İnanılmaz Hayvan Resimlerini Hafızasından Çizen Sanatçı

0
8507

Sırp dahi çocuk Dušan Krtolica henüz iki yaşındayken, yani kalem tutacak kadar büyüdüğünde resim çizmeye başladı. Bugün 15 yaşında olan Krtolica, yıllar içinde çizim becerilerini oldukça geliştirmiş olsa da, en sevdiği tema hep aynı kaldı: Hayvanlar alemi.

Kurşun kalem ya da kara kalem çalışan Krtolica, anatomik olarak doğru hayvanları, florayı ve faunayı tamamen bellekten çiziyor. Küçük sanatçının doğal hayata duyduğu ilgi, ailesinin ona kapsamlı bir hayvan ansiklopedisi almasıyla başladı. Tüm fotoğrafları ve bilgiyi hafızasına alan Krtolica, henüz küçük bir çocukken meydan okumaya başlamıştı bile: “Bir gün hepsinin resmini çizeceğim.”

Fillerden antiloplara kadar, Krtolica’nın tüm detaylı hayvan çizimlerinde, her hayvanın saçını, dişlerini ve ayaklarını en ince ayrıntısına kadar görmek mümkün.

Dinazorlara ve diğer tarih öncesi memelilere de büyük ilgi duyan genç sanatçı, kısa bir süre önce kendi prehistorik hayvanlar ansiklopedisini çizdi ve yazdı. “Gezegenimiz dört buçuk milyar yaşında. Eğer Dünya’nın tarihini tek bir seneye sığdıracak olsaydık, insan varoluşunun tamamı son birkaç dakikaya denk gelirdi,” diyor Krtolica kitabının önsözünde.

Yaşının çok ötesinde bir çizim becerisine sahip olan 15 yaşındaki Dušan Krtolica, detaylı hayvan çizimleri yapmaya bayılıyor.

Genç sanatçı anatomik olarak da doğru olan tüm resimlerini tamamen hafızasından çiziyor.

Kaynak: https://mymodernmet.com/child-prodigy-animal-drawings-dusan-krtolica/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here