TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yolları

Görüntülenme 1573

0
Haftanın Kitabı - Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yolları

Hayatımızın her alanında ‘’zor’’ diye tanımladığımız insanlara rastlarız. Bu tür insanlarla ilişki ve iletişim kurmakta zorlanırız. Bu tür insanları anlamaya çalışmak belki de ilk atılacak adım. Daha sonra ise onlarla iletişim ve ilişkilerimizi yönetebilmek gerekiyor. Bu konuda yazılmış bir kitap ‘’Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yolları’’. İş eğitimi ve personel danışmanlığı konusunda uzun yıllardır çalışan Ursula Markham, zor insanları şöyle tanımlıyor ‘’ Zor insanları bilirsiniz: Hayatınızı cehenneme çevirmekten adeta zevk alan, aşırı saldırgan, sürekli olumsuz davranan geçimsiz, huysuz insanlardır onlar’’. Peki ne yapabiliriz onlara karşı? Bakış açımızı değiştirmek ön plana çıkıyor. Zor insanlar, sadece onlarla birlikte geçirdiğimiz süre boyunca bizi etkilemekle kalmıyor bütün günümüzü, haftamızı berbat edebiliyorlar. Öyle ki hem ona, hem de kendinize öfkelenebilir, incinebilir ya da hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu noktada aklınızdan çıkarmamanız gereken yegane şey şu: Zor insanı değiştiremezsiniz. Ancak onlara vereceğiniz tepkilerinizi değiştirebilirsiniz. Onlarla başa çıkmak için çeşitli yöntemler kullanabilirisiniz. Yazar kitapta, bu yöntemlere detaylı olarak yer vermiş.

Ursula Markham, bu kitabı, geçinilmesi zor insanları anlamamızı ve onlarla etkili bir şekilde başa çıkmamıza yardımcı olmak amacıyla yazmış. Kitapta, söz kabadayılığına nasıl karşı durulur, eleştirilerle nasıl başa çıkılır, müzakere tekniği, çalışanlarınızdan en iyi verimi almak için ne yapmalısınız, üç temek kişilik arasındaki farkları anlamak, etkili iletişim kurmak, hayır demeyi öğrenmek, başkalarını motive etmek, çatışmalar sırasında ortaya çıkan stresi azaltmak konularına yer verilmiş.

Uzlaşmanın ilk koşulu anlamaktan geçer diyenler bu kitap sizin için…

zor-insanlarla-basa-cikmanin-yollari

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!