TRENDLER
Murat Moroğlu
Murat Moroğlu Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı

1982 yılında Adana'da doğdu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü eğitimini 2002-2006 yılları arasında gerçekleştirdi.

2003-2006 yılları arasında Çağdaş Drama Derneğinin Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği programını tamamlayarak "Yaratıcı Drama Lideri/Eğitmeni" unvanını aldı. Ankara'da farklı eğitim kurumlarında (Okul öncesi), Gazi Üniversitesi Vakıf Kolejinde (2009-2013) ve Özel Doğaç Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği Kursunda (2013-2018) eğitmen olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü İlköğretim Bölümü Yaratıcı Drama Tezsiz Yüksek Lisansı programını (2017) bitirdi.

2012 yılından bu yana çeşitli internet sayfalarına "Çocuk Edebiyatı ve Yaratıcı Drama" ilişkisine yönelik yazılar yazıyor. Yaklaşık iki yıldır öğretmenlerle, ailelerle ve çocuklarla "Nitelikli Çocuk Edebiyatı" üzerine söyleşiler gerçekleştiriyor.

Fide Okulları'nda Yaratıcı Drama Öğretmeni olarak görev yapıyor.

@murat.moroglu

TÜM YAZILARI

Keşke Hiç Bitmese Dedikleri(m)

Görüntülenme 1262

0
Keşke Hiç Bitmese Dedikleri(m)

Çocuk edebiyatının işlevinden ve özelliklerinden bahsetmeden, doğrudan konuya girmek istiyorum. Bunun için iki nedenim var; birincisi zamanınızı gereksiz yere almak istemiyorum, ikincisi ve diğerine göre daha da önemlisi bahsedilen kitapları okuyunca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Dolayısıyla hemen seçilen kitapların ortak özelliklerinden başlamak istiyorum.

Bu özelliklerinden bir tanesi kitapların çizimleri… Dikkat ettim de, alınca kitapları göreceksiniz, resimler tüm sayfayı kaplıyor. Çizimlerin çocukların gerçekliğine uygun olduğunu söylemek de mümkün.

Bir diğer önemli özellik ise bence yazım dili… Hemen hepsinde yazarlar, olabildiğince az sözcükle çok şey anlatmaya; iletilerini ise yine çizimlerle desteklemeye çalışmış. Tesadüfe bakın, birazdan adı geçecek olan kitaplardaki yazı karakterleri –aynı kitap için yazıyorum- sayfaların arasında değişiklik göstermektedir.

Sadece bu anlatacağım kitaplar mı? Elbette değil. Bu örnekler, yukarıdaki bilgiler için farkındalık adına seçilen örnek kitaplar hepsi o. Yani istiyorum ki birilerinin bildikleri kendilerine kalmasın, başka aileler başka çocuklar hatta başka okullardaki müdürler, ve öğretmenler bilsinler, bu kitapları ve çocuk edebiyatı kitaplarının özelliklerini. Alsınlar bu kitaplıkları, okumalarına gerek yok en azından bireylerin merak duygularını tetikleme ihtimali bile kulağa hoş geliyor.

Hangileri bunlar, başlayalım o zaman!!!

paristeİlk olarak size, Nesin Yayınları’ndan çıkan, Caroline Mc Avoy tarafından resimlenen ve Fransız tekerlemesinden yola çıkılarak yazılan “Paris’te” adlı kitabı tanıtmak istiyorum. Öykü, Paris’in sokağında başlar ve yine Paris’in sokağında biter. Sokakta başlayan bu süreç bir evi, ev de merdiveni, merdiven sonundaki odayı ve sırasıyla masayı, kilimi, kafesi, yuvayı, yumurtayı devirir yani etkiler. Yumurtadan çıkan kuş ise yuvadan başlayarak sokağı ve en sonunda Paris’i etkiler. Çizimleriyle estetiği de yaratmaya çalışan bu kitap okuyucuya; yaşamdaki her şey aslında birbirine bağlıdır ve bu etkinin yaratılması için küçük bir kıvılcım yetebilir düşüncesini sezdirmektedir. Bunun yanında birçok şeyi…

iyikalplikucuktavsanİkinci olarak da YKY Yayınları’ndan çıkan, Elenore Thuillier tarafından resimlenen, Michael Escoffier tarafından yazılan “İyi Kalpli Küçük Tavşan”… Kitapta zalim kurt tarafından yakalanarak bir fabrikada, tavşan kapanı yapmak için çalıştırılan tavşanların öyküsü anlatılmaktadır. En son yakalanan tavşan, diğerlerine göre “neden-sonuç” ilişkisi kurabilen ve bununla birlikte özgürlüğüne düşkün bir tavşandır. Bu tavşan, kendilerine yapılanın büyük bir haksızlık olduğunu düşünür ve bu haksızlığı gidermek için bir plan yapar. Ancak plana göre diğer tavşanların da desteğine ihtiyaç duymaktadır. Onları harekete geçirmek için elinden geleni yapar ve sonunda tavşanlar fabrikaya hâkim olurlar. Bu defa da “Kurt kapanı” yapmak için kolları sıvarlar. Kitap, tavşanların mücadelelerinin haklılığını ve kurttan bir farklarının kalıp kalmadığını tartıştırmaktadır. Bu kitabın önemli bir özelliği ise olayları yakından takip eden ve sürekli “bakan” birilerinin olmasıdır. Alın, okuyun ne demek istediğimi anlayacaksınız.

balikciosman-2Üçüncü olarak yine YKY Yayınları’ndan çıkan, Anne Hofmann tarafından yazılan “Balıkçı Osman” kitabı. Bu öykü, aç iki martının gözünden anlatılmaktadır. Martılar, Balıkçı Osman’dan balık yakalamasını isterler ama Balıkçı Osman, denizdeki çöpleri toplar ve onlardan –atık malzeme olarak da düşünebilirsiniz- süs eşyası ya da kullanılabilecek başka “şeyler” yapar. Bu da kent sakinlerinin dikkatini çeker ve Balıkçı Osman’ın yaptıklarını almaya başlarlar. Çevre kirliliğinden tutun da artık-atık malzemeden neler yapılabilir’e kadar uzanan bir süreç kitapta anlatılmak istenen…

YUZYUZarka_ELMADördüncü kitap Yüzyüz… Elma Çocuk’tan çıkan bu kitap, Leo Lionni tarafından yazılmış. Kitap, bir balığın başından geçen serüveni anlatmaktadır. Kahramanımız olan küçük siyah balık, meraklı ve sorgulayan bir balıktır. Denizdeki tehlikelerin farkında ve buna karşı çözüm arayan, üreten “yüzyüz” bu kurgusal dünyadan çocukların gerçek dünyalarına bir mesaj iletmektedir; “Sorunu fark et, bunun üzerine düşün ve çözümü uygula.” Ancak bu mesajı verirken “birlikteliğin” önemini bir kez daha okuyucuya ulaştırmaktadır Yüzyüz…

 

 

bulutlarin arasinda

Son kitap benim için de özel bir anlamı olan “Bulutların Arasında” kitabı. Bu kitaba Ankara Kitap Fuarı’nda rastladım. Nesin Yayınları’ndan çıkan kitap Andre Neves tarafından yazılmış. Bir kız ile oğlan çocuğu arasında geçen bu öykü aşkı ve fedakârlığı anlatmaktadır. Yazar, aşka ulaşmanın ve birini mutlu etmenin yolunu fedakârlıkla bağdaştırmaktadır. Etrafınız kalabalık olabilir, insanlar kendi işleriyle gereğinden fazla meşgul olabilir ama birileri illa ki bunun tersini yapar, yeter ki buna fırsat ver mesajı, okuyucuya duygusal bir şekilde verilmektedir. Peki, nedir bu duygusallık, belki kitaptan bir örnekle açıklanabilir; Çocuk o an durup düşündü: Dünyadaki en güzel şey kızın gülümsemesiydi. Ve kız hep gülsün diye, birkaç çarşaf aldı ve hepsini birbirine dikti, onun için”. Yaşamımızda yer edinmiş birilerini güldürmek için bir neden aramaya gerek yok yani her şey, birdenbire olabilir.

Eserin en önemli iletisi, kahramanlardan birinin gülümseyişiyle başlayan ve tüm semt sakinlerine ulaşan, belki de bulaşan bir umudu vermesidir. Kadın ve erkeğin masum bir şekilde arkadaşlık kurabileceğini de gösteren bu kitap, çizimleriyle de farklı bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dediklerimin bittiği yerde kitaplar başlıyor. O zaman biz susalım onlar konuşsun, anlatsınlar çocuklara yaşamı…

İyi okumalar…

 

Yaratıcı Drama Eğitmeni

Murat Moroğlu

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!