TRENDLER

İngiltere, Özel Gereksinimli Öğrencileri Reddeden Okullara Müdahaleye Hazırlanıyor

Görüntülenme 870

0
İngiltere, Özel Gereksinimli Öğrencileri Reddeden Okullara Müdahaleye Hazırlanıyor

İngiltere’de bazı okulların, özel gereksinimli öğrencilerinden kurtulmak için resmi olmayan yolları kullandığına dair duyumlara karşı, Eğitim Bakanlığı yetkilileri müdahale etmeye hazırlandıklarını belirtiyor.

Bakan Damien Hinds, ülkede özel eğitim ihtiyacı olan çocukların, genel başarı ortalamasını etkilemeleri sebebiyle, bazı okullar tarafından reddedildiklerinin kaydedildiğini söylüyor. Her okulun özel gereksinimli öğrenciler için de bir okul, her öğretmenin özel gereksinimli öğrenciler için de bir öğretmen olduğunun altını çizen Hinds ekliyor: “Maalesef gayet illegal şekilde, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar, alternatif sınıflarda okutulmaya veya evde eğitim görmeye yönlendiriliyor. Okulların sadece başarı ortalamalarını düşünerek bu öğrencilerden kurtulmaya çalışmaları çok korkunç.” Hinds, bir konferansta gerçekleştirdiği konuşma esnasında, merkezi ve lokal  olarak devlete bağlı tüm okulların özel gereksinimli öğrencileri kabul etmek durumunda olduğunu ve bunun sadece birkaç okulla sınırlandırılamayacağını vurguluyor.

Ülkede binlerce çocuk resmi istatistiklerin dışında tutuluyor

Geçtiğimiz sene yayınlanan bir rapora göre, ülkede binlerce çocuk resmi eğitim istatistiklerinin dışında tutuluyor. Rapora ait araştırmada, başarı ortalamaları hesaplanırken, öğrenci profilleri ve öğrencilerin okulda ne kadar kaldıklarının da bilinmesi gerekliliğinin altı çiziliyor. Ancak Eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgili nasıl bir yaptırımda bulunacağı henüz açıklık kazanmış durumda değil. Bununla beraber bakan Hinds, okul müdürlerine yaptığı konuşmasında, farklı gereksinimleri olan çocuklara destek veren okulların ödüllendirilmesi için çalışmalar başlatacaklarını belirtiyor.

Bütçe eksiği bahanesi ortadan kaldırılmalı

Konsey liderleri ve eğitim sendikaları da hükümete, özel ihtiyaçları olan öğrencileri eğitim kurumlarına yerleştirebilmeleri ve onlara doğru desteği sağlayabilmeleri için fonları acilen artırma çağrısında bulunuyor. Okul Liderleri Birliği (ASCL) genel sekreteri Geoff Barton, bakanın bu meseleyi kabul etmesi ve aksiyona geçileceğinin bildirilmesinden ötürü oldukça memnun olduklarını belirtiyor. Özel gereksinimli çocukların sözde “bütçe eksiği” sebebiyle okullara kabul edilmemesi gibi durumların çok yaygın olmadığı düşünülse de, birkaç örneğin bile, bu durumun önüne geçilmesine yeter nitelikte olduğunu söyleyen Barton, devletin okulların bütçe eksiğine yardımcı olması gerekliliğinin altını çiziyor ve Okul Liderleri Birliği’nin, bu tip etik olmayan durumları denetlemek adına bir komisyon kurduğunu bildiriyor.

Bazı ebeveynler ise konuyu çoktan mahkemeye taşımış durumda. Derbyshire’da yaşayan, 13 yaşında, otizmli bir çocuk sahibi bir ailenin, engelli bireylerin ayrımcılığına yönelik açtıkları davayı kazanmaları durumunda bu dava örnek teşkil etmiş olacak.

 

Hazırlayan: Team Behind It

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/education/education-news/damian-hinds-special-e ducational-needs-school-exclusions-offrolling-send-a8434791.html

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!