TRENDLER

İlk “Lego Profesörü” ve Blok Oyuncakların Çocuk Gelişimindeki Önemi

Görüntülenme 815

0
İlk “Lego Profesörü” ve Blok Oyuncakların Çocuk Gelişimindeki Önemi

Profesör Paul Ramchandani, Londra’da bir çocuk ruh sağlığı uzmanı ve akademisyen. Ciddi zihinsel hastalıkları olan çocuklarla ilgili pek çok çığır açan araştırmaya imza atmış olan psikiyatr, yıllardır hayalini kurduğu işi hayata geçirmek üzere Cambridge Üniversitesi kadrosuna katılıyor.

Ramchandani yeni görevinde, oyun oynamanın çocuklar için önemini inceleyen bir ekip oluşturacak. Projenin sponsorluğunu ise Lego Vakfı üstleniyor. Vakfın hibe edeceği yaklaşık 4 milyon Euro ile oyun oynamanın eğitim, gelişim ve öğrenme alanlarında ne kadar önemli bir rolü olduğunun ortaya konacağı bir araştırma yürütülecek. Araştırmada çocukların problem çözme ve takım çalışmasını öğrenme gibi önemli becerilerini oyun oynayarak nasıl pekiştirdiklerinin izlenmesi amaçlanıyor.

Profesör, göreviyle ilgili yaptığı açıklamada, oyunun eğitimde nasıl bir rolü olduğu hakkında pek çok fikrin ve çok değerli araştırmaların mevcut olduğunu belirtip, buna rağmen bu alanda büyük eksikliklerin görüldüğünün de altını çiziyor ve ekliyor: “Çocukların eğitimi ve gelişimiyle ilgili bu kadar mühim bilgileri ortaya koymak için mümkün olan en doğru kanıtlara ihtiyacımız var, bu sebeple bu çalışmayı Cambridge’deki meslektaşlarımla yapacak olmak beni çok heyecanlandırıyor.”

Çocukların evde ve okulda daha çok oyuna teşvik edileceği bir çalışma

Eğitim uzmanlarının son yıllarda gittikçe daha fazla önem verdiği ve çocuk gelişiminin önemli bir bölümünü oluşturduğunu düşündükleri “oyunla eğitim” yaklaşımını benimseyen araştırmacılar, çocukların evde ve okulda daha çok oynamaya teşvik edilmesinin hangi beyin süreçlerine, ne kadar fayda sağladığını gözlemleyecek uzun soluklu bir çalışma yürütecekler.

Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi Başkanı Profesör Geoff Hayward’a göre, erken eğitimde oyunun önemine yeni bir ışık tutacakları bu heyecan verici çalışma kapsamında proje yürütücüsü Ramchandi’nin en önemli rollerinden biri de, ulusal ve uluslararası alanda çocukların “oyun oynama hakkı” üzerine izlenilen politikaların doğru kanıtlar eşliğinde yol bulmasını sağlamak olacak.

Oyuncak blokların şimdiye kadar ispatlanmış en önemli faydaları

Çalışmalar gösteriyor ki, bu oyuncakların çocukların motor becerileri, konuşma ve okuma-yazma becerileri, el-göz koordinasyonu, kavramsal-sosyal becerileri ve hatta hayatlarının ileriki yıllarında da gelişmiş matematik becerileriyle oldukça yakından ilgisi mevcut.

Oyuncak bloklardan maksimum faydayı sağlamak içinse uzmanların şöyle önerileri var:

  • Özellikle küçük çocuklar bu oyuncaklarla oynarken, siz de onlara katılın.
  • Araba, polis, hayvan figürü gibi karakter şeklinde olanlarla oynamalarına ve oynarken bu karakterler gibi düşünüp davranmalarına teşvik edin.
  • Oyunun içeriğine bir de hikaye ekleyin.
  • Ortaya çıkaracakları şeyin kendi yaratmak istedikleri yapı olmasının önemini unutmadan, bir de belli tipte yapılar inşa etmesini isteyin.
  • Arkadaşlarıyla beraber, bu oyuncaklarla gerçekleştirebilecekleri projelere teşvik edin.
  • Çocuğun hayal gücünün oyunun en önemli parçası olduğunu unutmayın.

Son yılların en önemli gelişim psikologlarından Rachel Keen gibi pek çok uzmanın da dikkat çektiği gibi; çocukları çok küçük yaşlardan itibaren problem çözmeye teşvik edecek ve destek verecek alanlar yaratmak oldukça önemli. Legolar ve benzeri oyuncak bloklar da bu amaca en uygun gereçler.

 

Hazırlayan: Team Behind It

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!