TRENDLER

Çocuklara Renkleri Öğretmenin Bambaşka Bir Yolu: İsimsiz Boyalar

Görüntülenme 770

0
Çocuklara Renkleri Öğretmenin Bambaşka Bir Yolu: İsimsiz Boyalar

“Ultra mavi”, “Mango dansı”, “Reçel Pembesi”… En prestijli boya üreticileri yarattıkları yeni renklere isim verirken yaratıcılığın sınırlarını zorlarken, Japonya’dan genç bir tasarımcı çift tam tersini yapmayı tercih etti.

İma Moteki çifti “Asıl öğrenmemiz gereken isimler değil renklerin kendisi değil mi?” sorusu üzerine üzerinde isim yazmayan tüpleri tasarladı. Bu boya tüplerinin üzerinde alıştığımız gibi “menekşe moru”, “çivit mavisi” gibi isimler yok. Onun yerine  o rengi oluşturan ana renkler ve oranlarını gösteren bir denklem bulunuyor. Tasarımcılar bu yöntemle çocukların renkleri ve yeni renkler oluşturmanın yollarını çok daha derin ve yaratıcı bir şekilde kavrayacaklarına inanıyor.

“İsimsiz Boya”nın isim babaları Yusuke İma ve Ayami Moteki boyaların üzerindeki isim etiketlerinin bizi tembelliğe alıştırdığını düşünüyor.

isimsizboya-1

 “Bir boya tüpünün üzerine isim yazmadığınızda tüpün içinden çıkan rengin farklı karışımlarda ne hallere dönüşebileceğine, onunla yaratabileceğiniz binlerce farklı tona dair yaratıcı fikirleriniz oluşur. Asıl öğrenmemiz gereken bu değil mi?”

isimsizboya-2

Tüplerin üzerine isim etiketi koymayı reddedince çocuklar renk teorisini doğallıkla öğreniyor. Tüplerin üzerinde basılan denklemler sayesinde çocuklar yeni renkleri nasıl yaratabileceklerini keşfediyor.

isimsizboya-3

Ondan sonra bırakın kendi yarattıkları renklerin isimlerini kendileri koysunlar, değil mi?

isimsizboya-4

isimsizboya-5

Çeviri: Handan Saatçioğlu Gürses

Kaynak: https://www.thisiscolossal.com/2015/09/nameless-paints/

http://www.boredpanda.com/nameless-paint-tubes-primary-colors-ima-moteki/?image_id=nameless-paint-tubes-primary-colors-ima-moteki-4.jpg#topcategories

Bu yazı KANADA ANAOKULU  tarafından desteklenmektedir.

kanada okulu.ok

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!