TRENDLER

İsviçreli Çocuklar Açık Havada Oyun Oynamaya Ekranlardan Daha Fazla Zaman Ayırıyorlar

Görüntülenme 405

0
İsviçreli Çocuklar Açık Havada Oyun Oynamaya Ekranlardan Daha Fazla Zaman Ayırıyorlar

İsviçre’deki ebeveynler ne yaptıklarını biliyor olmalılar, çünkü dijital medya kullanımı üzerine yapılan yeni bir çalışmaya göre İsviçreli çocuklar açık havada oyun oynamaya, televizyon izlemek ve bilgisayar oyunu oynamaktan daha çok zaman ayırıyorlar.

Ekran bağımlılığının, hayatlarını her yönüyle ele geçirmesine izin vermeyen İsviçreli aileler, belli ki ilişkiler ve teknoloji arasında bir denge kurma konusunda çok iyi bir iş çıkarıyorlar.

Açılımı, “medya, etkileşim, çocuklar ve ebeveynler” olan MIKE isimli çalışmada, İsviçre’nin farklı dil konuşulan üç bölgesinin tümünden gelen 6 ve 13 yaşları arasında 1,000 çocuk gözlemlendi ve 641 ebeveynle anketler yapıldı. Çalışma, İsviçreli çocukların yüzde 90’ının haftada en az bir kez açık havada oyun oynadığını, yüzde 84’ünün spor yaptığını ve yüzde 80’inin arkadaşlarıyla buluştuğunu ortaya çıkardı.

En popüler medya aktivitesi televizyon izlemek ve müzik dinlemek olurken, internet ve cep telefonunu kullanmak listenin en alt sıralarında kaldı. Bunun bir sebebi de çocukların yaş aralığıydı. Çocuklara genellikle liseye geçtikleri zaman akıllı telefon alınıyor ve bu da internette geçirilen süreyi artırıyor. Yapılan çalışmaya göre çocukların sadece yüzde 50’sinin kendi cep telefonları bulunuyor.

İsviçre’deki çocuklar haftada 5.5 saat televizyon izlerken bu oran İngiltere’deki çocuklar için  13.5 saat. İsviçreli çocukların bilgisayar oyunlarına ayırdığı süre haftada 3 saatken, İngiliz akranları haftada 7 saatlerini bilgisayar oyunlarına ayırıyor.

İlginç olan, aileleri göçmen olan çocukların telefon kullanmaya daha meyilli olmaları. Bunun sebebi de, ailelerinin daha uzun saatler çalışmak zorunda olması ve çocuklarıyla iletişim kurmak için telefona ihtiyaç duymaları ya da uzaktaki arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla konuşmaları olabilir.

Çalışmanın sonuçlarına göre İsviçreli çocuklar boş zamanlarını sırasıyla şu şekilde geçiriyor:

 1. Ödev yaparak
 2. Açık havada oyun oynayarak
 3. Kapalı alanda oyun oynayarak
 4. Spor yaparak
 5. Televizyon izleyerek
 6. Arkadaşlarıyla buluşarak
 7. Müzik dinleyerek
 8. Aileleriyle bir şeyler yaparak
 9. Kitap okuyarak
 10. Fotoğraf ya da video çekerek
 11. İnterneti kullanarak
 12. Cep telefonu kullanarak

Ebeveynler olarak digital aletlerimizi kullanma şeklimiz ve zamanımızı sosyal aktivitelere ya da spora ne kadar ayırdığımız, çocuklarımız üzerinde kalıcı bir etkiye sahip. Çocuklarımız büyüdüklerinde bunu taklit edecekler çünkü. Medya neredeyse tüm hayatımızı ele geçirmişken, buna bir sınır koymamız; açık havada, arkadaşlarımızla, kitap okuyarak ya da gerçek hayatta başka aktivitelerle yeteri kadar zaman geçiriyor olduğumuzdan emin olmamız hiç olmadığı kadar önemli artık. Bir başka deyişle hepimiz daha çok “İsviçreli anne-baba” olmak için uğraşmalıyız.

 

Kaynak: https://www.treehugger.com/family/swiss-kids-spend-more-time-playing-using-phones.html

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!