Haftanın Kitabı: Yeni Nesil Çocuk

0
1908

“Sorunlar yerine olasılıklara baktığınızda, gelecek sınırsız fırsatlarla doludur.”– Zig Ziglar

‘’Çocuklarımıza ve gençlerimize nasıl yaklaşıyoruz? Bütün insanlık tarihinde, yaşamak için şimdikinden daha iyi bir dönem hiç olmadı ve üstelik gelecek bize çok daha güzel günler vaat ediyor. Ne var ki geleceğin dünyasında yaşamanın çok zor olacağı düşüncesi sürekli beynimizi kemiriyor.

Gelecek gerçekten de son derece tuhaf ve öngörülemez bir yer olabilir. Peki, ama yaşanacakları olumlu yönde etkileyemeyeceğimizi kim söylüyor? Bunu pekâlâ başarabiliriz. Çünkü gelecek üzerinde sandığımızdan çok daha fazla kontrol gücümüz var.

Bizi bekleyen geleceği birçok açıdan şekillendirebiliriz. Çocuklarımızı da bunu yapabileceklerine inandırmak zorundayız.’’

Bu sözler, hayat boyu eğitimci, ebeveyn, fütürist ve School2School’un kurucu ortağı Tony Ryan’a ait. Tony Ryan, Yeni Nesil Çocuk kitabında, çocuklarımızın geleceği şekillendirme becerisini geliştirmenin öneminin daha iyi anlaşılması için önerilerde bulunuyor.

“Her şey kötüye gidiyor, ne olacak bu dünyanın ve memleketin hali?” düşüncesini, anne babasından ya da yakınlarından duymayan genç kalmamıştır herhalde. Bu düşünce tabiî ki gençlerin geleceğe dair umutsuz, kaygılı, korku içinde olmasına katkı sağlıyor. Nisan ayında Levent Göktem’in çevirisiyle Optimist Kitap’tan çıkan Yeni Nesil Çocuk, gençlerin bugün yapacakları tercihlerle kendileri için güzel bir geleceği nasıl inşa edebileceklerini anlatıyor.

Yeni Nesil Çocuk kitabında en çok ilgimi çeken, her bölümün sonunda yer alan Yeni Kuşakla Nasıl Konuşmalı? başlıklı sayfalar oldu. Bu bölümde çocuklarımızla nasıl bir üslupta konuşmamız gerektiğine dair güzel örnekler yer alıyor. Üslubun esastan önce geldiği, tek yerin iletişim olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım.

Fransız yazar Anais Nin’in dediği gibi, ‘’Bizler dünyayı olduğu gibi görmeyiz. Kendimiz nasılsak dünyayı da o şekilde görürüz.’’ Ebevenyler olarak, her baktığımız yerde en kötüyü görüyor ve çocuklarımıza da bunları gösteriyorsak, bu bakış açımızı değiştirmekle başlamalıyız ilk adım olarak. Ve ikinci adım olarak da geleceğe, geleceklerine dair onlara ifade ettiğimiz her bir kelimeye daha fazla önem ve özen göstermeliyiz. Geleceğe, geleceklerine dair kelimeler umut ve iyimserlik mi içeriyor, yoksa kötümserlik ve umutsuzluk mu içeriyor?

Yeni Nesil Çocuk üç kısımdan oluşuyor;

  • Birinci Kısım: Çocuklarımızı ne bekliyor? Konuya giriş niteliği taşıyan bu bölümlerde teknolojinin düşünce ve davranışlarımızı değiştirme gücüne ve çalışmayla ilgili tercihlerimizi ne şekilde etkilediğine odaklanılıyor, geleceğin çocuklarımıza sunacağı heyecan verici imkân ve fırsatlar ele alınıyor.
  • İkinci Kısım: Temel beceriler. Çocuklarımız, kendilerini bekleyen belirsiz gelecekte hangi becerilere sahip olmalı sorusu çerçevesinde, ana hatlarıyla bu becerilerin neler olduğu açıklanıyor.
  • Üçüncü Kısım: Olağanüstü bir hayat yaratmanın yolları başlığında kitapta belirtilen,  bilgi ve önerilerin girişimcilik, filantropi ve çeşitli projeler vasıtasıyla gündelik hayatta nasıl uygulanabileceği aktarılıyor.

Çocuğuna, “Gelecekte dünya nasıl bir yer olacak?’’ diye sormak yerine, ‘’Geleceğin dünyasını nasıl şekillendirmek istersin?” diye sormayı tercih edecekler, bu kitap sizin için.

 

 

Mürşide  Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here