TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Yenilikçiler Yaratmak - Dünyayı Değiştirecek Gençler Yetiştirmek

Görüntülenme 644

0
Haftanın Kitabı: Yenilikçiler Yaratmak - Dünyayı Değiştirecek Gençler Yetiştirmek

“Yaratıcılık, disiplin ve çocuksu bir ruhun birleşiminden oluşur.” – Robert Greene

Kaynakların azaldığı, rekabetin arttığı, fark yaratmanın ise bir değer olarak öne çıktığı günümüz dünyasında, yenilikçi gençlerin yarattığı katma değer gittikçe önem kazanıyor. Yenilikçi gençlerin yetişmesi, tüm dünyada okulların yegane amacı olmaya başladı. Harvard Üniversitesi eğitim uzmanı Tony Wagner’in, İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınları tarafından Aytül Özer çevirisiyle 2016 yılında yayımlanan, “Yenilikçiler Yaratmak: Dünyayı Değiştirecek Gençler Yetiştirmek” adlı kitabındaki yenilikçi gençlerin hikayeleri oldukça ilgi çekici. Tony Wagner, Amerika’da çeşitli lise, yüksekokul ve üniversitelerde okuyan yenilikçi gençlerin zihinsel, duygusal ve sosyo-ekonomik özelliklerini incelemiş.

Kitapta, yenilikçi gençlerin hikayelerinin yanı sıra anne babaların, öğretmenlerin ve iş dünyasındakilerin de işine yarayacak pek çok fikir var. Değişimin zorunlu olduğunu belirten Tony Wagner, ‘’21. yüzyılın sorunlarına, 20. yüzyılın çözümlerini üreten bir eğitim sistemine sahibiz,’’ diyerek anne-babalık alışkanlıklarından eğitim sistemine, iş dünyasının kurallarından toplum düzenine kadar her alanı kapsayan öneriler sunuyor.

Tony Wagner, kitabında özellikle eğitim sistemini eleştirirken, gençlerin okula karşı gittikçe ilgisinin azaldığını belirterek şöyle diyor: “Bundan sonraki en büyük zorluk, gençlerin güçlü olmasını sağlayan bir eğitim sistemi tasarlamak.”

Tony Wagner’a göre gençlerin yenilikçi olmasını belirleyen üç temel unsur var. Bunlar; oyun, tutku ve amaç. Wagner, dünyada artık bütün öğrencilerin kariyer, sürekli eğitim ve yurttaşlık açısından gereksinim duydukları yeni becerilere, ‘’Yedi Hayatta Kalma Becerisi’’ adını veriyor ve bu becerileri şöyle sıralıyor kitabında:

  1. Eleştirel düşünme ve sorun çözme
  2. İlişki ve iletişim ağlarında işbirliği ve etkileyerek öncülük etme
  3. Ataklık ve çevreye ve koşullara uyum
  4. İnisiyatif ve girişimcilik
  5. Bilgiye erişme ve onu analiz etme
  6. Etkili sözlü ve yazılı iletişim
  7. Merak ve hayal gücü

Kitapta iş dünyasına da şöyle sesleniliyor: ‘’Yıllarca konuşulan; öğretmenlerin, anne-babaların ve öğrencilerin daha fazla sorumlu tutulması oldu. Eğitim sistemimizi köklü bir biçimde iyileştirmek için şimdi sorumluğun bir bölümünü üstlenme sırası sizde’’.

Kitapta, söyleşilere eşlik eden video önerilerine de yer veriliyor. Her bir video birbirinden ilgi çekici ve bilgilendirici. Kitabın son sayfalarında yer alan ‘’Genç Bir Yenilikçiye Mektup’’ ,gençlere, girişimcilere ve hayat boyu öğrenenlere önemli tavsiyeler içeriyor. Mektup uzun ancak kısa bir bölümünü paylaşmak isterim.

’’…. Bir diğer zor şey: Başarısızlığa uğrayacaksın ve büyük olasılıkla bu sadece bir kez olmayacak. Eğer başarısızlığa uğramıyorsan işi fazlasıyla garantiye alıyorsun demektir. Başarısız olmak cehennem azabı verir; özellikle de herkesin gözü önünde başarısız olmak. Ancak en değerli derslerden bazılarını başarısızlıktan olacaksın; hatta başarılardan aldığın derslerden daha fazlasını. Başarısızlığının (başarısızlıklarının) nedenlerini düşünüp taşındıkça kendini – güçlü ve zayıf yönlerini – daha iyi anlama noktasına varacak, istek ve çabalarını ona göre ayarlayacaksın. Yapmaya çalıştığın şeyin ne olduğu ve onun işe yaraması için neler gerektiği konusunda da kafan daha berrak olacak. Başarısızlığı, öğrenmek için yapılan bir tekrar gibi düşün.

Yapman gereken en zor ve en önemli şeylerden biri kendine ve vizyonuna inanmak. Başarısızlık karşısında bu özgüveni korumak özellikle zordur. Ancak başarmaya çalıştığın şeyin doğruluğundan kendin emin olmazsan, azim gösteremezsin. Kimi insanlar senin özgüvenini kendini beğenmişlikle karıştırabilir ve çoğu kez sana düpedüz haksız olduğunu söyleyeceklerdir. Bu tür parazitlere kulak verme. Ancak alçakgönüllü kalmaya çalış. Başarılı olursan insanlar sana iltifat edecek, egonu besleyecek, ne kadar mükemmel olduğunu söyleyecek. Bu gürültüye de kulak verme…’’

Dünyayı değiştirecek gençler yetiştirmeyi dert edinen anne-babalar, eğitimciler ve liderler, bu kitap sizin için…

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!