TRENDLER

Helikopter Ebeveynlerin Çocuklarının Başarılı Olmalarını Engellemelerinin 4 Yolu

Görüntülenme 506

0
Helikopter Ebeveynlerin Çocuklarının Başarılı Olmalarını Engellemelerinin 4 Yolu

Minicik bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren çocuğunuzu hayatta olabilecek kötü şeylerden ne pahasına olursa olsun koruma içgüdüsünü baskın bir şekilde hissedersiniz.

Ancak bazen küçük çocuğunuzu sürekli koruma kararlılığınız ters bir etki yaratabilir.

Çocuklarınız büyürken onların yollarını sürekli açmak ve işlerini kolaylaştırmak için yaptığınız her şey – iyi niyetle de olsa – gelecekte hem ekonomik olarak hem de kariyerlerinde başarı yakalama becerilerini “sakatlıyor” olabilir.

“En temel ebeveynlik içgüdülerinden birisi çocuklarını sürekli takip etmektir” diyor Brown Üniversitesi gelişimsel psikoloji bölümünden Dr. Richard Rende. “Ancak günümüz helikopter ebeveynlerinde durum kontrolden çıkmış durumda.”

Yapılan araştırmalar, helikopter ebeveynlerin çocuklarının daha az yetkin, daha az bağımsız olduğunu ve hem özdeğer hem de yaşam memnuniyeti düzeylerinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Helikopter ebeveynlik çocuklara ekonomik olarak da zarar verebiliyor: Araştırmalar düşük özgüvenin çocukların gelecekteki kazançlarını da negatif bir şekilde etkilediğini ortaya koyuyor.

Çocuklarının her hareketini en küçük ayrıntısına kadar yönetmekten, onlar için her problemi çözmeye kadar aşırı korumacı ebeveynliğin çocukların ekonomik ve kariyer başarılarını engelleme potansiyeli taşıyan dört yaygın yanlışını belirledik:

Yanlış #1: Her Şeyi Düzeltmek İçin Hemen Harekete Geçmek

Eğer alışkanlık olarak her küçük şey için çocuğunuzu “kurtarmaya” geliyorsanız, çok önemli bir yaşam becerisini öğretme konusunda ona hiç de yardımcı olmuyorsunuz demektir: Öz-yeterlik.

“Öz-yeterlik, ‘Kendi problemlerimi kendim çözebilirim ve hayatın bana getirdikleriyle baş edebilirim’ inancıdır” diyor Arizona Üniversitesi İletişim Bölümü başkanı Chris Segrin. “Öz-yeterliği en çok deneme ve yanılma deneyimleriyle kazanırız. Bu yüzden problemlerinin üstesinden gelmek için yanında sürekli birileri olan insanlar, bu beceriyi asla tam anlamıyla geliştiremezler.”

Etkili bir şekilde problem çözme becerisi hayatın her alanında çok önemlidir. Ama özellikle, bir durumu hızlıca değerlendirebilmek ve bir çözüme doğru gidebilmek zorunda olduğunuz iş hayatında devreye girer.

Eğer bir kişi işyerindeki problemlerini bağımsız olarak çözemiyorsa, genellikle kendisine verilen projelerde inisiyatif almayan ya da onları sahiplenmeyen bir çalışan olarak hayatına devam eder. Ve bu, kişinin kazanç potansiyelini etkileyebilir.

Yanlış #2: Onlar Adına Bütün Kararları Almak

Ebeveynler, çocuklarının günlük kararlarının büyük çoğunluğunu kendileri alarak onlara yardım etiklerini düşünürler. Sonuçta “Neden çocuklarım benim deneyimlerimden yararlanmasın?” diye düşünmek çok doğaldır.

Ancak çocukların sorumluluk almalarına ve kendi seçimlerini yapmalarına daha fazla izin vermek, toplantı odalarında işlerine yarayacak bazı becerileri geliştirmelerini sağlar: Kararlılık pratiği yapmak ve inisiyatif almak gibi.

“Her şeye onun adına karar vererek, kişiliğinin oluşmasını sağlayan ‘Beni en çok ne heyecanlandırıyor? En büyük tutkum ne?’ gibi bir içsel motivasyondan onu mahrum bırakıyorsunuz” diyor Rende. “Çocuklar kendi kararlarını vermeyi ve bu kararları test etmeyi öğrenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu test etme sayesinde sizin için neyin işe yaradığını ve neyin sizi mutlu ettiğini anlarsınız.”

Ekonomik olarak güvende olmak için kesinlikle doğru finansal kararlar almak zorundasınız. Ancak aynı zamanda sizi en çok neyin mutlu ettiğini de anlayabilmelisiniz. Böylece paranızı zekice harcayabilir ve biriktirebilirsiniz.

Eğer bir çocuk henüz güvenli bir ortamdayken deneme ve yanılma yoluyla öğrenemezse, bir yetişkin olduğunda ciddi mali hatalar yapmaya daha meyilli olacaktır.

“Eğer çocuklarınızın bir şey almaya yetecek kadar paraları varsa ve “aptalca” bir hata yaparlarsa, bunu yapmalarına ve kararlarının sonuçlarından dolayı üzüntü yaşamalarına ya da bu sonuçların tadını çıkarmalarına izin vermelisiniz” diyor Finansal Olarak Özgüvenli Çocuklar Yetiştirmek kitabının yazarı Mary Hunt.

Çocuklar büyüdüklerinde ve sorumlu olmayı öğrendiklerinde, onlara bir bütçe vermeyi ve kitap ya da okul giysileri satın alma konusunda kendi kararlarını kendilerinin vermesine izin vermeyi öneriyor yazar Hunt.

“Bu, kendi kararlarını anlama ve önceden planlama sorumluluğu ve olgunluğu kazandırır” diyor Hunt.

Yanlış #3: Saat Saat Planlamak ve Yönetmek

Çocukların büyük çoğunluğu temel bir rutinin içinde olduklarında kendilerini daha güvende hissedebilirler, ancak helikopter ebeveynler çocuklarının uyanık olduğu her saati piyanodan Çince derslerine, futbol antrenmanından yüzme derslerine kadar uzanan bir aktivite yığınıyla doldurarak durumu aşırı abartabilirler.

2014 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre çocuklar yapılandırılmış aktivitelere ne kadar çok katılırlarsa, öz-yönetim becerileri o kadar zayıflıyor. Yani, bağımsız bir şekilde hedefler belirleme ve bu hedeflere ulaşma konusunda zor zamanlar yaşıyorlar. Ve bunlar, gelecekteki ekonomik ve kariyer başarılarını etkileyebilecek beceriler.

Madalyonun diğer yüzüne bakacak olursak ne görüyoruz peki? Araştırma, kitap okumak ya da açık havada oynamak gibi daha az yapılandırılmış aktivitelerle daha fazla zaman geçiren çocukların hedefler belirleme ve bu hedeflere ulaşma konusunda daha becerikli olduklarını ve bu süreçte yetişkinlerin kendilerini “dürtmelerine” bel bağlamak zorunda kalmadıklarını ortaya çıkardı.

Uzun vadede etkin bir şekilde hedefle koymak ve bunlara bağlı kalabilmek, hem ekonomik hem de kariyer alanındaki başarıda çok önemli bir rol oynayabilir.

Peki, doğru dengeyi nasıl sağlarsınız?

Rende’ye göre işin sırrı eğlence ve oyunda gizli. Özellikle de çocukların kendi oyun saatlerini yapılandırma konusunda kontrolü ellerine almalarına izin vermekte. Bu arada sizin hiç müdahale etmeyen bir gözlemci rolünü saygıyla oynamanız gerekiyor.

“Sonuç olarak çocuğunuzun her anının en ince ayrıntısına kadar yönetmek heyecanı ve güveni azaltır” diyor Rende. “Ve başarıya ulaşmalarında onları motive eden her şeyi ellerinden alır. Yani keşfetmenin keyfini ve kendi çözümlerini geliştirmelerinin tatminini.”

Yanlış #4: Hata Yapmaktan Korumak

Hiçbir ebeveyn çocuğunun hata yaparak başarısız olduğunu görmek istemez, ancak onların bilerek hata yapmalarına izin vermek her ne kadar çok zor bir şey olsa da, zaman zaman bunu yapmalarına izin vermek oldukça önemli.

“Burada aslolan hata değil, öğrenme” diyor Rende. “Eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri, başarılı insanların çok iyi bildiği şeylerdir. Eğer çocukları bu deneyimlerden mahrum bırakırsak, bu becerileri geliştiremezler.”

Hatayı deneyimlemek dayanıklılığı ve esnekliği de öğretir. Bu da çocukların, işten çıkarılma ve başka bir iş bulmak zorunda olma gibi yetişkinlikteki zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olur.

Bir ebeveyn olarak bir taraftan çocuklarınıza empati ve destek gösterirken diğer taraftan bir adım geride durarak, onların adım atmalarına, çok değerli dersler almalarına ve hayatlarına başarıyla yön vermeleri için gerekli olan becerileri geliştirmelerine izin verirsiniz.

Ve bu onlara verebileceğiniz en değerli hediyedir.

 

Bu yazı BÜMED MEÇ OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

meclogo1

 

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.forbes.com/sites/investor/2015/09/07/26-dow-stocks-plunged-20-or-more-from-all-time-highs-to-flash-crash-lows-heres-4-that-didnt/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!