TRENDLER

"İnsanlığın Hayatta Kalması Çocukların Kalplerinin Eğitilmesine Bağlıdır"

Görüntülenme 316

0

Yirminci yüzyılda savaş ve şiddet dolayısıyla 200 milyon insan öldü. Bunun sonucunda hiçbir fayda sağlanmadı. Bugün Suriye’de yaşananlar da geçmişteki hataların sonuçlarıdır. Geçmiş geçmiştir, geçmişi tarih kitaplarına kaydederiz ama değiştiremeyiz. Ancak gelecek hala açıktır ve onu şimdi, bugün şekillendirebiliriz. Bu yeni yüzyılın bir barış yüzyılı olmasını umuyorum. Elbette problemler olacaktır ama onlara farklı yaklaşmalıyız. Güç ve zorlama yerine diyaloğu kullanmalıyız, başkalarının haklarına saygı duyan tavırlar almalıyız.

Eğitim, görünen ile gerçek arasındaki boşluğu kapatmalıdır. Bu anlamda bilimin ortaya çıkardıkları şeyler muhteşem. Ancak zihin ve duygular konusunda modern eğitimin verdikleri hiç de yeterli değil. Daha barışçıl bir dünya yaratma olasılığı, başkalarının da iyi (ruhsal, zihinseli fiziksel anlamda) olmasıyla ilgilenmeye bağlıdır. Bunun diğer adı şefkattir. Bazı insanlar için şefkat zayıflığın bir göstergesidir. Oysa durum tam tersidir. Gerçek zayıflık göstergesi öfkedir. Şefkat ise bir güç belirtisidir.

Modern eğitim maddi şeylere yöneliktir, ancak maddi şeyler aradığımız sevgiyi bize sağlamaz. Aradığımız sevgiyi ancak  zihnin ve duyguların olduğu yerde bulabiliriz. Pahalı bir pırlanta yüzükle gurur duyabiliriz, ama bu yüzük bize sevgi gösteremez. Diğer taraftan bir kedi ya da köpek sevgiyle karşılık verir, çünkü bir zihni vardır ve duygusal tepkiler verir. Mutlu olmanın temel anahtarı sevgi dolu olmakken, paraya ve şöhrete ilgi duyarız.

İşte bu yüzden kalbi eğitmeliyiz. Hem kalbi hem de beyni eğitirsek, hem sağlıklı hem de mutlu oluruz. Bu toplumu değiştirmenin ve daha barışçıl ve mutlu bir dünya yaratmanın da yoludur.

art-dialama-620x349
Eğitim alın. Farklı alanlarda uzmanlaşın. Toplumu daha fazla düşünün. Ve eğitim alırken daha bütünsel düşünün, daha büyük resmi de hesaba katın.

Çocukken başkalarına verdiğimiz değer daha zengin ve daha güçlüdür. Etrafımızdakilerle kendimiz arasında hiçbir fark görmeyiz. Başkalarına da kendimize değer verdiğimiz gibi değer veririz. Ancak okul yıllarından geçip yetişkinliğe adım attığımızda, doğuştan gelen bu şefkat duygumuzu bir yerlerde kaybederiz. Bunun nedenini merak ediyorum.

Başkalarına değer vermeyi öğrenme evde ve okulda başlıyor. Ebeveynlerin ve eğitimcilerin çocukların doğuştan gelen olumlu insani niteliklerini (sevgi, topluluk duygusu, sosyal sorumluluk duygusu) geliştirmek için eşsiz bir yetenekleri olduğuna inanıyorum.

Bu bir düğmeye basarak yapılacak kadar kolay bir şey değil elbette. Ama eğer tek bir insan “kalbi eğitmek” mesajını alırsa, sonra bu bir insan 10 insana, sonra 100 insana dönüşür ve bu böyle devam eder. Hepimizin bu dalga etkisini yaratma gücü olduğuna inanıyorum.

Bu, insanlığın hayatta kalmasının özünde yatan şeydir.

– Dalai Lama –

 

İnsan olmanın ne anlama geldiği ile ilgili aklınıza gelebilecek her listede empati, hayal gücü ve şefkat kesinlikle en üstte ya da en üste yakın yerlerde yer alacaktır. Ancak pek çok eğitim sistemi, bu hayati nitelikleri geliştirmeye çok az hatta hiç ilgi göstermez. Bunun yerine akademik beceriye dar bir bakışı ve standardizasyon ve uygunluğun kişisel olmayan ilkelerini destekler. Eğitimde duygunun sürgün edilmesine büyük bir bedel öderiz. Duygusal, sosyal zeka ve içsel iyilik hali (ruhsal, zihinsel, fiziksel) dikkatlice geliştirilmelidir. Gelecek için, insan bilincindeki kalp ve zihin arasındaki ilişkinin dinamiklerini tekrar düşünmemiz çok önemli. Ve elbette bunların tüm öğrencilerimizin eğitimindeki gerçek yerlerini. 

– Sir Ken Robinson –

 

( Dalai Lama Barış ve Eğitim Merkezi tarafından organize edilen 2014 Kalp-Zihin Toplantısı’nda Dalai Lama ve Sir Ken Robinson tarafından yapılan konuşmalardan derlenerek çevrilmiştir. Aşağıda konuşmaların İngilizce videolarının linklerini bulabilirsiniz. Türkçe altyazı bulunmamaktadır.)

http://dalailamacenter.org/learn/dalai-lama-survival-humanity-depends-educating-hearts-children

http://dalailamacenter.org/learn/sir-ken-robinson-educating-heart-and-mind

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!