TRENDLER

Hoş Geldin Yaz

Görüntülenme 274

0
Hoş Geldin Yaz

Doğa her mevsim güzel. Sonbaharda dökülen yaprakları, kış mevsiminde uykuya yatan hayvanlara yaptığı ev sahipliği, ilkbaharda uyanışı ve yazın da güneşi ile… Yaz geldi, öğretmenler bahçede faaliyet yapmaya, anne babalar hafta sonlarını açık alanlarda geçirmeye başladılar bile. Peki, bu zamanları değerli hale getirebilir miyiz? Ne tür etkinliklerden zevk alıyor çocuklar? Açık havada çocuklarınızla birlikte güzel vakit geçirmek istiyorsanız, işte size birkaç güzel öneri:

Benim çocuğum Monet:

Tıpkı Monet gibi doğayı, çiçeği ve ağaçları resimleyebilirsiniz. Sulu boyalarınızı, resim kâğıtlarınızı alın ve kendinizi, çocuğunuzu, öğrencilerinizi doğanın koynuna bırakın. Özgürce gözlemlesinler ve gördüklerini resimlesinler. Açık havanın onlar üzerindeki mucizevi etkisine inanamayacaksınız.

Daha fazlası: http://www.notimeforflashcards.com/2011/09/en-plein-air-painting-outside-like-monet.html

 

yaz1

Kullanmadığınız kumaşlar yer bezi olmasın:

Özellikle büyük şehirde yaşıyorsanız, çocuğunuzla vakit geçirebileceğiniz yeşil alan bulmakta zorlanabilirsiniz. Yakınınızda park, koru, orman gibi bir yeşil alan varsa, hemen müdavimi olun! Yanınızda örtü, eski çarşaflar ve kumaşlarla harika vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca çantanıza boyalarınızı koymayı da unutmayın. Çocuğunuzla beraber hem eski parçaları değerlendirin, hem de piknik örtüsü tasarlayın.

 yaz2

 

Haydi kampa:

Günümüzün teknoloji çağı çocukları haftada neredeyse 55 saatlerini iç mekanlarda geçiriyor. Kamp ve tırmanma etkinlikleri çocukların doğa ile iç içe olmalarını sağlıyor. Birlikte doğa ile ilgili sorular sorun ve cevaplarını araştırın. Hatta böcektoplayabilir, farklı böcekleri gözlemleme imkanına da kavuşabilirsiniz

Daha fazlası: http://www.goodhousekeeping.com/family/travel/play-outside-47060105#slide-1

 

 yaz3

Hoşgeldiniz göçmen kuşlar:

Çocukların hayvanları ne kadar sevdiğini hepimiz biliriz. Peki, onlar için bir şeyler yapma fikrine ne derler sizce? Havaların ısınmasıyla ülkemize gelen kuşları, yer fıstığı, bal ve müsli ile ya da kuru yemişlerle besleyebilirsiniz. Böylece hem çocukların, hem de kuşların mutlu olmasını sağlayan harika bir etkinlik yapmış olursunuz.

Daha fazlası: http://www.pinterest.com/marybethcol/preschool-bird-feeders/

 

 yaz4

 

Dedektifler iş başında:

Türkiye’de kaç çeşit ağaç var tam olarak sayısını bilmiyoruz, ancak her türün yaprakları, gövdesi ve toprağa tutunma şekilleri arasında farklılıklar olduğunu biliyoruz. Şimdi alın elinize büyüteçleri ve bir dedektif gibi incelemeye başlayın. İncelerken topladığınız yapraklarla kendi “yaprak laboratuvarınızı” kurabilirsiniz. Bu laboratuvarda gruplama, sıralama ve örüntü oluşturarak çalışmalar yapabilirsiniz.

 

 yaz5

Bakliyatları tanıyalım:

Bakliyatlar açısından zengin bir ülkemiz var. Çocuklarımız kaç tanesi tüm bakliyatları tanıyor acaba? Hem kuru hem de pişmiş olarak kullanabileceğiniz bu bakliyatlarla çeşitli faaliyetler yapabilirsiniz. Kuru halde toprağa ekebilir ya da en klasik yöntem olan pamuk arasına koyabilir ve gün be gün sulayarak değişimi gözlemleyebilirsiniz. Dilerseniz hepsini bir kutuda karıştırıp daha sonra ayırabilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp, elinize aldığınız bir türü, dokunarak ve koklayarak tanımaya çalışabilirsiniz.

 

 yaz6

 

Paraşütüm yukarı, aşağı:

Şimdi, gökkuşağı gibi bir paraşüt hayal edin. Üzerine atlamak harika olmaz mı? Bu rengarenk dev kumaşla çocuğunuza koca bir dünya yaratabilirsiniz. Evinizin salonuna serebilir, çocuğunuzu ve arkadaşlarını üzerinde oyun oynaması için teşvik edebilirsiniz. Bahçede üzerinde su ve baloncuk oyunları oynayabilir, top zıplatabilirsiniz.

Daha fazlası:http://www.playparachutes.com/pagaac.html

 

 yaz7

 

Tatil benim balkonumda:

Türkiye’de yaz tatilinde deniz kenarına gidebilen aileler toplam nüfusun %11’ini oluşturuyor. Tatil köylerinde çeşitli su oyunları ile vakit geçirebileceğiniz gibi, evinizin balkonu ve bahçesinde ya da banyonuzda şişme havuzlar kurarak bu tür etkinlikler yapabilirsiniz. Nasıl mı?

  1. Süngerleri çeşitli boylarda keserek havuzunuzu renklendirebilirsiniz.
  2. Büyüklü küçüklü su topları ile yüzen-batan deneyleri yapabilirsiniz.
  3. Baloncuklarla havuzunuzu köpürtebilirsiniz.
  4. Daha önceden dondurduğunuz buz kalıplarını küvetinize koyarak bir buzlar ülkesi kurabilirsiniz.
  5. Kirlenen oyuncaklarınızı havuzda yıkayabilirsiniz.

 yaz8

 

Hazırlayan: Özlem Öztürk

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!