TRENDLER

İyimserlik Öğrenilebilir Bir Beceridir

Görüntülenme 1236

0
İyimserlik Öğrenilebilir Bir Beceridir

Bayan B’nin sınıfında yoğun bir gün. Öğrenciler tek başlarına, deniz kabuğu, bilye ve başka küçük nesnelerden oluşan koleksiyonları sayıyorlar. Susana adlı öğrenci, renkli pamuk toplarından oluşan bir koleksiyonu saymayı seçiyor ve her bir topu, üzerinde 1’den 100’e kadar sayılar olan tabloya yerleştiriyor. Tablo nihayet tamamlandığında saymaya başlıyor: “Bir, iki, üç…”  

Aniden, Bayan. B ufak bir hatırlatma yapıyor: “Koleksiyonunuzdaki nesnelerin toplam sayısını kaydetmeyi unutmayın. Sayıyı yazmakta güçlük çekerseniz sınıftaki kaynakları kullanabilirsiniz. İki dakikanız daha var.”

Susana koleksiyonuyla çalışmaya geri döndüğünde, sayarken en son nerede kaldığını unutuyor. Sinirli bir şekilde, az önce tabloya yerleştirdiği pamuk toplarını fırlatıyor. Bayan B, Susana’ya yaklaşarak ne olduğunu soruyor. “Matematikte iyi değilim. Bu koleksiyonu saymayı asla bitiremeyeceğim. Burası berbat bir okul!” diye cevaplayarak uzaklaşıyor Susana.  

Bu durum size tanıdık geldi mi?

Öğrenciler ve yetişkinler, günlük yaşantılarında meydana gelen olaylar için açıklamalar üretirler. Bu olayda, Susana sinirlenip yaptığı işten vazgeçtiğinde, durumun sebebini kötümser bir şekilde açıklıyor. Kendini suçluyor (“Matematikte iyi değilim”), bunun sonsuza kadar süreceğine inanıyor (“Bu koleksiyonu saymayı asla bitiremeyeceğim”) ve genelleme yaparak bu olayı okul tecrübelerinin tamamına eşdeğer görüyor (“Burası berbat bir okul!”).    

Kötümserlik ve İyimserlik 

Bu açıklamalar zararsız gibi gözükse de, araştırmacı Martin Seligman, deneyimlerini kötümser bir şekilde açıklayan insanların iyimser görüşlere sahip olanlara göre; depresyon, düşük akademik ve mesleki başarı ile sağlık problemleri risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.  

Seligman’a göre iyi haberse, insanların aslında kötümser ya da iyimser olarak doğmamaları… Bunlar, ailelerimizden, öğretmenlerimizden, medyadan ve toplumsal bağlamda öğrendiğimiz düşünme biçimleri yalnızca. Son zamanlarda başınızdan geçen iyi ya da kötü bir olayı düşünün, olayın sebepleriyle ilgili kendinize ne söylemiştiniz? Sebepler kötümser miydi, yoksa iyimser mi?  

Kötümserlik zorlukları kalıcı, her şeye nüfuz eden ve kişisel olarak görürken; iyimserlik zorlukları geçici, spesifik ve çabayla değiştirilebilir olarak görür.  

Diğer sosyal ve duygusal beceriler gibi, iyimserlik de öğrenilebilir bir beceridir. Öğrenciler ve yetişkinler iyimserlik seviyelerini artırabilir ve zorlu durumlar karşısında verdikleri tepkiyi geliştirebilirler. Eğitimciler olarak, öğrencilerimizin ne zaman stresli bir olay yaşayacaklarını öngöremeyiz. Ancak onlara, hayatları boyunca zorlu durumlarla başa çıkmalarını sağlayacak becerileri kazandırmaya yardımcı olabiliriz.

İyimserlik koruyucu bir unsurdur – öğrencilerin, stres altında olsalar bile sorunlara özgüven ile yaklaşmalarını sağlayabilir.

Öğrencilere İyimserlik Aşılamanın Üç Yolu

1.Öğrencilerin seçenek farkındalığını artırın: İyimser bir bakış açısı geliştirmenin büyük bir bölümünü, bir durumu değerlendirmenin birden fazla yolu olduğunun farkına varmak oluşturur. Öğrencilerinize matematik problemlerini farklı yollardan çözdürerek veya hikayelerdeki kişilerin davranışlarını inceleterek seçenek farkındalıklarını artırabilirsiniz.

Sabah toplantınızda veya rehberlik saatinde öğrencilerinize gündelik hayatta karşılaştıkları zorluklara farklı bakış açıları getirmelerinde yardımcı olabilirsiniz. Örneğin onlara şu soruları yöneltin: Kötü bir not aldığında ne düşünüyorsun? Bunu kendine nasıl açıklıyorsun? Bu durumu yorumlamanın başka bir yolu var mı?

2.Öğrencilerin kendi kötümser görüşlerini tespit etmelerini sağlayın: Öğrenciler hayatlarındaki olayların sebeplerini kendilerine açıklarken görüşlerinin iyimser mi kötümser mi olduklarını anlamayabilirler. İyimserlik veya kötümserlik göstergesi olan kelime ya da üslubu fark etmelerini sağlayarak onlara destek olabilirsiniz.

Örneğin, öğrencilerinizle şunu tartışın: Bir zorluk ya da zor bir durum karşısında genel tepkileriniz nelerdir? Yukarıda verilen iyimser ve kötümser açıklamalar üzerinden (kalıcı, her şeye nüfuz eden ve kişisel ya da geçici, spesifik ve çabayla değiştirilebilir), öğrencilerin kendi iyimser veya kötümser görüşlerinin farkına varmalarına yardımcı olun.

Bu yöntem dil derslerinde veya sosyal bilimler sınıflarında da kullanılabilir: Hikayedeki bir karakter veya tarihi bir kişilik zorluklar karşısında ne yaptı? Olaylara bakış açısı iyimser miydi yoksa kötümser mi?

3.Öğrencilerin kötümser düşünceleri iyimser olanlarla değiştirme kabiliyetini geliştirin: Öğrenciler kendi kötümser görüşlerini belirledikten sonra, zorlukları geçici, spesifik ve çabayla değiştirilebilir olarak kabul ederek onları değiştirmeyi öğrenebilirler.

Öğrencilerinizden finaller, arkadaşlık sorunları veya spor müsabakaları gibi stresli durumlar hakkında iyimser düşünceler yazmalarını isteyin. Daha iyimser olsalardı kendilerine ne derlerdi?

Öğrenciler gündelik zorluklar karşısında daha iyimser yaklaşımlar geliştirdiklerinde, gelecek için de esneklik ve dayanıklılıklarını geliştirir, hayatlarında olumlu sonuçlar beklemeyi öğrenirler. İyimserlik, yardımsever ve destekleyici öğretmenler tarafından okullarda geliştirilebilen, öğrenilebilir bir beceridir.

 

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/optimism-learnable-skill

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!