mutlaka bir şeyim vardır’ kodlaması giderek yaygınlaşıyor’’.

 ‘’Sağlığı yaşla bağdaştırıp özdeşleştiren tıp ve zihin kalıplarını farkındalıkla değiştirmek, iyileşme umuduna doğru çıkacağımız yolun en büyük dönemeçlerinden biridir’’.

‘’Sağlıklı olmak, tıbbın çoktan tanımladığı üzere hem bedenen, hem ruhen hem de sosyal açıdan bir bütün halinde iyi olmaktır’’.

‘’Tıbbın sağlık yerine hastalığa yoğunlaşması, agresif hekim-hasta ilişkilerini ve sanal teşhis yöntemlerini beraberinde getirir’’.

‘’İletişimin aslında tek başına bir iyileştirme ve iyileşme yöntemi olduğu, ne yazık ki çoktandır unutuldu. Özümüzdeki sağlığa kavuşmanın ilk adımı, önce kendimizle tekrar iletişime geçmek olmalı’’.

‘’İçtiğimiz sudan soluduğumuz havaya kadar her şeyin insanı hasta edeceğinin kodları işleniyor zihinlere’’.

‘’Doğadaki her şey dengede ya da dengeye ulaşma eğilimindeyse, aynı doğa gerçeğine dahil olan insan da hastalanma değil, iyileşme eğilimindedir’’.

‘’İnsanın yaratım potansiyeli muazzam bir güce sahiptir. Fakat farkındalıkla yöneltildiğinde iyileştirici, bilinçsizce kontrolsüz bırakıldığındaysa hasta edici bir güçtür. İnsan, yakalandığı bir hastalıktan kendi kendini kurtarabileceği gibi, sağlıklıyken de kendi kendini hasta edebilecek güçtedir’’.

Peki siz nasıl bir farkındalıkla yönetiyorsunuz kendinizi?

Yeni İnsan kitabını farklı kılan bir önemli nokta da son bölümündeki ‘Sağlık Karnesi’. Okuyucuları pozitif duygulanımda tutup içlerindeki sağlık sistemine bağlayacak, ‘’olumla(n)ma dersleri’’ ve bütünle(n)me sorularına yer verilmiş.

‘’Oluml(n)ma dersleri’’ gerçekten hissederek, yani farkındalıkla söylenmesi gereken cümlelerden oluşuyor. Bu cümlelerin size uygunluğuna göre kendinize bir ‘’Karne notu’’ veriyorsunuz. Ardından da, ‘’Bütünle(n)me sorular’’nı yanıtlıyorsunuz.

Doğan Novus yayınevindenn çıkan kitaptaki çizimleri ise Sema Keser Tezer yapmış. Kitabın çizerinin yaratıcılığı ve sürprizi ise kitabın son sayfalarında saklı.

İnsanın ait olduğu bütünü ve kendi içinde taşıdığı bütünlüğü fark ederek özündeki sağlığa kavuşmak isteyenler, bu kitap sizin için…

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!