TRENDLER

Her Çocuğun Kitapla Büyümesini Hedefleyen Bir Proje: "1 Milyon Kitap"

Görüntülenme 3274

0
Her Çocuğun Kitapla Büyümesini Hedefleyen Bir Proje:

Türkiye’de her yıl doğan 1 milyon 300 bin çocuğun yalnızca 300 bini doğar doğmaz kitapla tanışabiliyor. Geriye kalan 1 milyon çocuk ise maalesef kitaptan yoksun doğuyor. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre okul çağında çocuğu olan ailelerin bile yarısından çoğunun evinde toplam kitap sayısı 25’i bulmuyor. Evlerinde çocuklarına kitap okumak için zaman ayıran anne – babaların oranı ise yalnızca yüzde 20. Yani her beş ebeveynden sadece biri çocuğuna kitap okuyor.

Oysa araştırmalar, kitaptan yoksun büyüyen çocukların beyin gelişimi ve okula hazırlık durumlarının olumsuz yönde etkilendiğini gösteriyor.

Yetişin Çocuklar, Yol Ayrımındaki Türkiye ve Bir Türkiye Hayali kitaplarıyla tanıdığımız Prof. Dr. Selçuk Şirin, kitaptan yoksun dünyaya gelen çocuklar için bir sosyal girişimcilik projesini hayata geçiriyor. “1 Milyon Kitap” isimli proje, doğduğu anda bebeklerin, zihinsel gelişimlerini destekleyecek kitaplarla buluşmasını hedefliyor. Çocukları geleceğe hazırlamak, beyin ve zihinsel gelişimlerini desteklemek için özellikle ilk 36 ayda yapılması gereken en temel uğraşın kitap okumak olduğunu belirten Şirin şöyle diyor: “Ne yazık ki Türkiye’de 1 milyon evde ya hiç kitap yok ya da çocukların okuyabileceği bir kitap bulunmuyor. Oysa ki çocukların zihinsel gelişimi ve okula daha iyi hazırlanmaları için ebeveynler olarak yapmamız gereken en temel uğraş onlara kitap okumak. 1 Milyon Kitap uzun yıllardır hayalini kurduğum bir proje. Kitaptan yoksun doğan 1 milyon çocuğun geleceğini şekillendirecek. Nasıl bir eve doğdukları, maddi olanakları veya sosyal yapıları ne olursa olsun, çocuklar okula daha hazır bir şekilde başlayacak. En azından bugünden itibaren Türkiye’de doğan çocuklar, yarına çok daha iyi bir şekilde hazırlanmış olacak.”

Beyin Gelişiminin Yüzde 90’ı İlk 36 Ayda Bitiyor!

Çocukların zihinsel gelişimini desteklemek, onları okula daha iyi hazırlamak için yapmamız gereken en temel uğraş onlarla kitap okumak. Çünkü araştırmalara göre beyin gelişiminin yüzde 90’ı ilk 36 ayda tamamlanıyor. Okulöncesi dönemde zeka dediğimiz şey aslında kelime hazinesinden ibaret.

Bu dönemde kelime haznesi ve görsel algıları daha iyi gelişen çocuklar okula daha hazır, kendini ifade edebilen ve söyleneni anlayıp yorumlayabilen çocuklar olarak başlıyor. İlk 36 ayda aileleriyle kitaplar üzerinden diyalog geliştiren ve geliştirmeyen çocuklar arasındaki fark, giderek açılıyor ve çocukları eğitim hayatları boyunca takip ediyor. 

1 Milyon Kitap Projesi Nasıl İşleyecek? 

1 Milyon Kitap, bir sosyal girişimcilik projesi olarak hayata geçiyor. Bu amaçla yalnızca bu projeye özel olarak geliştirilen 6 kitaplık set, sadece 1milyonkitap.com üzerinden satışa sunulacak. Satılan her bir set karşılığında ücretsiz bir set kitap da ihtiyaç sahibi bir aileye gönderilecek. 1milyonkitap.com üzerinden yapılan satışlardan ise telif ya da herhangi bir kalemde gelir elde edilmeyecek. 

Daha fazla bilgi için:

www.1milyonkitap.com

Instagram.com/1milyonktp

Twitter.com/1milyonktp

Facebook.com/1milyonktp

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!