TRENDLER

İyi Bir STEM Eğitiminin Temeli: Oyun

Görüntülenme 1133

0
İyi Bir STEM Eğitiminin Temeli: Oyun

Eşim, bir yazılım şirketinin CEO’su. Daha önce otomotiv sektöründe yöneticilik yaptı ve teknoloji tabanlı çeşitli işletmelerde üst düzey görevlerde bulundu. Yakın zamanda ender bulunan insanlardan biri olduğunu fark etti: Başarılı bir STEM kariyerine sahip bir kadın. Üniversite eğitimi dil üzerine bu arada. Evet, bu doğru. Bilim, teknoloji, mühendislik ya da matematik değil; dil. Ve işte yine de, bir teknoloji şirketini yönetiyor şu an.

Birebir eşleştirme

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik ya da kısaca STEM; hem devlet okulları hem de özel okullar için önemli bir hale geldi. Genel düşünce, “geleceğin meslekleri”nin STEM becerileri gerektireceği yönünde ve bu yüzden biz de, ekonomide sahip olacakları rollere hazırlamak için çocuklarımızı hararetle “eğitiyoruz”. Anaokulundaki çocuklarımızın ileride ne gibi işler yapacaklarını hepimizin öngörebileceği varsayımını oluşturan kibirimiz bir yana dursun; bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik insanlığın önemli yönlerini oluşturuyor. Ve her biri, bir insanın bu konularda çalışacak kadar beceri edinmesi gereksin ya da gerekmesin keşfedilmeye değer alanlar.   

Fotoğraftaki çocuklar, tekerleğin onlara çarpmasından kaçınarak aynı anda salıncakta sallanıyorlar. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik ile birlikte başka bilgiler de içeren bir oyun bu.

Ne de olsa bilim, yetişkinlerin oyun için kullandığı başka bir kelime sadece. N.V. Scarfe’ın Einstein’dan bahsederken yazdığı gibi: “Araştırmanın en yüksek biçimi özünde, oyundur.” Birkaç bilim insanı tanıyorum ve işlerinden ne zaman bahsetseler, bilimi hep oyun olarak tanımlıyorlar: “Verilerle oynuyordum ve bil bakalım ne keşfettim,” ya da “Değişkenlerle oynarken ne bulduğuma inanamayacaksın!” gibi. Buna karşılık, ezbere dayalı eğitimin ruhu emen kurnazlığı olmadan, çocuklar özenle ve keyifle kendi sorularını sorup cevaplayabildikleri için en yüksek oyun biçimi de özünde bilimdir.

Şövale üstünde matematik becerilerini geliştiriyor.

Bilimsel bilginin pratik amaçlar için uygulanmış hali olan teknoloji; çocukların oyunlarını genişletmelerinin, bulduklarına dayanarak dünyayı daha fazla keşfedebilmelerinin bir yoludur.

Mühendislik ise çocukların teknolojilerini yaratma sürecidir. Bu süreç, akan suyu engellemek için set kurmayı da içerebilir, o suya atlamak için bir tramplen tasarlamayı da.

Dairenin ne olduğunu keşfetmek.

İnsanlara matematikten nefret etmeleri gerektiği öğretilir. Oysa matematik, düşünebilen hayvanlar olarak bize büyük zevk veren şeyleri yapmak için başvurduğumuz, gittikçe karmaşıklaşan muazzam yöntemleri – modelleme, sınıflandırma, sıralama – öğrenme sürecidir. Özetlersek matematik, nihayetinde analitik düşüncenin de temelini oluşturan bu yöntemlerin bütünüdür.  

İnşa içeren oyunlar temel mühendislik bilgisi oluşturur. Bu örnekte çocuk, atlar ile diğer hayvanları birbirinden ayırarak küme teorisini de keşfediyor.

Erken dönem STEM eğitiminde yaşanan trajedi, çoğu eğitimcinin, öğretim için olağanüstü yöntemler kullanılması gerektiği sonucuna varmasıydı. Dersler, çalışma kağıtları ve ezbere dayalı sınavlar olmadan başarılı olunamayacağı fikrindeydiler. Açıkçası bu tamamen saçmalık.

İki yaşındaki bu ufaklık, dengede durmaya çalışarak kaldıraç ve terazi teknolojisini keşfediyor.

STEM eğitimi çok da karmaşık değil. Çocukları, ilgilerini çeken şeylerin peşinden gitmeleri için keyifli, çeşitlilik gösteren ve insanı uyaran bir ortamda bıraktığımızda bunu zaten kendi başlarına yapıyorlar. Ancak onların, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik sevgilerini; otoriter yetişkinlerin hangi bilgi ve beceriyi nasıl ve ne zaman öğrenmeleri gerektiğini söyleyen ezberci bir eğitim sistemine dönüştürerek yok edebiliriz. İyi bir STEM eğitimi, en azından ilk yıllarda, oyun tabanlı olmalıdır: Çocuğun doğuştan gelen merak duygusundan faydalanan, sınırsız yaratıcılık kapasitelerini sonuna kadar kullanmalarına izin veren ve mesleki eğitimin genel olarak eğitimde çok küçük bir yeri olduğunu bilen, oyuna dayalı bir eğitim.  

Bu hidrolik mühendisleri, günlerini suyun akışını düzenlemeye çalışmakla geçiriyorlar.


Geri çekilip çocukları “doğal yaşam alanları”nda, yani oyun oynarlarken gözlemlediğimizde; sosyal-duygusal beceriler, okuryazarlık ve aslında en önemli “meslek” becerisi olan diğer insanlarla çalışma kabiliyeti gibi diğer önemli şeylerle iç içe geçmiş olsa da, çocukların STEM öğrendiklerini görebiliriz. Anaokulundaki çocuklarımızın gelecekte ne tür STEM becerilerine ihtiyaç duyacaklarını sadece tahmin edebiliyor olsak da, insanlarla iyi geçinmenin istihdamın – ve tabii mutluluğun – gerçek sırrı olduğunu biliyoruz.

Bunu şuraya tutturursam ne olur?

Eşim anaokulundayken bırakın dizüstünü, kimse masaüstü bilgisayarı bile zihninde canlandıramazdı. İnternet henüz bilim kurgu romanlarında dahi boy göstermemişti. Ve ankesörlü telefondan birini aramamız gerekir diye hepimiz cebimizde bozukluk taşırdık. Eşim iş hayatına atıldığında, dil eğitimi sayesinde otomotiv endüstrisi dahil çeşitli işlerde çalıştı ve bu tecrübelerin sonucu olarak şimdi bir yazılım şirketinin CEO’su. Çocuklarımızın gelecekte hangi “mesleki” becerilere ihtiyaç duyacaklarını öngörmekteki problem, bizim yalnızca tahminde bulunabiliyor olmamız. Çünkü, tıpkı kendi STEM kariyerini keşfeden eşim gibi, yapacakları işleri keşfedecek kişiler çocuklarımız, biz değiliz.  

Bununla birlikte, çocuklarımızın dünyalarını oyun aracılığıyla keşfetmelerine izin verdiğimiz takdirde, onların zaten birer bilim insanı, teknoloji uzmanı, mühendis ve matematikçi olduklarını göreceğiz. Bunu biz yaratmayız, sadece doğal dürtülerini açığa çıkaracak zamanı ve ortamı onlara sağlayabiliriz. Bu sayede, çocuklarımızın sadece gelecekteki çalışma hayatları için gerekli olabilecek ya da olmayacak becerileri edinmelerini değil, aynı zamanda iyi bir yaşam sürme amacına sahip olmalarını da sağlamış oluruz.

 

 

Çeviri: Zeynep Topal

 

Kaynak: https://teachertomsblog.blogspot.com.tr/2018/05/a-good-stem-education-is-play-based-one.html#.WvLqdwrnUq8.facebook

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!