TRENDLER

Hoşgeldin Aday

Görüntülenme 166

0
Hoşgeldin Aday

Özgeçmişinizi yazdınız ve bir işe başvurdunuz; gelen cevap, “ön elemeyi geçtiniz, sizinle bir mülakat yapmak isteriz”. Burada başlıyor işte her şey…

Mülakat Nedir?

Diyaloglara dayalı ve belirli amaç doğrultusunda iki veya daha fazla kişi arasında yapılan bilgi alışverişi ya da bu alışverişin yazılı hale getirilmesidir. İş görüşmesi olarak da ifade edilebilir.

Bekle Beni Mülakat…

 • İlk izlenimin ne kadar önemli olduğu hep söylenegelmiştir ve bu izlenimi bırakmak için ikinci bir şansımız olmayacaktır. Doğal bir gülümseme, el sıkışma ve uygun bir kıyafet seçimi ile ilk adımı atabilirsiniz.
 • Sizden özgeçmişimizi ve tecrübeleriniz kısaca açıklamanızı isteyeceklerdir. Cv’nizin daha önceden gözden geçirildiğini düşünerek; kendinizden, ailenizden, okuduğunuz okullardan, yaptığınız ve yapmakta olduğunuz sosyal faaliyetlerden ve iş tecrübelerinizden bahsedin.
 • Bunları yaparken bazı noktaların sebeplerini ve sonuçlarını da açıklayabilirsiniz. Örneğin; üniversitede sosyal sorumluluk faaliyetlerinde yer aldım, çünkü… Ve sonunda şunları edindim… Unutmayın ki, açık uçlu sorularla sizi daha yakından tanımaya hatta belli durumlarda sizi zorlamaya çalışacaklar.
 • Dürüst bir şekilde iş tecrübelerinizin size kişisel ve profesyonel anlamda neler kattığını ifade edin ve pozitif olun. Sahip olduğunuz beceriler kadar kişiliğiniz de çok önemli. Unutmayın ki, her bir deneyim yeni bakış açıları ve sizden bir adım ötede siz…
 • Sizi motive eden, sizin motivasyonunuzu artıran durumlardan, koşullardan, kişilerden ve projelerden bahsedin. Sizi tanımalarına imkân verin.
 • İşe alım yapılacak olan pozisyonu neden istediğiniz, bu pozisyonla ilgili tecrübelerini paylaşın.
 • Ve gülümseyin, mülakat bitti…

Hoşgeldin Aday…

Aday yeni bir iş için ne kadar heyecanlıysa, mülakatı yapan kişi de adayı tanıma heyecanı içerisinde oluyor ve bir hazırlık sürecinden geçiyor.

 • Mülakatı yapan kişi, mülakattan önce fiziksel ortamı hazırlamalıdır. Aday ile aranızda masa ya da herhangi bir nesne olmamasına özen gösterin.
 • Mülakat esnasında kişisel telefonunuzu kullanmamaya özen gösterin, oluşturduğunuz pozitif atmosfer ve göz teması adayın kendini güvende hissetmesini ve size karşı daha açık olmasını sağlayacaktır.
 • Yapacağınız mülakatın süresini ön mülakat ise en az 20 dakika, esas mülakat ise en az 40 dakika olacak şekilde belirleyin.
 • Adayın özgeçmişine mülakat öncesi göz gezdirin, görüşme esnasında değinmek istediğiniz yetkinlikleri belirleyin ve soracağınız soruları ya da örneklenmesini istediğiniz vakaları yaşanabilir uygulanabilir durumlardan seçin. Örneğin, işe alım yapılacak pozisyon ‘Okul Öncesi Öğretmenliği’ ise, soracağınız sorular ile adayın ‘sabırlı olması’, ‘velilerle iletişim becerisi’, ‘alana özgü bilgi ve tecrübeler’ ve ‘bireysel farklılıklara saygı’ yetkinliklerine cevap verecek şekilde olabilir.
 • Unutmayın ki, amacınız adayın daha çok konuşması ve kendinden bahsetmesini sağlamak. Bu sebeple, belirli bir dilim belirlemek gerekirse, mülakat sürecinin 4/10’u size, 6/10’u da adaya ait.
 • Adayı dikkatle dinleyin ve anlattıklarını açıklaması için açık uçlu sorular sorun, kendisiyle ilgilenildiğini hisseden aday, kendini daha değerli hissedecektir.
 • Gün içerisinde birden çok aday ile görüşebilirsiniz ve tüm adaylara ait gözlemlerinizi veya sorduğunuz sorulara aldığınız cevapları akılda tutmak zor olabilir. Mülakat esnasında not alabilirsiniz, ancak aldığınız notları aday görebilecek şekilde alın. Kendinizce kodlamalar oluşturabilirsiniz.
 • Umarım adayı pozisyon için yeterince tanıdığınızı düşünüyorsunuz, mülakatı sonlandırabilirsiniz.

Her iki tarafa da başarılar diliyoruz…

Özlem Öztürk 2014

 

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!