TRENDLER

İskoçya'da Çocuklar Sokakta Oyun Oynama Hakkına Kavuşuyor

Görüntülenme 451

0
İskoçya'da Çocuklar Sokakta Oyun Oynama Hakkına Kavuşuyor
İskoçya, Edinburgh belediyesinin geçtiğimiz yıl belediyenin 30 sokağı geçici olarak kapatma başvurusunu onaylamasıyla hayata geçen Edinburgh Oyun Sokakta projesi, şehirdeki bazı sokakların çocukların özgürce oyun oynamaları için trafiğe kapatılmasını sağlamaya çalışıyor.
Edinburgh Belediyesi’nin ulaşım ve çevre komitesi, bu hafta içinde yapacağı oylamayla bu projenin bir belediye politikası haline gelip gelemeyeceğini belirleyecek.

Eğer proje onaylanır ve kanunlaşırsa, mahalle sakinleri yılda beş kez bir sokağın iki saate kadar kapanması için belediyeye başvuruda bulunabilecekler.

Yol trafiğe tamamen kapatılsa da sokak sakinlerinin araçlarının ve yerel hizmet veren araçların yürüme hızında olmak şartıyla sokağa girmelerine izin verilecek.

‘Sosyal etkileşim’

Proje kapsamında yapılan ankete katılanların yüzde 90’ı bu projenin farklı jenerasyonlar arasındaki topluluk bağlarını güçlendirdiğini düşündüğünü söylerken, çocukların yüzde 83’ü yeni arkadaşlar edindiklerini bildirdi.

Belediyenin Ulaşım ve Çevre Bölümü yetkilisi Lesley Machines şöyle diyor: “Pilot projemiz sayesinde yüzlerce çocuğun, ebeveynin ve komşunun oyun, diyalog ve sosyal etkileşim adına sokaklarını geri kazandıklarına şahit oluyoruz.”

“Sokaklarımızı arkadaşlarla ve komşularla nitelikli zaman geçirdiğimiz yerler haline dönüştürerek güçlü bir topluluk ruhu yaratmayı, farklı jenerasyonlar arasındaki bağların gelişmesini ve çocukların serbest ve aktif oyunla büyümelerini sağlamaya çalışıyoruz.”

Edinburgh şehrinin yeni “Oyun Sokağı” kanunu, sokak kapatmalarını değerlendirecek ve onaylayacak, trafik işaretlerini ve konileri yerleştirecek olan yerel ekipler tarafından yönetilecek.

54 kez sokak kapatmayı kapsayacak yeni uygulama, yaklaşık 57,780 Pound’a mal olacak ve bu maliyet mevcut belediye bütçelerinden karşılanacak.

 

Kaynak: http://www.bbc.com/news/uk-scotland-edinburgh-east-fife-44108881

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!