TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Yol Ayrımındaki Türkiye - Ya Özgürlük Ya Sefalet

Görüntülenme 1612

0
Haftanın Kitabı: Yol Ayrımındaki Türkiye - Ya Özgürlük Ya Sefalet

Haftanın kitabı olarak, uzun zamandır twitterdan takip ettiğim, @SelcukRSirin in yeni kitabını paylaşmak istedim. Çünkü zamanın ruhuna uygun bir kitap. Selçuk R. Şirin, New York Üniversitesi’nde (NYU) öğretim üyesi ve bir süredir Hürriyet gazetesinde veriye dayalı köşe yazıları yazıyor.

Selçuk R. Şirin’in, daha küresel bakış açısıyla yerelde odaklanmamız gereken konulara dem vurduğu Yol Ayrımındaki Türkiye kitabını beğenerek ve pür dikkat okudum. Kitabın özetini twitterda yazsam, yazacağım cümle tam olarak şu olurdu: Özgürlüğün iyimserliği rakamların kötümserliğini yok edecek! İçinden veri, adalet, eğitim, ekonomi, özgürlük geçen kitap.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve kısa zamanda 5. baskıya ulaşan Yol Ayrımındaki Türkiye çok hızlı okunuyor ve özellikle de basit ve sade anlatımı kitabı daha da değerli kılıyor. Uzun yıllardır yurtdışında yaşayan bir akademisyenin Türkçeyi bu kadar iyi kullanarak yazması hayli şaşırtıcı. Malum pek iyi örneklerle karşılaşmıyoruz. Kitapta yazar, Yeşil Göle’den başlayıp New York’a uzanan kendi hikâyesine de -ki bence ilham verici- yer vermiş.

Selçuk R. Şirin kitabında sayısal veriler ışığında toplumsal sorular üzerine, siyaset üzerine ve eğitim üzerine düşündürtüyor. Kitapta gündemdeki pek çok konuya yer verilmiş. Kadına şiddet, seçimler, Soma faciası, ekonomik krizler, PISA-TIMSS sınavları, Suriyeli göçmenler, eğitim sistemimiz… Her ne kadar sunulan veriler olumsuz olsa da pozitif ve çözüm odaklı bakış açısı kitabın her satırında iyi hissettiriyor. Etki alanımıza odaklanmanın mutlaka bu değişime olumlu yansıyacağını düşündüm tüm bu verileri okurken.

“Eski usul tarımla, turizmle, inşaatla varacağımız yerin sonuna geldik. Buradan öteye gitmek için tarımdan turizme her alanda katma değeri yüksek ekonomiye geçmemiz şart. Bunun yoluda belli temel özgürlüklerde, hukuk sisteminde ve eğitimde reform yapmamız şart. Bu alanlarda reform yapmadan, Türkiye 10 bin dolardan 20 bin dolar seviyesine çıkmayacak’’ diyerek kitabının odağını belirleyen Selçuk R. Şirin hem sıçramanın nasıl olacağını ve hem de eylemsizliğin faturasını anlatmış. Kitabın alt başlığında “Ya özgürlük ya sefalet” diyerek aslında karar vermenin zamanı geldiğine vurgu yapmış.

Kitapta her bölüm değerli, ancak benim penceremden özellikle altını çizdiklerim şu satırlar oldu:

Bilgiye özgürce erişim arttıkça inovasyona dayalı ekonomik çıktı da artıyor. Yaratıcı fikirler, bilginin özgürce dolaştığı ve kolayca erişebildiği ekosistemlerde daha kolay hayat buluyor’’.

“Adını koyalım: Kadınlara karşı bir savaş bu! Tüm veriler kadına yönelik savaşa, toplumun tüm kesimlerinden erkeklerin katıldığını gösteriyor. O halde yapmamız gereken ilk şey bu meseleyi birkaç “sapığa” indirgemekten kaçmaktır. Öfke nöbetiyle “asalım” demekle çözüme kavuşturulacak bir mesele yok karşımızda. Her meselede olduğu gibi, bu meselede de kalıcı çözüm duyguyla değil akılla, münferit düzeyde değil sistem düzeyinde mümkün olacaktır. İşte bunun için toplum ısrarcı olmak zorundadır. Felaketten felakete değil, sürekli olarak bu meselenin takipçisi olmalıdır’’.

“Eğitimde reform için yedi öneri! Veriye dayalı reform kültürü, herkes için okulöncesi eğitim, öğretmenlik profesyonel bir meslek olmalı, Ankara’nın egemenliğine son!, dezavantajlı öğrenciler için küçük sınıflar, milli STEM seferberliği, Başka bir sınav mümkün’’.

Başarılı olmak için değil ama alanınızda fark yaratabilmek için iyi bir ev ortamı, iyi bir eğitim ortamı yetmiyor. Evvela sizin henüz olmayanı hayal etmeniz ve bu hayal uğruna pek çok şeyi kaybetmeyi göze almanız gerekiyor. Şimdilerde vizyon denilen, olmayanı olur eden düşgücü, her dehanın oluşum sürecindeki en temel motif. Herkesin olmaz, olamaz dediğini yaptıkları için hikayelerinin sonuna bakarak başarılı diyoruz onlara’’

“Uzun soluklu bir başarı ne doğuştan gelen, ne de çevreden bize sunulan bir muzice değildir. Salt doğuştan birtakım özelliklere sahip olduğunuz ya da salt iyi koşullar size sunulduğu için ortaya çıkmıyor başarı. Çalışmak ve çok çalışmak bir kere şart ama tek başına çalışmak da yetmiyor zira bu bizi en fazla başkalarının (hayallerinin) neferi yapar. Bizim başarımız için kendi hayallerimizin ne olduğu üzerine bolca kafa yormak ve ondan sonra da bize sunulan koşulları olduğu gibi kabul etmek yerine o koşulları da zorlayarak çalışmak ama çok çalışmak gerekiyor. Biraz araştırdığımızda göreceğiz ki her buluşun, keşfin, her başarı hikayesinin ardında çalışkan bir hayalperest var.”

Veriye dayalı olarak; sistemi, olayları, yaşananları anlamak isteyen ÇALIŞKAN HAYALPERESTLER bu kitap sizin için…

YolAyrımındaTürkiye

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!