TRENDLER

Khan Academy’nin Kurucusu Sal Khan'dan Online Eğitimle İlgili Tavsiyeler

Görüntülenme 1674

0
Khan Academy’nin Kurucusu Sal Khan'dan Online Eğitimle İlgili Tavsiyeler

Sal Khan, son 12 yıldır online öğrenmeyi eğitimin geleceği olarak görüyordu. Ancak o bile geleceğe bu kadar ani ve hazırlıksız bir şekilde yakalanacağımızı hayal etmemişti.

Bugün milyonlarca okul, koronavirüsün yayılımını minimuma indirmek için eğitim yılının ilk sömestrine dizüstü bilgisayarlar ve tabletler üzerinden uzaktan eğitimle başlıyor. Diğer okullar ise yüz yüze ve online eğtimin bir karışımı olan hibrid eğitimi tercih ediyor. Öğretmenler, ebeveynler ve çocuklar neyin işe yarayıp neyin yaramadığını çözmeye çalışırken, bu yolculukta yaşanan beceri eksikliği yüzünden sürekli yeni düzenlemeler yapıyorlar. Khan ise onlara rehberlik etmeyi umuyor.

Sal Khan, kendi kuzenlerine video üzerinden başarılı bir şekilde ders verdikten sonra 2008 yılında çocuklar için online öğrenme araçları ve video dersler sunan kar amacı gütmeyen Khan Academy‘i kurdu. Ardından 2014 yılında, Silikon Vadisi’nde Khan Labs School adında yüz yüze eğitim veren bir okul kurdu ancak onlar da bu ay online derslere geçiş yapmak zorunda kaldılar.

Khan’ın dediğine göre ilkbaharda, okullar kapanmaya başladıktan sonra, Khan Academy’nin ücretsiz çevrimiçi araçlarını 30 milyondan fazla çocuk kullandı ve genel kullanım yüzde 300 arttı. Şimdiden benzer kullanım oranlarına ulaşıldığını söyleyen Khan, okullar yeni eğitim planlarını açıkladıkça bu sömestr bu oranların daha da artacağını öngörüyor.

Khan’a uzaktan öğrenmenin getirdiği sınırlamaları ve riskleri, bundan en iyi şekilde yararlanmak konusundaki tavsiyelerini ve zorlayıcı online eğitim programlarına karşı gelmenin uygun olup olmadığını sorduk.

Uzaktan eğitim başladı/başlıyor ve bazı çocuklardan saatlerce Zoom’da olmaları isteniyor. Online eğitimde “çok fazla” nedir? “En iyi uygulama” diye bir şey var mıdır?

Bu herkes için yepyeni bir dünya ve beni endişelendiriyor. Yetişkinler olarak biz bile sınırsız bir şekilde ekrana bakamayız.

Küçük çocuklar için, daha fazla ara verilen kısa dersler olmasını isteriz. Eğer ilkokulun ilk yılları söz konusuysa aralıksız bir 30 dakikalık ders yeterli. Ardından güzel, sağlıklı molalar vermelisiniz. Sadece tuvalete gitmek için değil, bir şeyler atıştırmak ya da vücudunu esnetmek ve oyun oynamak için.

En son istediğimiz şey çocukların, ailelerin ve öğretmenlerin tükenmişlik sendromu yaşamasıdır.

Odaklanmaya çalışın. Okulun yapmaya çalıştığı her şeyi yapmaya çalışmayın. Normal bir okul yılında bile aynı günde altı ya da yedi ders vermenin biraz tuhaf olduğunu iddia ediyorum. Bu şekilde hiçbir şeyi derinlemesine öğrenemezsiniz.

30 çocuk ve Zoom ile 55 dakikalık bir ders yerine, bir çocuğun 10 çocuk ile 20 dakikalık ders yapması çok daha sağlıklıdır. Bu her iki taraf için de “kazan-kazan” durumudur. Görüntülü ders yorgunluğunu daha az yaşarsınız ve bu süre içinde dikkati daha fazla toplayabilirsiniz.

İnsanların fark etmediği şey şu; zor olan uzaktan eğitimin kendisi. Ancak ironik bir şekilde uzaktan eğitim, birçok çocuk için şu an hayatlarında var olan en tutarlı sosyal etkileşim, özellikle de kendi yaşıtlarıyla. Çünkü hayatlarındaki pek çok şey onlara uzak şu anda.

Okullar için tavsiyeleriniz neler?

Temel eğitime odaklanın ve bunu gerçekten çok iyi yapın. Temel eğitim okuma, yazma ve matematiktir. Eğer çocuklar bu alanlarda ilerleyebilirlerse ya da en azından bunlarda körelmezlerse, diğer konulara kaldıkları yerden devam edebilirler. Ancak bu temel eğitim gerilerse, diğer her şey zarar görür. Bu çok temel şeylerin yerini daha sonra doldurmak zordur ve bu sizi açıkçası hayatınızın geri kalanında daha “yavaş bir yola” sokar.

Her zaman yaptığınız şeyleri aynen görüntülü derslere taşımakla kalmayın. Bu iyi bir ilk adım olabilir ve hiç yoktan iyidir. Ancak burada her şeyi yeniden düşünmek için bir fırsatınız var. Daha azını yapmak ama daha iyisini yapmak iyi olabilir. Verebileceğim en iyi tavsiye, sürdürülebilir ve temellere odaklanan bir eğitim vermektir.

Uzaktan eğitimin eşitsizliği artırdığı konusunda endişeli misiniz?

Bu en büyük endişemiz. Bunun ne kadar büyük bir problem olduğunu anlatamam. Keşke sihirli bir değneğim olsa ve her şeyin basit bir çözüme ulaşmasını sağlayabilsem.

Tanıdığım bir öğretmen, bölgedeki öğrencilerinden yüzde 5 ila yüzde 10’unun eğitime katılmadığını söylüyor. Onların derse girmelerini sağlayamıyor. Bir akademik ortamda yetişkinlerle ve yaşıtlarıyla hiç zaman geçirmedikleri için dil gelişimlerinin bile gerilediğini gördüğünü dile getiriyor.

Khan Academy’de yapabileceklerimiz göz önüne alındığında en çaresiz hissettiğim konu bu. İçeriği oluşturabiliriz, onu olabildiğince ilgi çekici hale getirebiliriz. Ama evde fazladan desteğe ihtiyaç duyan çocuklara, fiziksel olarak onların yanında olamadığınızda nasıl ulaşacaksınız?

Sizce Silikon Vadisi ve teknoloji endüstrisinin harekete geçme zamanı geldi mi?

Eğer şu anda elinizde gerçekten önemli bir ihtiyaca cevap verebilecek araçlarınız ve kaynaklarınız varsa, kendinizi insanlara sunmanızın tam zamanı. Biz hayırseverler tarafından finanse ediliyoruz ve tüm kaynaklarımızı herkesin kullanımına sunabiliriz. Ancak böyle bir hizmet karşılığında ücret almak zorunda olan kuruluşlar var.

Yıllar içinde öğrendiklerinizi göz önüne aldığınızda, ebeveynlere ya da evde çocuklara yardımcı olanlara ne tür önerileriniz olur?

Birinci adım, okulun çocuğunuzdan ve sizden ne istediğini olabildiğince iyi anlamaya çalışmaktır. İstediklerini anlamaya ve yapmaya çalışın, ancak bunun sizin ve çocuğunuz için ne kadar işe yaradığını gerçekten kontrol edin. Ve bunun sürdürülebilir bir şey olmadığını düşünüyorsanız, kesinlikle okul tarafından bilinmesini sağlayın.

Bazı durumlarda, okul bunu memnuniyetle karşılayabilir çünkü okullar daha fazlasını isteyen velilere alışkınlardır. Bazı ebeveynler “Yeterince çaba göstermiyorsunuz. Öğretmenlerle daha fazla zaman geçirmek istiyoruz” derler. Ancak bu bazı insanlar için çok yorucu olabilir. Veliler bazen çok fazla şey yapmamızı istiyorlar.

İnsanların şu anda çok saygılı bir şekilde iletişim kurmaları, herkesin dengelemeye çalıştığı ilgi ve ihtiyaçları olduğunu anlamaları çok önemli. Ancak yaşadığınız şeyin sürdürülemez olduğunu ya da çocuğunuz için iyi olmadığını düşünüyorsanız, bunu kesinlikle öğretmeninizle paylaşmalısınız. Ve bunu, öğretmeni suçlayarak değil – çünkü öğretmenler de şu anda çok yoğun şeyler yaşıyor – okulu suçlayarak da değil, ama iyi bir diyalog kurarak yapmalısınız.

Salgın sayesinde geleceğe daha hızlı bir şekilde itildiğimizi düşünüyor musunuz?

Bu salgın biterse – ki ben en azından bu okul yılı boyunca süreceğini düşünüyorum – temelde birçok şeyi değiştirecek. Kriz sonrasında çok daha fazla çocuk evde eğitime [teknolojiye] erişebilecek. Ve insanlar, uzaktan eğitim artık yürürlükte olmasa bile bunun bir gereklilik olduğunu düşünecekler. Pandemi öncesinde bile, ev ödevi veya başka bir şey için Khan Academy gibi bir dijital aracı kullanırken çocukların erişime sahip olduğunu varsaymanız gerekiyordu. Bu krizden çıkan yeni normal bu olacak bence. Ayrıca bu kriz sayesinde teknoloji ve online ders konusunda derinlemesine uzmanlaşmış yeni nesil eğitimcilerimiz olacak.

Pandeminin uzun süreli olumsuz etkileri de olacaktır. Halen önemli derecede eğitim yoksunluğu yaşayan ve ekstra desteğe ihtiyaç duyan çocukların yüzdesini konuştuk. Umarım bu ayrımı yavaşlatabiliriz, çünkü okula döndüğümüzde bu çocukların daha da fazla desteğe ihtiyaçları olacak.

Pandemiden önce evde eğitim çok niş bir alandı. Elimizde seçenek olarak devlet okulları ve özel okullar vardı. Uzaktan eğitim de çok niş bir alandı.

Bu krizden çıktığımızda bence çoğu insan – muhtemelen orta sınıf ve üst orta sınıf – daha esnek olan bu eğitim modelinin değerini anlayacak. Zorunluluk dolayısıyla kendilerini bunun içinde buldular, ama sonra bunun aslında güzel bir şey olduğunu fark ettiler. Pandemi sonrasında da bu modelin yaygın eğitim modeli olacağını bekliyorum.

Uzaktan eğitimi deneyimleyen velilere ve okullara söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Kendi stres ve kaygı seviyeniz konusunda çok dikkatli olun. Kaynayan suyun içindeki bir kurbağa gibi olabilirsiniz. Stres ve kaygı siz farkına bile varmadan sizi vurur. Çocuklarınız tarafından kolayca tetikleniyorsanız, stresliyseniz, bu durum evde öğrenme için gerçekten zor bir ortam oluşturacaktır. Bu bir öğretmen ya da ebeveyn için iyi olmadığı gibi çocuklar için de kesinlikle iyi değildir. Farkındalığınızı yüksek tutun, kendinize çok yüklenmemeye çalışın. Kendi sınırlarınız konusunda insanlarla iletişiminizde açık ve dürüst olun.

İnsanların anlayışlı olacağı bir dönem geçirdiğimize inanmak istiyorum. Umarım işvereniniz anlayışlıdır, umarım okulunuz anlayışlıdır, umarım çocuklarınız anlayışlıdır, umarım eşiniz de anlayışlıdır. Bu, süper kahraman olmaya çalışma zamanı değil. Bu, kendimize iyi bakmanın ve az sayıda şeyi çok ama çok iyi yapmaya odaklanmanın ve ailenizin akıl ve ruh sağlığı için bazı sağlıklı sınırlar çizmenin zamanı.

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/technology/2020/08/31/khan-academy-remote-learning/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!