TRENDLER

İklim Krizine Dikkat Çekmek İçin Okula Gitmeyen 15 Yaşındaki Genç Kız

Görüntülenme 770

0
İklim Krizine Dikkat Çekmek İçin Okula Gitmeyen 15 Yaşındaki Genç Kız

“Eğer politikacılar gerçeklere aldırış etmeyeceklerse okulda bir şeyler öğrenmeye neden zahmet edelim?”

Bu düşünce, 15 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg’in, bildiği en etkili yolla farklı bir protesto başlatmasına sebep oldu. Genç kız, dünyada yaşanan iklim krizine dikkat çekmek için İsveç’te 9 Eylül’de gerçekleşecek genel seçimlere kadar grev yaparak okula gitmeyi reddettiğini açıkladı.

Thunberg’in protestosu, 262 yıldır yaşanan en sıcak yaz mevsiminde, sıcak hava dalgalarının ve orman yangınlarının vurduğu İsveç’te büyük ilgi gördü.

Genç protestocu, iki haftadır her gün Stockholm’deki meclis binasının dışındaki kaldırım taşlarının üzerinde sessizce oturuyor ve üzerinde “Bunu yapıyorum çünkü siz yetişkinler benim geleceğimi mahvediyorsunuz,” yazan broşürler dağıtıyor.

“Bunu yapıyorum çünkü kimse hiçbir şey yapmıyor. Yapabileceğim şeyi yapmak benim ahlaki sorumluluğum. Politikacıların iklim sorununu öncelik haline getirmelerini, iklime odaklanmalarını ve ona bir kriz muamelesi yapmalarını istiyorum,” diyor genç kız.

Ona okulda olması gerektiğini söyleyenlere ise sırt çantasındaki ders kitaplarını gösteriyor. “Kitaplarım burada. Ama şunu da düşünüyorum: Neyi kaçırıyorum? Okulda ne öğreneceğim? Gerçeklerin bir anlamı yok artık. Politikacılar bilim insanlarını dinlemiyor. O zaman neden öğreneyim?”

İklim ve çevre konularında öncü bir ülke olarak görülen İsveç’te böyle bir protestonun gerçekleşmesi bazıları için şaşırtıcı olabilir. Ülke bu yıl “dünyanın en iddialı iklim kanununu” hayata geçirerek 2045 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor.

“Bu hem çok az, hem de çok geç. Çok daha hızlı hayata geçmeli. İsveç yeşil bir cennet değil. Karbon ayak izi en fazla olan ülkelerden birisi.”

Thunberg’in iklim krizi konusundaki farkındalığının esas sebebi ise tanınmış bir opera sanatçısı olan annesi Malena Ernman’ın, havayolu taşımacılığının iklim üzerindeki negatif etkileri yüzünden uluslararası kariyerine son vermesi oldu. Ancak Thunberg’n ebeveynleri kızlarının protestoya son verip okula geri dönmesini istiyor.

Thunberg’n babası kızının grev sırasında pek çok ödev yaptığını ve üç kitap bitirdiğini söylüyor. “Okulda olması gerekiyor. Bu eylemini destekleyemeyiz. Ama direnmeye karar verdiyse buna saygı duyarız.”

“Öğretmenlerim ikiye bölündü,” diye anlatıyor genç kız. Bazı öğretmenleri okula geri dönmesi gerektiğini söylerken, 26 yaşındaki öğretmeni Benjamin Wagner üç haftalık maaaşını – ve işini – kaybetmeyi göze alarak işini bıraktı ve Thunberg’in protestosuna katıldı.

Asperger sendromuna sahip olan genç kız, geçmişte bu yüzden çeşitli sağlık sorunları yaşamış. Thunberg yaşadığı durumu bir engel olarak değil, iklim krizine karşı gözlerini açmasını sağlayan bir hediye olarak görüyor.

“Protestomun en güzel yanı, ne kadar çok insanın gelip bana katıldığını görmek oluyor,” diyor genç kız. “Okulla ilgili başımın belaya gireceğini umursamıyorum. Tek bir insanın fark yaratabileceğine inanıyorum.”

 

Kaynak: https://www.theguardian.com/science/2018/sep/01/swedish-15-year-old-cutting-class-to-fight-the-climate-crisis

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!