İsveç’ten 16 Yaşındaki Her Gence Feminizmi Anlamasını Sağlayacak Bir Hediye

0
426

İsveç, ergenlik çağındaki gençlere eşit bir dünyanın nasıl olması gerektiğini öğretmeyi amaçlıyor.

İsveç Kadınlar Lobisi ile yayıncılık şirketi Albert Bonniers Förlag ve Birleşmiş Milletler İsveç Derneği, bütün lise ikinci sınıf öğrencilerine özel bir hediye vereceğini açıkladı: “Herkes Feminist Olmalı” isimli TED konuşmasıyla tanınan ve Türkçe’de de kitapları yayınlanan yazar Chimamanda Ngozi Adichie‘nin “Hepimiz Feminist Olmalıyız” kitabı.

Bu, bildiğimiz türden klasik bir lise kitabı değil, ancak belki de olması gerekiyor. Hükümetin bu jesti, İsveç’in geleceğini (sağlık, ekonomi, mutluluk dahil pek çok konuda) olumlu anlamda etkileyebilir.

Nijeryalı yazarın 52 sayfalık kitabı, 2013 yılında yaptığı büyük ilgi uyandıran TED konuşmasının bir çeşit uyarlaması. Bu güçlü konuşma öyle büyük bir etki yarattı ki, Amerikalı pop şarkıcısı Beyonce bile “Flawless” isimli bir şarkısında Chimamanda Ngozi Adichie’in sözlerine yer verdi.

Şimdiye dek 100,000 binden fazla kopyası ücretsiz olarak gençlere dağıtılan kitabın çok daha fazla gence ulaştırılması hedefleniyor.

Adichie kitabında, feminizmin karmaşıklığını, günümüz dünyasında bir kadın olmanın nasıl bir şey olduğunu ve tam anlamıyla üretken bir toplumda yaşamanın yollarını neden düşünmemiz gerektiğini keşfe çıkıyor.

Projenin ortaklarından Albert Bonnier yayınevinden Johanna Haegerström şöyle diyor: “Chimamanda Ngozi Adichie’nin yazdıklarının, genç insanların kendi hayatlarından yola çıkarak cinsiyet ve toplumsal cinsiyet rollerini tartışmalarını sağlamasını umut ediyoruz.”

İsveç halihazırda sağlık ve eğitimle ilgili hizmetlerinden dolayı bir kadın için yaşanacak en iyi ülkelerden biri kabul ediliyor. İsveç, gençlerine bu kitabı hediye ederek birkaç nesil sonra cinsiyet eşitliği hayalini gerçeğe dönüştürmeyi başaran ilk ülke olabilir.

 

 

Kaynak: https://www.upworthy.com/sweden-is-giving-every-16-year-old-a-gift-to-help-them-understand-feminism?c=ufb4

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here