TRENDLER

Hayat için Okullar - Eğitime Bakışımızı Değiştiren 10 Okul

Görüntülenme 1107

0
Hayat için Okullar - Eğitime Bakışımızı Değiştiren 10 Okul

Benim ‘hayat için okul’ deneyimlerimin ilki, 1999’da boşluk yılımda (özellikle İngiltere’de öğrencilerin liseden sonra üniversiteye gitmeden önce ya da üniversiteyi bitirmelerinin ardından kariyerlerine başlamadan önce gezip görmek ve farklı kültürleri tanımak için geçirdikleri yıl) gönüllü olarak bulunduğum Glengarry –Avustralya’nın görkemli Kanguru Vadisi’nde kurulmuş olan muhteşem bir outdoor kampüsü- idi. Evet, çok sayıda kanguru vardı.

O günden sonra bir dizi yenilikçi eğitim projesine katıldım ve takip ettim. Bu tür projelerin liderlerinin ‘misyon’ duygusunun bu kadar güçlü olması çok ilginçtir. Onlara olağanüstü bir şekilde hayranlık duyuyorum.

İşte benim en çok beğendiğim 10 ‘hayat için okul’ projesi.

1. Right to Dream, Gana

right_to_dream2Afrika’nın sahip olduğu en büyük doğal kaynak, genç insanlar. Fakat ailelerinin, toplumlarının ve ülkelerininin gelişimine katkıda bulunacak potansiyelleri fırsat ve lider eksikliği nedeniyle baltalanıyor.

Bu genç insanların daha fazla rol modele ihtiyacı var. Right to Dream de, Gana’da eğitim, spor ve karakter gelişimi yoluyla rol modelleri ortaya çıkarmayı ve yetiştirmeyi amaçlayan bir yatılı okul.

Listemde olma nedeni: Rol modeller geliştirmek kuşaklar sürecek bir proje. 15 yıldır (ve ben başından beri onu takip ediyorum) sürüyor, bu okul sanki yeni başlamış gibi hissediyorum ve sonuçları şimdiden çok etkileyici.

2. Kaos Pilots, Danimarka

kaos pilotsKaospilots melez bir okul –hem iş hem tasarım okulu-, liderlik ve girişimcilik alanında çok yönlü eğitim verliyor. Programımız öğrencilerin geleceği yaratmasına yardımcı olmak için tasarlandı, basitçe öğrencileri geleceğe uyarlamak için değil.

Listemde olma nedeni: Kaospilots öğrencileri muhtemelen bugüne kadar tanıdığım en enejik ve yaratıcı öğrenciler.

3. Mantıksız Enstitü, Colarado

unreasonabla instituteMantıksız (Unreasonable Institute), girişimcilere dünyanın en büyük meydan okuması olan “mantıksız avantaj”ı yakalama fırsatı vermek için var. Bunu nasıl yapıyorlar? Her yıl, 50 mentor, 100’den fazla fon veren ile birlikte dünyanın her yerinden titizlikle şekilmiş girişimlerle, beş haftalık bir kampta yarışıyorlar.

Beş haftadan sonra, Mantıksız, girişimcilere bono yöneticileri, mevcut akıl hocaları ile iletişimlerinin sürdürülmesine destek, rehberlik ve asıl işleri bu girişimlere fon bulmak olan kişilerden oluşan takımlarla bağlantı sağlıyor ve 250’den fazla ortak, 100’den fazla akıl hocası, 250’yi aşkın fon veren ve dünyanın 37 ülkesinden 82 girişimden oluşan ağa ulaşma olanağı veriyor.

Mantıksız’ın hedefi bu girişimlerin her birinin, bir milyondan fazla kişinin hayatını etkilecek anlamlı bir büyüme sağlamasına yardımcı olmak.

Listemde olma nedeni: Tutku, meydan okuma ve Daniel Epstein.

4. DO Okulu, Berlin

do okuluDO Okulu, dünyanın her yerinden girişimlerine başlama vuruşu yapmaya ihtiyacı olan, seçkin ve gelişmekten olan sosyal girişimcilere öğretim, akıl hocalığı ve eğitim olanağı veriyor.

DO Okulları, yetenekli genç yetişkinlere kendi yenilikçi ve sürdürülebilir sosyal girişimlerini piyasaya sürebilmeleri için Bir Yıllık Program sunuyor. Program, bizim arkadaşlarımıza tutkulu akranlarından öğrenme, şimdiki liderlerle ve uzmanlarla buluşma ve ülkelerinde kendi sosyal girişimlerini gerçekleştirerek değişim yaratma fırsatı veriyor.

Listemde olma nedeni: Bu listedeki tüm okulların dışında DO, benim hakkında en az şey bildiğim ve en fazla şey işittiğim okul.

5. Yeşil Okul, Bali

bamboo-green-school-1Yeşil Okul, eğitimde sürdürülebilirliğe öncülük eden, harika bir proje. Dünyanın bu tür beklentileri yeniden gözden geçirmesi gereken bir zamanda okulla ilgili sınırları zorluyor.

Okulun müfredatı akademi yüksek eğitim veren okullar ve enstitülerin beklediği titizlikle hazırlanmık akademik bir müfredatı, deneyerek öğrenmeye dayalı yeşil eğitim müfredatını ve yaratıcı sanatlar müfredatını birleştiriyor. Bu da İngilizce, matetamik ve fen gibi zorunlu temel dersleri de alan Yeşil Okul öğrencilerinin ileride hangi tür kariyer ya da eğitimi seçerlerse seçsinler tüm kapıların önlerinde açılacağı anlamına geliyor.

Listemde olma nedeni: Muhtemelen gezegendeki en ilham verici kampüs.

6. THNK, Amsterdam ve Vancouver

THNK-Home-creative-innovation-spaceTHNK, gelecek nesilde dünyada sosyal etkiye sahip olacak yaratıcı liderler yetiştirme misyonuna sahip bir okul. THNK, 2050’de olması muhtemel problemlerin cevaplarının tutkulu, hayal ve merakla gelişen ve yaratıcı liderlik olduğuna inanıyor. Bu sadece idealleri üretmekle ilgili değil. Aynı zamanda bunu gerçekleştirmekle ilgili.

Dünyanın hemen her yerinden 40 katılımcı her yıl, dünyanın içinde bulunduğu zorlukların ve krizlerin nasıl yaşamın daha anlamlı yollarını oluşturan fırsatlara çevirebileceğini öğrenmek için buraya geliyor. Yaratıcı liderlerin geliştirilmesini hızlandırmayı amaçlıyoruz. Böylece onlar da dünyadaki statükoyu parçalayıp yeni fırsatlar keşfedebilir.

Listemde olma nedeni: Ben de THNK 1. Sınıfının bir parçasıydım ve hayatımdaki en iyi deneyimdi. Mutlulukla söyleyebilirim ki hala mezun olmadık.

7. Değişim Okulu, Asya/Göçebe

GraceClaphamHer yıl daha da belirginleşiyor ki, bu parçalanma çağı. Nasıl yaşadığımız, nasıl çalıştığımız, birbirimizle nasıl iletişimde bulunduğumuz ve çevremizdeki dünya ile nasıl ilişki kurduğumuz – hiçbir şey yerleşik değil ve her şey elde edilmeye uygun. Hayatın baskıları, değişkenlik ve kaos yok edilemez fakat bunu yerine hayatınızın istediğiniz yöne gitmesi için hareket ettirmek için kullanabileceğiniz araçlar olabilir. Bu, bozulma ve belirsizlik çağı ve risk almak, keşfetmek ve bulmak için bizi yeniden değerlendirmeye yönlediriyor.

Değişim Okulu, 5, 7, 14 ve 21 günlük dönemlerden oluşan disiplinler arası eğitim programları sunuyor. Bizim programımız özellikle insanların hayatlarında bir değişim ve dönüşüm zamanlarına hitap ediyor –bu değişim yeni bir kariyer yolu, ücretli izne çıkmak ya da sevdiği birini kaybetmek olsa da.

Listemde olma nedeni: Dinamik programlama, yaratıcı liderlik ve kişisel yaklaşım.

8. Kaçış Okulu, Londra

Brj1CoICAAArRVIEski dünya için eğitim aldık; kurumsal merdiveni tırman, iş iştir ve ofis dışında yapılabilecek şeyler bul. Kariyer yolu bizi, derinden, ihtiyacı karşılanmamış bir şekilde bıraktı. Dünyanın ne kadar hızla değiştiğini gördük ve dünyanın bizim de bir parçası olmak (ve şekillendirmek) isteyeceğimiz şekilde geliştiğini gördük. Kendimizi yeni becerilerle donatma ihtiyacını fark ettik ve büyük geçişler yapmamıza yardım edecek hizmetler aramaya başladık. Yoktu ve bu nedenle biz kendimiz inşa ettik.

Kaçış Okulu’nu, dünyanın önde gelen kariyer değişimi markalarına, kendilerini tamamlamak için yeni yollar bulmak isteyen tutkulu ve yetenekli profesyonellere, küresel bir topluluk için eğitim ve destek sağlamak için inşa ediyoruz. 20’den fazla şehirde Kaçış Okulları açmayı ve 100’ü aşkın uluslararası şehirde toplumların örgütlediği buluşmalar yapmayı planlıyoruz.

Listemde olma nedeni: Eğer eğer sadece yüzde 1’imiz yaptığı işi sevse, oluşacak etkiyi hayal edin. Ah, bir de ben eşimi orada tanıdım.

9. Amani Enstitüsü, Nairobi

 

Burada oturup durmayı reddediyorum. Bir değişiklik yapacağım.
Burada oturup durmayı reddediyorum. Bir değişiklik yapacağım.

Misyonumuz gelecek nesillerin sosyal mücadelelerini çözecek –geleceğin liderlerine sınırların aşıldığı işlerde yoğun deneyim sahibi olmak için fırsatlar sunan yüksek eğitim modeli yaratarak, profesyonellik takım çantalarını dolduracak pratik beceriler geliştirerek ve aynı zamanda bu işte kişisel yolculuklarının yararlı ve sürekli olabilmek için mesai kadar önemli olduğunu anlamalarını sağlayarak- yetenekleri yetiştirmek. Tüm bunlar aynı zamanda geleneksel birinci sınıf küresel eğitimin yüksek maliyetlerini de azaltıyor.

Amani Enstitüsü deneyimi iç içe geçmiş üç etkinlik akımından oluşuyor: mevcut yerleşimler yoluyla deneyimsel öğrenme, temel uygulayıcı becerilerini öğrenmek için profesyonel yetenek inşası ve öğrencilere kendi liderlik yollarını yansıtmaları ve bütün resmi görebilmeleri için bunu arazi deneyimi beceri inşası ile bütünleştirmelerine yardımcı olacak kişisel liderlik yolculuğu.

Listemde olma nedeni: Sonunda, uluslararası gelişmede çalışmak isteyen insanlara sahip olacakları araçları veren bir okul!

10. Hayat Okulu, Londra

NUVO-Magazine-2013-08-The_School_of_Life-The_School-the_school_of_life_shop_exterior_2012

Hayat Okulu, kültürün yardımı ile duygusal zekanın geliştirilmesine adanmış. Tatmin edici bir işin nasıl bulunacağı, ilişkilerin sanatı üzerine master yapılması, birinin geçmişinin nasıl anlaşılacağı, nasıl serinkanlı davranılacağı ve daha iyi anlamanın mümkün olacağı, nerede değişim gerektiği ve dünya konuları üzerine çalışıyoruz.

Hayat Okulu bir adım geri atıp temel duygusal kaygılar hakkında akıllıca düşünülebilecek bir yer. Asla dogmalarla köşeye sıkıştırılmazsınız fakat biz sizi–felsefeden edebiyata, psikolojiden görsel sanatlara kadar- size egzersiz yaptıracak, teşvik edecek ve zihninizi geliştirecek çok çeşitli beşeri fikirlere yönlendiririz. Keşif ve eğlence atmosferinde diğer meraklı, sosyal ve açık fikirli insanlarla tanışacaksınız.

Listemde olma nedeni: Büyük fikirlere erişilebilmesi ve günlük yaşamı daha anlamlı hale getirmesi sözünü yerine getirebildiği için. Filozoflar yeryüzüne indi.

 

Kaynak: https://medium.com/@benkeene/schools-for-life-eadd9b85ceee

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!