Kaybettiği Babasına Yakın Olmak İçin 6,000 Metreye Tırmanan 7 Yaşındaki Kız

0
584

7 yaşındaki Montannah Kenney, Kilimanjaro Dağı’na tırmanan en genç insan olarak hem büyük bir cesaret gösterdi hem de tarih yazdı.

Amerikalı küçük kız, ikinci sınıfın ara tatilinde annesiyle yaptığı tırmanışta 6,000 metrelik zirveyi gördü. Montannah’nın profesyonel bir triatlon sporcusu olan annesi, Afrika’nın en yüksek dağına tırmanabilmesi için kızına kişisel antrenörlük yaptı. Her hafta sonu dört ila sekiz saat boyunca antrenman yapan 2. sınıf öğrencisi Montannah, hafta içi de kısa mesafe doğa yürüyüşleri yaptı. Yakın zaman önce yüzme, basketbol ve koşu sporları da yapan küçük kız, bu zorlu yolculuk için fiziksel olarak artık hazırdı.

Montannah, zirveye tırmanma fikrinden ilk bahsettiğinde annesi ona yaşanabilecek tüm zorulukları anlattı. Ancak cesur kız hedefine ulaşmak konusunda karalıydı. Anne ve kızın özel bir izin alması bile gerekti, çünkü zirveye tırmanma yaş sınırı 10’du. Tüm yolculuk boyunca bir rehber ve 25 kişilik bir ekip anne kıza eşlik etti.

Her ne kadar dünya rekoru kırmak önemli olsa da, küçük kızın gerçek motivasyonu bu değildi. Montannah bu aşırı zorlu tırmanışı, üç yaşındayken kaybettiği babasına yakın olmak için yapıyordu. Montannah’nın annesi, zirveye ulaştıklarında kızıyla birlikte babasını andıkları çok özel bir an yaşadıklarını söylüyor. “Çok güzeldi. Babasının kendisini gördüğünü umut ederek ona öpücükler gönderdi, el salladı.”

Montannah ve annesi, aynı zamanda EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) terapisi gören hastalara destek olmak için bir bağış kampanyası başlattı. Bağış kampanyası fikri ise Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşayan ve bu terapiyle şifa bulmaya çalışan Montannah’nın hayatını kaybeden babasından geliyor.

Kilimanjaro Dağı’na tırmanan en genç insan olarak tarihe geçen 7 yaşındaki Montannah Kenney ile tanışın.

Montannah, Afrika’nın en yüksek dağına tırmanan en genç insan oldu.

Küçük kızın bu zorlu dağa tırmanmasının sebebi, 3 yaşındayken kaybettiği babasına yakın olmaktı.

Montannah, profesyonel bir triatlon sporcusu olan annesinin desteğiyle bu tırmanışa hazırlandı.

Zorlu hava şartlarına rağmen 6,000 metrelik zirveye ulaşan küçük kıza 25 kişilik bir ekip eşlik etti.

Annesi fikrin kızından çıktığını ve ne olursa olsun bu tırmanışı yapmak istediğini söylüyor.

Montannah bu tırmanış için özel izin almak zorunda kaldı, çünkü bu dağa yasal tırmanma yaş sınırı 10’du.

Küçük kız bu zor yolculuğa hazırlanmak için yüzdü, basketbol oynadı ve koştu.

Haftada sekiz saat antrenman yapan Montannah, hafta içi de doğa doğa yürüyüşleri yaptı.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/youngest-female-record-montannah-kenney-mountain-kilimanjaro/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here