Eğitimde Bitmek Bilmeyen Tartışma: Kıyafet Kuralları

0
3548
Kıyafet seçimlerine eğitimden daha fazla öncelik vermek iyi bir fikir olabilir mi?

İngiltere’de bir okul kısa etekler ve dar pantolonlarla ilgili sıkı önlemler alıyor. Ancak kıyafet seçimlerine eğitimden daha fazla öncelik vermek iyi bir fikir olabilir mi?

Bu okulun ismi Ryde Akademisi, 250 kız öğrenciyi etekleri çok kısa ya da pantolonları çok dar olduğu için evine gönderen zalim müdürün adı ise Rory Fox. Kendisi daha önce bir hapishanede öğretmenlik yapmış. Bu olaydan kısa bir zaman önce erkekler de deri olmayan ayakkabılar giyerek üniforma kurallarını çiğnedikleri için evlerine gönderilmiş.

Asla okullarda tek tip üniforma giyilmesi taraftarı olmadım. Bazıları üniformanın, maddi olarak iyi durumda olmayan öğrencilerin sosyal eşitlik içinde okula gidip gelmelerini sağladığını söylüyor. Ama ben bunu pek ikna edici bulmuyorum. Eğer herkes soluk renkli kırmızı süveterler ve üzerlerine asla tam oturmayan gri pantolonlar giyerse, Lizzie’de Beth’in Armani pantolonun aynısı olmadığı için kimse kimseyi yargılamayacaktır tabii ki. Ancak, genel olarak kabul edilen siyah okul ayakkabılarının daha ucuz ve deri olmayan versiyonlarını giydikleri için erkek öğrencileri toplumun önünde küçük düşürmek, bu görüşün bütün gücün elinden alıyor.

Zamanında gittiğim devlet lisesinde kıyafet kuralları diye bir şey olduğunu hatırlamıyorum. Çoğumuz pijama kılıklı kıyafetlerin içinde olsak da, öğretmenler başarılı olanlarımıza gözünü bile kırpmadan yüksek notlar veriyordu. Kılık kıyafetimize rağmen yakınlardaki özel okullarla yarışacak başarılar gösteriyorduk. Bu özel okulların birinde okuyan erkek arkadaşım ise saç kesimi dolayısıyla bir grup yetişkin tarafından sürekli rahatsız ediliyordu. Bir noktadan sonra bu prestijli okulun müdürü, kafasını ellerini arasına gömmüş bir şekilde, bu zeki ve iyi davranışlar gösteren gencin doğal kıvırcık saçlarının nasıl olur da kulaklarının hizasını geçer konusu üzerine kara kara düşünürken buldu kendini. Öğretmenler arasında bu gencin okula ara vermesi hatta okuldan uzaklaştırması fikri bile ciddi ciddi tartışıldı. Ancak kendisi okulun en parlak öğrencilerinden biriydi. Böyle bir karar çok anlamsız olurdu.

Hem kızlar hem de erkekler okul kıyafet kuralları ile bazen uyum sağlayamasa da, kendilerine verilen tepkiler arasında ne yazık ki fark var. Tüm kız öğrenciler için “düzgün” sayılabilecek giyim tarzı, kıyafetlerinin ne kadar dekolte sayıldığına bağlı: Ryde Akademisi gibi okullarda, örneğin, kıyafetler “provokatif” olmamalı. Peki ama ortalıkta dolaşıp, genç kızların pantolonlarının uyarıcı bir şekilde dar olduğu kararını hangi öğretmen verir? Bu öğretmen, kızların pantolonlarındaki darlığın sebebinin çok fazla yedikleri bir öğle yemeği sonrasındaki şişkinlikten kaynaklanıp kaynaklanmadığını nasıl anlar?

Ryde Akademisi’nin müdürü Fox, okuldaki kıyafet kurallarını neden bu kadar sıkı bir hale getirdiklerini şöyle açıklıyor: “Ben ve öğretmenlerim öğrencilerimizi iş dünyasına hazırladığımızın bilincindeyiz.”

Genç kızlar henüz çok genç yaşlarda, çekici ama uyarıcı olmayan, hoşa gidecek kadar güzel ama kalitesiz bir şekilde seksi olmayan giyim tarzının ince çizgisinde yürümeyi öğrenir. Bu öğrenme süreci, bir öğretmenin size, pantolonunuzun , ergenlik kıvrımlarınızı fazlaca dar sardığını söylemesiyle başlıyor ve beyaz gömlekli, yüzü terleyen bir erkeğin müthiş bir ironi yaptığını düşünerek, size, işinizi kaybettiğinizi çünkü “çekici” bir müşteri servisi ekibinin bir parçası gibi görünmediğinizi söylemesiyle son bulur.

Eğer okullardaki kıyafet kurallarını daha sıkılaştırmak istiyorsak – ki ben hala okullarda üniforma kullanımına ikna olamadım – o zaman yaptırımları kız ve erkek öğrenciler için eşit hale getirmeliyiz. Aksi takdirde 250 kızı kıyafetleri yüzünden gereksiz yere eve gönderiyorsanız, onlara ileride cinsiyet ayrımcılığına karşı gelmeyi öğrenecekleri bir yer olan – ya da olması gereken – okuldan mahrum edersiniz.

 

Çeviri: Demet Sunar

Kaynak: http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/jun/19/school-uniform-policies-bad-students-girls?CMP=fb_gu#comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here